Vatikán - Papež František sloužil ve Vatikánu před sto padesáti tisíci poutníky na zcela zaplněném Svatopetrským náměstím ve Vatikánu velikonoční mši. V poledne pak pronesl ve slunečném počasí tradiční velikonoční poselství a požehnání Městu a světu (Urbi et orbi).
Požehnání pronesl v latině, a na zaplněném Svatopetrském náměstí tedy stejně jako loni nezazněla čeština ani další jazyky světa. František však požehnání zakončil zcela neformálně, když lidem popřál dobrou chuť k velikonočnímu obědu.
Papež svět vyzval, aby se snažil o mírové řešení konfliktů - zmínil například Sýrii, Irák, Středoafrickou republiku, Nigérii či Ukrajinu. Vzpomněl ale i na lidi bojující s nejrůznějšími epidemiemi, například na nakažené virem ebola v africké Guineji.
"Žádáme tě, Pane, abys ukončil veškeré války a konflikty, velké i ty malé, staré i ty nové," řekla hlava katolické církve. Nejvíce se pak papež věnoval situaci v Sýrii a na Ukrajině.
Mezinárodní společenství by podle něj mělo napnout veškeré své síly, aby vyjednalo "dlouho očekávaný a stále nepřicházející mír" v Sýrii a vyzval, aby ani jedna se znepřátelených stran nepoužívala sílu proti civilistům.
Také na Ukrajině by se podle Františka měli vyjednavači snažit zabránit jakémukoli násilí a v "duchu jednoty a dialogu nalézt cestu, jíž se země v budoucnosti vydá".
Nedělní Hod boží velikonoční je v křesťanském kalendáři svátkem Zmrtvýchvstání Páně, kdy se na základě biblického svědectví připomíná vzkříšení ukřižovaného Krista. Pro křesťany je neděle vrcholem Velikonoc, nejdůležitějších svátků církevního roku.
V lidových zvycích je Velikonoční neděle neboli Boží hod spojena s masitým obědem po dlouhém půstu. Hlavním pokrmem byla nádivka neboli hlavička - nákyp i z několika druhů masa spojených mlékem s houskami, kořením a především kopřivami. Jedla se i za studena.