Policie odhalila před summitem G20 v Buenos Aires osm bomb ukrytých v autě

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 11. 2018 19:53
Argentinská policie našla osm amatérských bomb ukrytých v autě v Buenos Aires, kde v pátek začal dvoudenní summit zemí skupiny G20. Summit provázejí mimořádná bezpečnostní opatření, odpoledne místního času se čekají protesty s účastí tisíců lidí.
Skupinové foto účastníků summitu G20 v Buenos Aires
Skupinové foto účastníků summitu G20 v Buenos Aires | Foto: Reuters

Ministryně bezpečnosti Patricia Bullrichová potvrdila nález bomb, ale řekla také, že přesto očekává, že se pátek obejde bez násilí. Bomby domácí výroby byly ve spáleném voze taxi na místě vzdáleném téměř deset kilometrů od dějiště summitu.

Centrum Buenos Aires bylo ráno téměř vylidněné, zavřené zůstaly banky i školy a také obchodní čtvrť.

Agentury situaci srovnávají s loňským summitem G20, který se konal v Hamburku a který doprovázely bouřlivé protesty a také násilnosti. Z toho důvodu Argentina vyčlenila na summit přes 20 tisíc policistů a 3000 vojáků.

Agentura DPA píše, že mnoho lidí o summit nejeví velký zájem. Televize se marně snaží upoutat jejich pozornost informacemi typu, že státy G20 se podílejí na světové produkci 85 procenty nebo že 61 procent argentinského exportu je určeno partnerům z G20.

Před budovou Kongresu v Buenos Aires sice vlaje ohromný balon v podobě amerického prezidenta Donalda Trumpa coby kojence v plenách a s telefonem v ruce, aby mohl tweetovat, ale Argentince zajímá spíš jejich obtížná situace. Země zažívá vysokou inflaci, úbytek pracovních míst a zvyšování cen pohonných hmot.

Tato nespokojenost by mohla být motorem protestů, ale Buenos Aires připomíná pevnost. Kolem hotelů účastníků, zejména u hotelu, v němž je ubytován Trump, jsou odstřelovači, ulice jsou zatarasené, ve vzduchu je zastrašování, soudí DPA. Doufáme, že demonstrace budou pokojné, řekla Bullrichová. Organizace, které svolaly na dnešek protest, doufají, že přijde aspoň 10 tisíc lidí.

Vláda ale ve snaze dostat z města co nejvíc občanů vyhlásila na dnešek svátek. V provozu nejsou autobusy ani vlaky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy