Vyšetřování: Kupovaly si americké banky rating hypoték?

Veronika Skálová Veronika Skálová
13. 5. 2010 11:22
Prokurátor šetří, zda se banky snažily ošálit ratingové agentury.
Vody Wall Street teď čeří další vyšetřování.
Vody Wall Street teď čeří další vyšetřování. | Foto: Reuters

New York - Osm obsílek do velkých bank rozeslal v New Yorku úřad generálního prokurátora. Banky totiž čelí podezření, že ovlivňovaly ratingové agentury, které hodnotily záruky jejich hypoték a tak pomohly spustit hypoteční krizi. Právě ta stála na počátku ekonomické recese. O vyšetřování dnes informuje deník New York Times.

Podezření, že poskytovaly agenturám zavádějící informace, čelí Goldman Sachs, Morgan Stanley, UBS, Citigroup, Credit Suisse, Deutsche Bank, Crédit Agricole a Merril Lynch, tedy banka, kterou nyní vlastní stát. Na druhé straně pak vyšetřovatelé kontrolují agentury Standard & Poor's, Fitch Ratings a Moody's Investor Serivce.

Rating hypotečních jistin je důležitý pro investory, když se rozhodují, zda tyto záruky koupí nebo ne. V souvislosti s hypoteční krizí ratingové agentury čelily kritice, že nadhodnotily právě kvalitu těchto záruk a investoři následně přišli o miliardy dolarů.

Banky si hýčkaly lidi z ratingových agentur

Teď se ukazuje, že svůj podíl na nesprávném ohodnocení mohly mít i samotné banky. Zájem generálního prokurátora totiž upoutal předchozí článek New York Times, v němž deník popisuje taktiky, kterými banky dosahovaly lepšího hodnocení od agentur.

Jednou z nich bylo například najímání zaměstnanců ratingových agentur, kteří pak pomáhali upravovat hypotéky tak, aby získaly co nejlepší rating, ač si jej nezasloužily. Deník upozornil na několik přátelských vazeb mezi zaměstnanci bank a ratingových agentur. Podle článku, který se stal impulsem k vyšetřování, nabízely banky lidem z agentury i milionovou výplatu za jejich pomoc.

Zástupci bank nechtěli celou záležitost v souvislosti s vyšetřováním komentovat. Mluvčí banky Goldman Sachs, která už jednomu procesu u soudu čelí, pouze dříve konstatoval: "Jakékoliv tvrzení, že Goldman Sachs nevhodně ovlivňoval ratingové agentury, se nezakládá na pravdě. Spoléhali jsme na jejich nezávislost jejich procesů i hodnocení."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 39 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Několik stovek lidí demonstrovalo v Praze a v Brně za klima

Několik stovek lidí v pátek v pražských a brněnských ulicích demonstruje, aby před blížícími se volbami upozornili na klimatickou krizi. Protest v Praze demonstranti zahájili na Malostranském náměstí symbolicky za minutu dvanáct pokřikem "Teď nebo nikdy", po projevech se vydali na pochod centrem města. Podle aktivistů totiž politici stále nedělají dost pro ochranu klimatu.

Ulicemi Brna prošly další asi dvě stovky studentů. Organizátoři a další řečníci nejprve upozornili na dopady změn klimatu. "Z těchto voleb musí vzejít vláda, které nebude lhostejný boj za klimatickou spravedlnost," řekl Ctibor Prokop, student tišnovského gymnázia a mluvčí hnutí Fridays for Future.

Protesty jsou součástí celosvětové akce ekologického hnutí Fridays for Future, jehož členové zformulovali klimatické požadavky, podle nichž by lidé měli vybírat budoucí českou vládu. Je mezi nimi například udržení oteplení planety pod 1,5 stupně Celsia, přechod od preferování hrubého domácího produktu ke zjišťování stavu přírody a klimatu nebo ochrana klimatu jako priorita příští vlády. Politické strany pak podle těchto kritérií oznámkovali, nejlépe podle aktivistů dopadli Piráti se starosty a Strana zelených.

Zdroj: ČTK
Další zprávy