Unijní soud zpochybnil rakouský předpis, který brání volnému pohybu služeb

ČTK ČTK
13. 11. 2018 20:23
Rakouské právní předpisy, které omezují také české subjekty, nepřiměřeně brání volnému pohybu služeb. K tomuto závěru dospěl Soudní dvůr EU, oznámilo české ministerstvo zahraničí na svém webu. Podle unijního soudu je v rozporu s unijním právem konkrétně předpis, podle kterého lze příjemci služby uložit povinnost pozastavit platby poskytovateli služeb z jiného členského státu a místo toho složit jistinu, aby bylo zajištěno zaplacení případné budoucí pokuty, která by mohla být uložena poskytovateli služby za porušení pracovněprávních předpisů.
I
I | Foto: Evropská komise, https://ec.europa.eu

"Praxe rakouských orgánů má dopad také na činnost českých poskytovatelů služeb v Rakousku, kteří jsou v praxi znevýhodněni oproti domácím poskytovatelům služeb. Z tohoto důvodu ČR tyto případy důkladně sleduje a aktivně se jich účastní na podporu názoru, že rakouský přístup k zahraničním poskytovatelům služeb není v souladu se svobodou pohybu služeb a unijním právem," uvedlo ministerstvo. "Soudní dvůr dal v dnešním rozsudku argumentaci ČR za pravdu, když přístup rakouských orgánů označil za nepřiměřený," dodalo.

Případ je jedním z více řízení týkajících se přísného postupu rakouských úřadů proti vysílání pracovníků z jiných členských států a prvním rozsudkem Soudního dvora EU v této záležitosti. Rozsudek představuje důležitý precedens pro další případy, o nichž bude Soudní dvůr EU teprve rozhodovat.

Předpis "překračuje meze toho, co je nezbytné"

Spor, o kterém Soudní dvůr EU rozhodl, se týkal společnosti Čepelnik ze Slovinska, která opravovala dům Michaela Vavtiho v Rakousku. Rakouská inspekce při kontrole stavby shledala přestupky. Úřady pak nařídily Vavtimu, aby pozastavil platby společnosti Čepelnik a složil jistinu na uhrazení pokuty, která by mohla být uložena slovinské firmě ve správním řízení. Společnost následně podala proti Vavtimu žalobu na zaplacení neuhrazené části z ceny. V rozsudku Soudní dvůr shledal, že rakouský předpis "překračuje meze toho, co je nezbytné" k dosažení ochrany pracovníků, zabránění podvodů a zneužívání.

Europoslankyně Martina Dlabajová k případu poznamenala, že téma přeshraničního poskytování služeb je jedním z největších současných problémů v EU a již dlouhou dobu rozděluje Evropu. "Jedním ze států, které přijaly ochranářská opatření, je také Rakousko, které na začátku roku 2017 začalo uplatňovat zákon proti mzdovému a sociálnímu dumpingu. Ten od začátku své účinnosti značně komplikuje přeshraniční poskytování služeb českým firmám, a to zejména v sektoru stavebnictví a dopravy, které v případě nesplnění všech administrativních náležitostí čelí až likvidačním pokutám," upozornila. "Až nyní dal našim výtkám za pravdu Soudní dvůr EU. Věřím, že podobná protekcionistická opatření, které přijalo například Německo či Francie, budou také shledána v rozporu s právem EU," dodala.

 

Právě se děje

Další zprávy