Úplatky! Šarona čeká vyšetřování

Red Zah, ČTK
4. 1. 2006 8:28
Jeruzalém - Izraelská policie má důkazy, že rodina izraelského premiéra Ariela Šarona přijala úplatky ve výši tří milionů dolarů.
Foto: Reuters

Podle policejního mluvčího se důkazy našly v počítači, který byl zabaven v izraelském domě rodiny rakouského finančníka Martina Schlaffa.

Politická kariéra Ariela Šarona v datech ČTĚTE ZDE

Předpokládá se však, že vyšetřování případu zřejmě nebude do březnových parlamentních voleb ukončeno.

Šaronův syn vinu přiznává

Premiér nezákonnou činnost popírá, ale jeho syn Omri loni přiznal vinu v podvodném financování otcovy kampaně v primárních volbách strany Likud v roce 1999. Omri Šaron v úterý rezignoval na poslanecký mandát.

PŘEČTĚTE SI: Šaron měl mrtvici, jeho stav se zlepšuje

Podle úterní policejní zprávy převedli bratři Martin a James Schlaffovi tři miliony dolarů na konta Šaronových příbuzných, zřejmě za účelem premiéra podplatit.

Šaronův poradce Lior Chorev odmítl zprávu komentovat. "Netvrdí to žádný představitel, ale nějaký novinář. Odkdy musím reagovat na spekulace novináře kanálu deset?" řekl.

Podle deníku Haarec Šaron část peněz použil v rámci volební kampaně, avšak další část zůstala v majetku rodiny. 

Rakousko vydalo bankovní údaje

Izraelská policie se o peníze, které rodina Šaronových dostává ze zámoří, zajímá už čtyři roky. Rakousko nyní poskytlo izraelské policii žádané dokumenty včetně bankovních údajů a vyšetřování může začít.

Šarona vyzve ve volbách Netanjahu NAJDETE ZDE

Vídeň však stále odmítá dát Izraelcům povolení vyslechnout svědky, podobně jako Kanada, Jihoafrická republika a Panenské ostrovy.

Foto: Reuters

Izraelci už dříve zjistili, že peníze Šaronově rodině zasílal britský obchodník Cyril Kern, který žije v JAR. Kern byl ale jenom zprostředkovatel.

Zdrojem peněz byl zřejmě Martin Schlaff, který je mimo jiné spoluvlastník rakouského kasina a kasina v Jerichu. Martin Schlaff je dlouholetý osobní přítel Šarona i jeho poradce Dova Weisglasse.

Opozice žádá soud i odstoupení 

Na nové odhalení okamžitě zareagovala izraelská opozice. Generálního prokurátora požádala, aby co nejdříve rozhodl, zda bude Šaron obviněn a aby se případný soud konal ještě před volbami, tedy před 28. březnem.

Někteří poslanci žádali, aby Šaron odstoupil.

 

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy