Na koncertu v Las Vegas střílel 64letý muž. Obětí je nejméně 58, zraněných přes pět set

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 2. 10. 2017 17:02
Po střelbě v Las Vegas nejméně 58 lidí zemřelo a přes 515 lidí je zraněných, uvedl šerif Joe Lombardo. Poblíž hotelu právě končil třídenní countryový hudební festival, když na lidi začal z 32. patra hotelu pálit střelec. Policie následně vtrhla do jeho pokoje, muž se však těsně před tím zastřelil. Šerif uvedl, že střelec byl sám a zřejmě nepatřil k žádné "militantní skupině". Přesto se k útoku přihlásil tzv. Islámský stát - americké úřady však jeho "autorství" odmítají s tím, že nejsou žádné důkazy. Střelcem byl 64letý muž, běloch, který žil v americkém státě Nevada. Událost se stala v oblasti Strip, kde jsou kasina a další zábavní podniky.
Útočník postřílel návštěvníky festivalu v Las Vegas. Lidé natočili střelbu i raněné | Video: Drew Akiyoshi, Lindsay Lee Padgett, instagram/danbilzerian

Las Vegas - Nejméně 58 mrtvých a 515 zraněných si v noci na pondělí místního času (v pondělí ráno SELČ) vyžádala střelba v americkém Las Vegas před jedním z hotelů s kasinem.

Mezi oběťmi byl i jeden policista, který právě nebyl ve službě.

U hotelu se právě konal třídenní hudební festival countryové hudby. Útočník střílel do lidí na koncertě z 32. patra budovy.

Zmatek a panika v Las Vegas. Lidé na festivalu se schovávali poté, co uslyšeli střelbu | Video: Reuters, Instagram/@RTBLECK

Policisté vyrazili dveře hotelového pokoje, kde se útočník zabarikádoval, pomocí výbušnin. V pokoji pak našli tělo muže, který se těsně před tím sám zastřelil, a deset střelných zbraní.

Podle Lombarda policie střelce identifikovala jako Stephena Paddocka; bělocha, kterému bylo 64 let. Šerif zároveň dodal, že útočník podle jeho informací nepatřil k žádné "militantní skupině" a žil v Nevadě.

Později se přesto k útoku přihlásila teroristická organizace Islámský stát s tím, že Paddock k islámu konvertoval už několik měsíců před střelbou. Neuvedla ale žádné důkazy a také americké úřady odmítly "autorství" IS.

Na místě zasahují zvláštní jednotky. Policisté lidem doporučili, aby se oblasti vyhnuli.

Jako z hororu

"Bylo to jako z hororu," popisuje svědkyně Ivetta Saldanová, která z koncertu utekla do nedalekého nákupního centra. "Lidé okolo jen tak stáli a najednou upadli na zem," dodala pro list Las Vegas Review-Journal.

Na koncertě bylo v tu chvíli zhruba 30 tisíc lidí.

Mezi nimi i Monique a Rachel Dekerfovy. "Slyšely jsme něco, co znělo jako tříštění skla. Takže jsme se rozhlížely, co se to děje. A pak už bylo slyšet jen prásk, prásk, prásk," popsala Monique pro stanici CNN.

"Chvíli si říkáte, že je všechno v pořádku, protože střelba ustane… Ale pak to začalo znovu," dodala.

"Jednoho muže vedle mě střelili," popsala pro místní stanici KTNV další návštěvnice koncertu, která je zároveň zdravotní sestrou. Lidé okolo se prý snažili ostatním pomoci, mezi posluchači byli i lékaři.

Chaos v okolí

Událost se stala v oblasti Strip, kde jsou kasina a další zábavní podniky.

V nedalekých hotelech zavládl chaos, popisují svědci. "Jsem v šoku. Asi minutu mi trvalo, než jsem si uvědomil, co se vlastně děje," popsal pro americkou stanici CNN Bryan Heifner, který je ubytovaný v nedalekém hotelu.

K události se vyjádřil i americký prezident Donald Trump. "Byl to akt čistého zla," řekl s tím, že vlajky na veřejných místech budou vyvěšené na půl žerdi.

"Zlo neotřese naší jednotou. Násilí nezlomí naše pouta," dodal Trump. "Dnes naše kroky určuje láska."

Mezinárodní letiště McCarran v Las Vegas na Twitteru uvedlo, že kvůli policejnímu zásahu přerušilo provoz. Nyní už začalo opět fungovat v omezeném režimu.

Policisté v Las Vegas uzavřeli okolí hotelu, kde pálil střelec do lidí. První záběry z místa | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při požáru budovy ve Štrasburku zahynulo pět lidí, sedm dalších je zraněných

Při požáru budovy ve Štrasburku na severovýchodě Francie zahynulo v noci na čtvrtek pět lidí a dalších sedm jich utrpělo zranění. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní hasiče.

Hasiči ve svém prohlášení uvedli, že "museli zachránit množství lidí, které odvedli do bezpečí". Obyvatele totiž ohrožoval mimo jiné silný kouř. Požár podle všeho vypukl na schodišti sedmipatrové budovy a nyní je již pod kontrolou, dodali hasiči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy