Atény – Plachty stanu sotva udrží sílící vrstvu napadaného sněhu, teploty klesly hluboko pod bod mrazu. Obzvláště krutá zima ohrožuje běžence v přeplněných uprchlických táborech v Řecku a na Balkáně.
"Divím se, že tu ještě nikdo nezemřel," popsala vážnou situaci v kempu na řeckém ostrově Lesbos dobrovolnice Philippa Kempsonová televizní stanici CNN. Podle ní obyvatelé řeckého ostrova zažívají nehorší zimu za posledních 15 let.
Mnoha běžencům chybí dostatečně teplé oblečení i teplá voda. Mezi čtyřmi tisíci migrantů už se podle humanitárních pracovníků objevilo několik případů vážného podchlazení.
"Lidé si myslí, že Řecko je zemí nekonečného léta a pláží. Ale není to tak," zdůraznila televizi CNN Ella Carlquistová, která v Řecku založila a vede humanitární organizaci United Rescues.
Lékaři bez hranic (MSF) a další humanitární a lidskoprávní uskupení apelují na evropské autority, aby zajistily bezpečné podmínky pro běžence, kteří se ve snaze dostat se do Evropy ocitají uvěznění v často velmi provizorních táborech.
Přes 120 lidí muselo být podle informací Úřadu Vysokého komisaře pro uprchlíky (UNHCR) převezeno ze stanů v táboře Moria na Lesbu do místního hotelu. I přes tvrzení řeckého ministra pro migraci, že už žádní běženci v Řecku nežijí v zimě venku, dobrovolníci informují o stovkách až tisících uprchlíků nucených spát ve stanu. Jsou mezi nimi i malé děti.
Ve středu proto Atény k břehům Lesbu vojenskou loď, která má ubytovat přes 500 uprchlíků. Zároveň přiveze na ostrov topná zařízení a teplé deky.
Squaterům v Srbsku pomáhají jen dobrovolníci
Nejde ale jen o Řecko. Tisíce běženců bojují s mrazem také na Balkáně. Několik stovek uprchlíků obsadilo prázdnou budovu někdejšího skladu v Bělehradu. Jediný způsob, jak se uchránit před mrazem, pro ně znamená rozdělat oheň. Jinou možnost nemají.
V srbské metropoli takhle prázdné budovy obývá zhruba 2000 mladých mužů, převážně z Afghánistánu, Sýrie, Iráku a Pákistánu. Teploty se přitom pohybují kolem minus 20 stupňů Celsia.
Jedinou pomoc jim poskytují dobrovolníci. Srbská vláda veškerou pomoc pozastavila. Snaží se běžence tímto způsobem donutit, aby se ubytovali v oficiálních táborech.
Podle Lékařů bez hranic se v Srbsku v současné době nachází na 7,5 tisíce běženců. Jen necelá polovina byla ubytována v zařízeních poskytujících ochranu před tuhou zimou.