Nová cla od ledna nebudou. USA a Čína dosáhly v obchodním sporu předběžné dohody

ČTK ČTK
2. 12. 2018 7:11
Spojené státy a Čína dosáhly ve svém měsíce trvajícím obchodním sporu předběžné dohody. Po 1. lednu 2019 nezačnou platit žádná nová dovozní cla a vzájemné rozhovory obou stran budou pokračovat. Americký prezident Donald Trump a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching tuto variantu projednali na večeři po skončení summitu dvaceti největších ekonomik světa G20 v argentinském Buenos Aires.
Čínský prezident Si Ťin-pching a americký prezident Donald Trump. Ilustrační snímek.
Čínský prezident Si Ťin-pching a americký prezident Donald Trump. Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Cílem předběžné dohody je uzavřít novou dohodu do 90 dní a již zavedená obchodní omezení odstranit. Dnes to uvedl Bílý dům. Čína souhlasila, že začne navyšovat svůj dovoz z USA, aby "postupně zmírnila obchodní nerovnováhu" mezi oběma zeměmi, sdělil čínský ministr zahraničí Wang I.

Podle sdělení Bílého domu se obě strany dohodly, že Peking začne nakupovat "dosud nespecifikovaný, ale dosti výrazný" objem amerických zemědělských, energetických, průmyslových a dalších výrobků. Čína "je ochotna schválit dříve zamítnutou" akvizici v Nizozemsku sídlící firmy NXP Semiconductors americkým Qualcommem, "pokud bude žádost znovu podána".

Qualcomm z obchodu za 44 miliard dolarů (bilion Kč), který měl být jedním z největších mezi technologickými firmami, vycouval v červenci poté, co dohoda nezískala povolení čínského regulačního úřadu. Americký výrobce čipů se tak stal prominentní obětí čínsko-amerického obchodního sporu.

Pokud se do 90 dní nepodaří dosáhnout dohody o tématech jako je technologický transfer, duševní vlastnictví, necelní bariéry, kybernetické krádeže a zemědělství, souhlasily podle Bílého domu obě strany, že se současná desetiprocentní cla zvýší na 25 procent. Čína také okamžitě začne nakupovat výrobky amerických farmářů, sdělil Bílý dům.

Prezident Si rovněž ustoupil dalšímu Trumpovu požadavku. Souhlasil, že droga fentanyl bude označena jako kontrolovaná látka. Americký prezident více než rok vyjadřoval obavy z nekontrolovaného přílivu tohoto syntetického opioidu, který je padesátkrát silnější než heroin a stokrát silnější než morfium, z Číny do USA.

Po večeři, kde spolu oba státníci jednali asi dvě a půl hodiny, byl podle čínského anglickojazyčného listu South China Morning Post, na nějž se odvolává DPA, slyšet potlesk členů obou delegací. Že rozhovory "proběhly velmi dobře" již sdělil i ekonomický poradce Bílého domu Larry Kudlow.

Podle Mezinárodního měnového fondu (MMF) obchodní válka vyvíjí tlak na hospodářský růst obou zemí. Washington letos uvalil cla na čínské zboží, jehož roční dovoz do USA dosahuje 250 miliard dolarů (5,7 bilionu Kč). Trump navíc opakovaně pohrozil zavedením cel na veškerý dovoz čínského zboží do USA, jehož hodnota v loňském roce činila více než 500 miliard dolarů.

Bílý dům se pomocí cel snaží vytvořit tlak na Peking, aby snížil přebytek Číny v obchodování se Spojenými státy. Cla jsou ale i reakcí na údajné krádeže duševního vlastnictví amerických podniků. Minimálním cílem setkání bylo podle agentury DPA odvrátit USA avizované zvýšení části cel na 25 procent z dosavadních deseti procent.

Hlava USA přivítala "neuvěřitelné a produktivní setkání", které "Číně a USA otevírá nekonečné možnosti." Čínský ministr zahraničí hovořil podle agentury AFP o "win-win" výsledku, který je úspěchem pro obě strany.

 

Právě se děje

Další zprávy