Uprchlíci jsou pro Maďary nepřítel číslo 1. Je to pořád největší hrozba, říká jeden z autorů plotu

Martin Ehl Martin Ehl
16. 5. 2016 17:35
Nenápadný muž v brýlích vůbec nepůsobí jako ten, o němž maďarská opozice - a vůči vládě kritická média - potichu hovoří jako o jednom z nejtvrdších spolupracovníků premiéra Viktora Orbána. György Bakondi, hlavní Orbánův bezpečnostní poradce, má ale za sebou za socialismu kariéru velitele několika pohraničních stanic včetně letiště v Budapešti. Po roce 1990 s přestávkami šéfoval státnímu úřadu pro boj proti přírodním pohromám.
Uprchlíci na srbské straně plotu, který zemi odděluje od Maďarska.
Uprchlíci na srbské straně plotu, který zemi odděluje od Maďarska. | Foto: Reuters

Budapešť (Od našeho zpravodaje) - "Největší bezpečnostní hrozbou pro Maďarsko jsou uprchlíci." Tvrdí to alespoň György Bakondi, hlavní bezpečnostní poradce maďarského premiéra Viktora Orbána.

György Bakondi.
György Bakondi. | Foto: Martin Ehl

Skupině středoevropských novinářů v Budapešti představil, jak se od loňska podařilo snížit počet ilegálních přechodů maďarské hranice pomocí - dnes již proslulého - plotu.

"Jde o bezpečnost veřejnosti, o hrozbu veřejnému zdraví, vnitřní bezpečnost i sociální."

Podle Bakondiho například hrozí rozšíření dětských nemocí. Nebo - jak se ukázalo po útocích v Paříži a Bruselu - to, že se útočníci "svezou" na uprchlické vlně a projedou na cizí doklady i Maďarskem.

Loni zemí prošlo neoficiálně na 400 000 uprchlíků, zaregistrovat se podařilo jen 180 000 z nich.

Z těchto lidí dokončilo proceduru žádosti o azyl v Maďarsku jen 508 lidí. Kde jsou ti ostatní? "Prostě odešli dál před koncem procedury," vysvětluje.

"Nevládky" na úrovni pašeráků lidí

György Bakondi je přesvědčen, že migrační vlna byla a je organizovaná. "Podle našich údajů se na ní loni podílelo na třicet tisíc pašeráků lidí. Dokladem může být, jak se po zavření našich hranic do 24 hodin proud lidí změnil a zamířil do Chorvatska," říká.

Neblahou roli v organizaci uprchlické vlny prý sehrály i nevládní organizace, snažící se uprchlíkům pomoci. Bakondi je v podstatě dal na stejnou úroveň jako pašeráky lidí.

Orbánův nekompromisní poradce - mimochodem někdejší socialistický pohraničník - stál u zrodu stavby protiuprchlického plotu, kterou následně napodobilo několik dalších zemí v Evropě.

"Studovali jsme příklady po celé Evropě, španělsko-marockou hranici, už stojící bulharský plot na hranici s Tureckem, makedonsko-řeckou hranici i americko-mexickou. A bylo nám jasné, že pokud chcete ilegální přechody přes hranice zastavit, musíte tu vlnu zastavit fyzicky," popsal Bakondi historii nápadu.

Co je potřeba k plotu? Zákon a dost vojáků

Zastavení přílivu běženců si podle něj žádá i právní ochranu plotu. Právě proto prý maďarský parlament rychle schválil zákon, podle něhož je poškození bariéry trestným činem.

No a pak dost policistů a vojáků.

Kolik jich dnes na hranici se Srbskem a Chorvatskem je, György Bakondi prozradit odmítá. "Promiňte, ale tohle číslo podléhá utajení," usmívá se muž, kterého kolegové a spolupracovníci oslovují výhradně "pane generále".

Od začátku roku do letošního 9. května do Maďarska přišlo jen necelých 15 000 běženců. Většinou jdou přes dvě registrační centra, ale mnoho z nich se snaží překonat plot ilegálně. Pro vládu jsou i nadále nepřítelem číslo jedna.

Premiér Viktor Orbán nedávno navrhl reformu pravidel společného prostoru, tzv. Schengen 2.0. Ten mimo jiné předpokládá, že by se azylová procedura pro ty, kteří chtějí v EU žádat o azyl, odehrávala mimo hranice Evropské unie.

Svět očima redaktorů @Aktualnecz a @Hospodarky

Logo zA HraNici

Zajímá vás zpravodajství ze zahraničí? Sledujte nás na Twitteru nebo na Facebooku.

Pro maďarskou vládu se - hned vedle uprchlíků - stali nepřítelem ti evropští politici a úředníci, kteří prosazují tzv. povinné kvóty na přijetí uprchlíků nebo vysoké pokuty za to, že je stát odmítne přijmout. Pro maďarské konzervativce, lpějící na tradicích a odlišnosti kulturní i jazykové, je toto obzvláště citlivý bod.

"Aby Brusel rozhodoval, s kým máme v Maďarsku žít, je naprosto nepřijatelné," říká nekompromisně Bakondi a zdůrazňuje, že vláda chystá na toto téma referendum, jehož výsledek je díky naprosté převaze vládního názoru v médiích a celém veřejném prostoru předem jasný. "Je to hlasování na úrovni referenda o vstupu do EU a NATO," zdůrazňuje.

Referendum, které maďarská vláda představuje jako vrcholný nástroj demokracie vůči nátlaku z Bruselu, se bude konat na přelomu září a října.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Zemřel Jindřich Forejt. Bývalý hradní protokolář podlehl podle informací Blesku komplikacím spojeným s mrtvicí

Úmrtí Forejta oznámil na twitteru Daniel Herman. "Jindřich Forejt, bývalý hradní protokolář, zemřel. V různých pozicích jsme se řadu let potkávali. I když naše setkávání bylo často dosti komplikované, skláním se před majestátem smrti a přeji zesnulému lehké odpočinutí. R.i.P," napsal Herman.

 

před 1 hodinou

Útočník v Afghánistánu zastřelil tři pracovnice televizní stanice

Neznámý ozbrojenec v úterý ve východoafghánském Dželálábádu zastřelil tři zaměstnankyně místní televizní stanice. Čtvrtá žena byla zraněna a v nemocnici bojuje o život. Místní policie uvedla, že zadržela hlavního podezřelého. Jde o další ze série útoků proti pracovníkům v médiích v této oblasti za poslední měsíce, píše agentura Reuters.

Tři ženy ve věku 18 až 20 let ozbrojenec střelil do hlavy, když se vracely domů z práce, uvádí vládní zdroje. Místní televizní stanice potvrdila, že se jednalo o její zaměstnankyně.

Afghánistán se v posledních měsících potýká s vlnou útoků vůči novinářům, lékařům, bojovníkům za lidská práva či státním zaměstnancům. Na začátku prosince byla v Dželálábádu zastřelena moderátorka stejné stanice Malala Majvandová. V lednu zemřel novinář a bojovník za lidská práva Adil Ajmak, na jehož auto zahájili palbu neznámí střelci.

Afghánská vláda a některé zahraničí mocnosti z podobných útoků viní hnutí Tálibán. V provincii Nangarhár, jejíž je Dželálábád hlavním městem, rovněž působí teroristická organizace Islámský stát; ta se přihlásila k útoku na Majvandovou i některým dalším. Kdo stál za dnešním incidentem zatím není jasné. Podle policie má zadržený střelec vazby na Tálibán, mluvčí tohoto povstaleckého hnutí však jakýkoliv podíl Tálibánu na dnešním útoku odmítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy