Nejhorší krize od roku 1947. Světový obchod je kvůli Trumpovi nad propastí, míní WTO

ČTK ČTK
30. 11. 2018 9:51
Světový obchod čelí nejhorší krizi od roku 1947, volný obchod v současné době ohrožuje protekcionistická vlna. V rozhovoru se zpravodajským serverem BBC to prohlásil šéf Světové obchodní organizace Roberto Azevedo, který je nyní v Buenos Aires na summitu největších ekonomik světa G20.
Státníci na summitu G20 v Hamburku.
Státníci na summitu G20 v Hamburku. | Foto: Reuters

"Řekl bych, že to je nejhorší krize ne pro Světovou obchodní organizaci, ale pro celý multilaterální obchodní systém od GATT, Všeobecné dohody o clech a obchodu, která organizaci předcházela, a která vznikla v roce 1947. Je to okamžik, kdy jsou napadány a zpochybňovány některé ze základních principů organizace, zásady spolupráce, principy nediskriminace a já si myslím, že je to velmi vážné," řekl Azevedo.

Poukázal přitom na obchodní spory mezi Spojenými státy a Čínou, které budou v agendě argentinského summitu dominovat.

Spojené státy a Světová obchodní organizace (WTO) jsou nyní ve sporu kvůli odvolacímu orgánu, který rozhoduje o sporech mezi státy a který je stěžejním prvkem celé organizace.

Washington v poslední době blokuje jmenování nových soudců WTO, kteří rozhodují v obchodních sporech, což ohrožuje fungování WTO. Washington si stěžuje, že soudci WTO překračují své pravomoci a nespravedlivě rozhodují ve prospěch Číny a některých dalších zemí na úkor USA. Pokud se situace brzy nevyřeší, bude činnost WTO už v příštím roce ochromena.

Azevedo nicméně uvedl, že členské státy WTO jednají o "plánu B", aby zabránily kolapsu odvolacího orgánu a umožnily mu pokračovat v činnosti. "Samozřejmě je velkou otázkou, zda budou Spojené státy součástí tohoto plánu. Kdyby nebyly, řekl bych, že urovnání sporů s USA bude ohroženo," řekl Azevedo.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy