Úřad žene bankovní obry k soudu, chce odškodné za krizi

Václav Viták
2. 9. 2011 15:53
Americká federální agentura FHFA zažaluje dvanáct bank
Hypoteční ústav Freddie Mac se ani po třech letech z krize nevzpamatoval.
Hypoteční ústav Freddie Mac se ani po třech letech z krize nevzpamatoval. | Foto: Reuters

New York - Americká federální agentura FHFA, která dohlíží na hypoteční giganty Fannie Mae a Freddie Mac, se hodlá soudit s velkými americkými i zahraničními bankami.

Chce vymáhat mnohamiliardové kompenzace za toxické hypoteční zástavní listy, které způsobily v roce 2006 až 2007 kolaps finančního trhu a následnou globální ekonomickou krizi.

Žalobu u federálního soudu podá FHFA nejpozději v úterý. Ve středu by totiž vypršela lhůta umožňující zažalovat banky o náhradu.

V tento den před třemi lety musela hypoteční ústavy Fannie Mae a Freddie Mac převzít federální vláda, jinak by zbankrotovaly.

FHFA hodlá vymáhat soudní cestou náhrady nejméně od dvanácti velkých bank, mezi kterými jsou například Bank of America, JP Morgan, Goldman Sachs a ze zahraničních Deutsche Bank.

Fannie a Freddie přišly kvůli špatným hypotečním zástavním listům nejméně o 30 miliard dolarů. Vládu, respektive daňové poplatníky stála záchrana obou ústavů od roku 2007 celkem 141 miliard dolarů.

Přes šest desítek žalob

FHFA, kterou založila v roce 2008 americká federální vláda, aby postavila oba tyto hypoteční ústavy na nohy, už loni podala 64 žalob na jiné prodejce hypotečních zástavních listů i jiných cenných papírů, které se ukázaly jako nekvalitní.

Letos v červenci agentura zažalovala švýcarskou banku UBS, od které požaduje náhradu za špatné cenné papíry ve výši 900 milionů dolarů.

Nová série žalob proti bankám ze strany FHFA přichází v době, kdy americká centrální banka zahájila oficiální řízení proti finančnímu domu Goldman Sachs ve věci "zanedbávání a zneužívání pravomocí ve vztahu k jeho pokleslým praktikám" při správě hypotečních úvěrů.

Tento krok Fedu je jednou z akcí zaměřených proti takzvanému "robotickému" podepisování exekučních dokumentů na nemovitosti nesplácejících klientů, při němž úředníci banky podepíší příslušné papíry, aniž by provedli důslednou revizi každého takového případu, jak přikazuje zákon.

Kdo je vinen?

Velké banky jsou kvůli toxickým hypotečním zástavním listům a dluhopisům, které jsou jimi kryty, již nyní pod značným tlakem. Soukromí držitelé se již delší čas soudní cestou domáhají toho, aby finanční domy od nich tyto dluhopisy, které jim je prodaly před krizí za desítky miliard dolarů jako kvalitní cenné papíry, odkoupily zpátky.

Banky už zabavily klientům v USA kvůli nesplácení hypoték přes milion domů.
Banky už zabavily klientům v USA kvůli nesplácení hypoték přes milion domů. | Foto: Reuters

Krok FHFA je však podle listu The New York Times novou kapitolou v této gigantické právní bitvě, protože agentura nežádá banky o zpětný odkup, ale o odškodnění za jejich v zásadě podvodné praktiky.

Finanční domy prodávaly totiž v době před krizí hypotečním ústavům Fannie Mae a Freddie Mac i jiným investorům tyto špatné, takzvané sub-prime hypoteční listy jako cenné papíry nejvyšší bonity, jež mají nejvyšší rating AAA.

Banky odmítají chystané žaloby ze strany FHFA oficiálně komentovat, ale jejich šéfové mimo záznam prohlašují, že krizi v roce 2007 způsobily nejen špatné hypoteční listy a že Fannie a Freddie zaměstnávaly finanční odborníky, kteří museli o rizicích spojených se sub-prime hypotékami vědět.

Varují navíc, že pokud budou finanční domy donuceny požadované částky zaplatit, může to odstartovat další kolo ekonomické krize.

 

Právě se děje

Další zprávy