Nejhorší masakr střelnou zbraní v dějinách USA. Střílel multimilionář, který jezdil utrácet do kasin

Martin Novák Zahraničí Martin Novák, Zahraničí
Aktualizováno 3. 10. 2017 0:10
Pachatelem útoku na koncertu v Las Vegas, kde bylo přes 20 tisíc lidí, byl čtyřiašedesátiletý Stephen Paddock. Pálil na posluchače countryového koncertu z 32. patra hotelu. Zabarikádoval se, ale policisté se k němu přesto dostali po odpálení výbušniny. Těsně před tím se sám zastřelil. Muž připravil o život 59 lidí a dalších 527 zranil v nejhorším masakru střelnou zbraní v americké historii.
Střelec zaútočil na diváky koncertu v Las Vegas. Souhrn nejhoršího masakru střelnou zbraní v dějinách USA | Video: Reuters, Lindsay Lee Padgett, twitter/RancyRima, instagram/vincestagramen

Las Vegas - Přes dvacet tisíc lidí přišlo v neděli na poslední den hudebního country festivalu Route-91 Harvest v Las Vegas.

Sanitky a policie u místa činu.
Sanitky a policie u místa činu. | Foto: Reuters

Během závěrečného vystoupení zpěváka Jasona Aldeana uslyšeli náhle výstřely. Znělo to jako ohňostroj, a navíc Aldean zpíval dál.

Pak ale začali padat k zemi lidé, které zasáhly kulky z automatické zbraně.

Tisíce návštěvníků se v panice rozprchly nebo se schovaly pod sedadla, zatímco palba pokračovala dál.

Útočník střílel z výšky - ze 32. patra hotelu Mandalay Bay. Připravil o život nejméně 59 lidí, dalších 527 je zraněných.

Útočník postřílel návštěvníky festivalu v Las Vegas. Lidé natočili střelbu i raněné | Video: Drew Akiyoshi, Lindsay Lee Padgett, instagram/danbilzerian

Neustále jsem slyšel "prásk, prásk, prásk!"

"Střílel dál a dál. Bylo to nekonečné," cituje list Las Vegas Review-Journal jednoho z návštěvníků koncertu Robyna Webba.

"Podařilo se nám dostat pryč a na ulici jsme viděli zhruba dvacet lidí krvácet. V tu chvíli jsme si byli jisti, že to je skutečná střelba ostrými náboji," uvedl jeho bratr Matt.

Dvojice utekla do nedalekého hotelu Hooters Hotel Casino. I odtud ale slyšeli střelbu, a tak běželi dál na parkoviště jiného hotelu. To už jen míjeli první sanitky, jedoucí k místu střelby.

Šestatřicetiletý Kodiak Yazzie řekl agentuře AP, že viděl nahoře v hotelu záblesky světla, jak ozbrojený muž střílel.

"Neustále jsem slyšel prásk, prásk, prásk! Všichni si nejprve lehli na zem, pak utíkali," cituje list Las Vegas Sun Patricka Martina z Jižní Kalifornie, který byl na festivalu s manželkou a synem.

"Tančili jsme, byl to skvělý večer. A pak najednou byla všude krev. Mnoho krve," popsala událost pro stejný deník Candace LaRosaová.

Někoho zastřelil a střelba začala znovu. Svědci popisují masakr v Las Vegas | Video: Reuters, Asociated Press

Stačilo mu jen prostě střílet

Speciální policejní jednotka SWAT útočníka našla ve 32. patře, odkud střílel z hotelového pokoje. Dveře vyrazila pomocí výbušniny.

Policisté pak nalezli muže mrtvého, zastřelil se sám. Podle šerifova zástupce Todda Fasula bylo v hotelovém pokoji nalezeno 23 střelných zbraní. V domě v seniorské komunitě ve městě Mesquite, kde v posledních měsících žil, pak policisté objevili dalších 19 zbraní.

Paddock měl rovněž dvě zařízení, která umožňují upravit poloautomatickou zbraň na plně automatickou zajišťující rychlejší střelbu, uvedla agentura AP. Narozdíl od poloautomatické zbraně s ní není nutné pro každý výstřel mačkat spoušť, kterou lze pouze držet a vystřelit i více než 400 nábojů za minutu.

