Kinshasa - Nový druh živočicha či rostliny je na zeměkouli objeven každý měsíc. Na nový druh opice se ale přijde jen jednou za čas.
V Demokratické republice Kongo byl poprvé po 28 letech popsán nový kočkodan.
Na opici druhu Cercopithecus lomamiensis zoologové narazili již v roce 2007, teprve teď ale mohl být její výskyt také oficiálně potvrzen po provedení genetických testů z odebrané srsti.
Američtí vědci objevili společně se svými konžskými kolegy před lety v domě ředitele místní školy v oblasti řeky Lomami v dosud málo prozkoumané centrální části země jim zcela neznámého kočkodana chovaného v zajetí.
"Na náš dotaz označil ředitel opici jako lesulu," řekl stanici CNN vedoucí týmu vědců z Peabodyho přírodovědeckého muzea při Yaleově univerzitě John A. Hart. "Tohle domorodé jméno jsme nikdy předtím neslyšeli."
Vyhynulé opice na Borneu:
Ředitel africké školy dostal mladou samici darem od příbuzného, který v nedaleké džungli zabil její matku. Američané narazili na další zvířata chovaná doma a posléze zahlédli prvního kočkodana také ve volné přírodě. Teprve nyní se však odhodlali nový druh oficiálně popsat ve vědeckém časopise Plos One.
Cercopithecus lomamiensis dorůstá výšky až 65 centimetrů a má šedo-blonďatou hřívu obemykající obličejovou část lebky. Kožich má tmavou podsadu, na hřbetě s jantarovými pestíky.
Oblast jeho rozšíření se rozprostírá na celkem 17 000 kilometrů čtverečních.
Gorila, nebo šimpanz?
Zvířata si shánějí potravu na zemi, zdržují se ale pravidelně v korunách stromů.
"Cercopithecus l. je velmi plachý a patří k primátům, kteří byli pozorováni jen zcela výjimečně," píše se dále ve článku zveřejněném Hartovým týmem. Až doposud američtí vědci narazili v džungli na pět jedinců tohoto druhu.
Vzhledem k tomu, že kočkodani jsou pravidelnou kořistí lovců opic a navíc mají řadu přirozených nepřátel, jako je orel korunkatý, navrhli Američané, aby byl okamžitě zařazen na Červený seznam ohrožených druhů obnovovaný každé dva roky Mezinárodní unií pro ochranu přírody a přírodních zdrojů (IUCN).
Už přede dvěma roky narazili vědci v centrální části Konga poblíž města Bili na obří opici, o níž si až doposud nejsou jisti, zda se jedná o nový druh, či hybrida mezi šimpanzem a gorilou. Dorůstá výšky až dvou metrů, buduje si hnízda na zemi jako gorily, jídelníčkem a dalšími rysy ale připomíná šimpanze.
Genetické testy také potvrdily, že je příbuzný s poddruhem šimpanze obecného Pan troglodytes schweinfurthii, šimpanzem severovýchodním.