Nejhorší krize od roku 1947. Světový obchod je kvůli Trumpovi nad propastí, míní WTO

ČTK ČTK
30. 11. 2018 9:51
Světový obchod čelí nejhorší krizi od roku 1947, volný obchod v současné době ohrožuje protekcionistická vlna. V rozhovoru se zpravodajským serverem BBC to prohlásil šéf Světové obchodní organizace Roberto Azevedo, který je nyní v Buenos Aires na summitu největších ekonomik světa G20.
Státníci na summitu G20 v Hamburku.
Státníci na summitu G20 v Hamburku. | Foto: Reuters

"Řekl bych, že to je nejhorší krize ne pro Světovou obchodní organizaci, ale pro celý multilaterální obchodní systém od GATT, Všeobecné dohody o clech a obchodu, která organizaci předcházela, a která vznikla v roce 1947. Je to okamžik, kdy jsou napadány a zpochybňovány některé ze základních principů organizace, zásady spolupráce, principy nediskriminace a já si myslím, že je to velmi vážné," řekl Azevedo.

Poukázal přitom na obchodní spory mezi Spojenými státy a Čínou, které budou v agendě argentinského summitu dominovat.

Spojené státy a Světová obchodní organizace (WTO) jsou nyní ve sporu kvůli odvolacímu orgánu, který rozhoduje o sporech mezi státy a který je stěžejním prvkem celé organizace.

Washington v poslední době blokuje jmenování nových soudců WTO, kteří rozhodují v obchodních sporech, což ohrožuje fungování WTO. Washington si stěžuje, že soudci WTO překračují své pravomoci a nespravedlivě rozhodují ve prospěch Číny a některých dalších zemí na úkor USA. Pokud se situace brzy nevyřeší, bude činnost WTO už v příštím roce ochromena.

Azevedo nicméně uvedl, že členské státy WTO jednají o "plánu B", aby zabránily kolapsu odvolacího orgánu a umožnily mu pokračovat v činnosti. "Samozřejmě je velkou otázkou, zda budou Spojené státy součástí tohoto plánu. Kdyby nebyly, řekl bych, že urovnání sporů s USA bude ohroženo," řekl Azevedo.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Ondra a Adamovská jsou mistry republiky v boulderingu

Olympionik Adam Ondra a Eliška Adamovská vyhráli mistrovství republiky v boulderingu. Oba favorizovaní sportovní lezci ve finále šampionátu ve Slaném pokořili jako jediní všechny čtyři cesty.

Za bývalým mistrem světa v boulderingu i v lezení na obtížnost Ondrou, který v Tokiu nenaplnil medailové ambice a v olympijském finále skončil šestý, skončil hlavní soupeř Martin Stráník. Ten měl "topy" tři. Bronz získal Štěpán Volf.

Adamovská, jež v červenci vyhrála v Brianconu závod Světového poháru v obtížnosti, dnes ve Slaném zvítězila před Michaelou Smetanovou a Markétou Janošovou.

Další zprávy