Atény - V detenčním centru na řeckém ostrově Lesbos v úterý vypukly nepokoje. Střetli se v nich uprchlíci s policií. Běženci házeli kamením, policisté odpověděli slzným plynem.
Podle britského listu The Telegraph bylo několik uprchlíků zraněno.
Image sent to me by a refugee in Moria camp on Lesbos - riots after weeks of detention pic.twitter.com/gTqdj2Gkig
— Zia Weise (@ZiaWeise) April 26, 2016
Část tábora Moria musela být s pomocí neziskových organizací evakuována.
Podle zpráv na sociálních sítích nepokoje odstartovaly v části tábora určené pro děti a mladistvé, kteří přišli bez doprovodu dospělých. Z Morie se dokonce šířily nepotvrzené zvěsti, že se lidé vzbouřili poté, co jeden z řeckých policistů uhodil dítě.
Policie podle informací zpravodajského serveru Euronews potvrdila, že několik mladistvých bylo lehce zraněno. Protesty navíc probíhaly v době, kdy centrum navštívil řecký ministr pro migraci Jannis Muzalas.
Většina migrantů se brání deportaci do Turecka.
V centru nyní pobývá zhruba 3000 frustrovaných lidí, kteří čekají, co s nimi bude dál. Nevědí ani, jak dlouhou dobu za jeho zdmi ještě stráví.
Právě toto zařízení navštívil v polovině dubna papež, od té doby ale mezi běženci roste nespokojenost a vztek.
Nevyhovující podmínky a nejasná budoucnost
Stěžují si na podmínky v zařízení a dohodu EU s Tureckem o vracení migrantů. Po jejím vyjednání se z tábora stalo uzavřené detenční centrum, z něhož jsou neúspěšní žadatelé o azyl posíláni zpět do Turecka.
Od 4. dubna, kdy začala dohoda platit, jich bylo vráceno něco málo přes 340. Podmínky v centru Moria se kvůli tomu ale nijak nelepší a jeho kapacita je stále přeplněna.
"Tábor byl vybudován pro 2000 lidí a teď jich v něm žijí asi 3000," řekla britskému deníku The Independent pracovnice humanitární organizace Save the Children, která na Lesbu působí. "Jsme svědky skutečného zhoršení podmínek."
Místnosti, ve kterých uprchlíci žijí, popisuje jako špinavé a s nedostatkem postelí. Dětem není poskytována psychologická pomoc ani dostačující zdravotní péče.
Nepokoje se uklidnily až k večeru, ale situace zůstává napjatá. Od té doby bylo do Turecka převezeno 49 migrantů.
Syřané se s přesunem do Turecka smiřují nejlépe. Mají totiž šanci, že budou v rámci plnění dohody posíláni na základě kvót do některé z členských zemí EU.
Podle oznámení Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) bylo dosud z Turecka do evropských zemí převezeno na 350 Syřanů. Tento týden by mělo být posláno dalších 300, zejména do Francie.
Lesbos se stal od loňského léta jednou z hlavních vstupních bran pro uprchlíky směřující přes Turecko a Řecko do zbytku Evropy. Po přerušení takzvané balkánské trasy nyní v Řecku uvázlo na 53 000 běženců. Na Lesbu jich je nyní stále přes 4000.