"Když někdo střílí z vyvýšeného místa, lidé nevědí, odkud palba přichází," řekl televizi CNN bývalý vyšetřovatel FBI James Gagliano. Pokud bylo dole dvacet tisíc nebo více lidí, stačilo střelci podle něj akorát "namířit na střed a stisknout spoušť".

"Akt čirého zla"

Střelec se jmenoval Stephen Craig Paddock, bylo mu 64 let. Žil v seniorské komunitě ve městě Mesquite v Nevadě, asi 120 kilometrů od místa tragédie, uvedla policie. Bydlel v patrovém domku v seniorské čtvrti známé jako Sun City Mesquite, který koupil v roce 2015.

Jeho bratr Eric Paddock médiím řekl, že sourozenec byl milionářem, který své jmění získal investicemi do nemovitostí. Do kasin prý jezdil utrácet tak často, že mu mnohdy poskytovala pokoj či jídlo zdarma. O politiku či náboženství se prý vůbec nezajímal a nejevil násilné sklony.

"Byl to chlápek, který byl v důchodu, chodil do hotelů a hrál hazard. Jsme naprosto v šoku," uvedl střelcův bratr Eric.

Paddockův bratr stanici NBC rovněž potvrdil, že jejich otcem byl Patrick Benjamin Paddock, bankovní lupič odsouzený k 20 letům vězení, který byl v letech 1969 až 1977 po útěku z texaského vězení na seznamu deseti nejhledanějších zločinců FBI.

Motiv jeho činu zatím není jasný. K útoku se už přihlásila teroristická organizace Islámský stát, podle které Paddock konvertoval k islámu už před několika měsíci.

Policie však uvedla, že muž neměl žádné vazby na "militantní skupiny". Podle sdělení Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) v tuto chvíli nejsou žádné důkazy o tom, že by pachatel byl napojen na nějakou mezinárodní teroristickou organizaci.

"Byl to akt čistého zla," prohlásil americký prezident Donald Trump s tím, že vlajky na veřejných místech budou vyvěšené na půl žerdi.

"Zlo neotřese naší jednotou. Násilí nezlomí naše pouta," dodal Trump. "Dnes naše kroky určuje láska."

Spolu s první dámou Melanií Trumpovou prezident navštíví místo činu ve středu. Setkat by se měl s rodinami obětí, ale i se záchranáři a policisty.

Identifikace obětí nebude snadná

Co do počtu obětí jde o nejkrvavější masakr střelnou zbraní v historii Spojených států.

Nejhorší bylo dosud loňské krveprolití v Orlandu na Floridě, kde Omar Mateen postřílel v gay klubu 49 lidí.

Identifikace obětí bude dlouhý a pracný proces, řekl novinářům místní policejní šéf Joseph Lombardo. Vyšetřovatelé zatím shromažďují důkazy a snaží se zprostředkovat kontakty příbuzných s jejich blízkými, kteří byli na místě v okamžiku střelby.

Kanadská ministryně zahraničí Chrystie Freelandová mezitím oznámila, že mezi mrtvými je i kanadský občan. Podle médií jde o třiadvacetiletého muže z Britské Kolumbie na jihozápadě země. Je to první známý cizinec mezi oběťmi. Mluvčí českého ministerstva zahraničí zatím nemá informace o tom, že by mezi oběťmi byli Češi.

Americké úřady zřídily horkou linku pro potřeby pozůstalých a lidí, kteří nemají o svých blízkých informace. V Las Vegas již fungují střediska, která veškeré informace shromažďují, a kde lidé mohou zprávy získat. Podle Lombarda město uvolní pro tyto potřeby lasvegaské kongresové centrum.

Video: Záběry ilustrující paniku, kterou vyvolala střelba v Las Vegas:

Zmatek a panika v Las Vegas. Lidé na festivalu se schovávali poté, co uslyšeli střelbu | Video: Reuters, Instagram/@RTBLECK