Praha - Česká republika může během předsednictví Evropské unii počítat se silnou podporou Maďarska.
Premiér Mirek Topolánek a jeho maďarský protějšek Ferenc Gyurcsány to oznámili po společném jednání.
Předseda vlády "našeho čestného souseda", jak Topolánek Maďarsko pro nadstandardní vztahy a zejména blízkou zahraničněpolitickou orientaci nazval, je v Česku na oficiální návštěvě. Jejím hlavním tématem je právě české předsednictví.
Konkrétně se bavili zejména o současné globální finanční krizi a jejím dopadu na jednotlivé evropské regiony a o problematice západního Balkánu, hlavně pak o přístupu Chorvatska k Evropské unii.
"Pro Evropu je velmi důležité, aby byla Česká republika úspěšná. Maďarsko ji v tom jako člen Evropské unie i Visegrádské čtyřky bude maximálně podporovat," řekl Gyurcsány.
Podle něj podpora vyplývá z logiky věci, tedy z regionální sounáležitosti a mnoha společných historických zkušeností.
Tyto důvody umocňuje ještě fakt, že v další předsednické trojce jsou hned dvě země Visegrádské čtyřky - kromě Maďarska také Polsko.
Důvod pro spolupráci? "Všichni známe Hrabala"
Podle Gyurcsányho je třeba vyzdvihnout i to, že se země střední Evropy "znají" navzájem lépe. Češi mají větší znalosti o Maďarsku a naopak, což platí pro celý region. Z toho plyne vzájemná solidarita a podpora.
Jako příklad svých znalostí o české kultuře zmínil Gyurcsány spisovatele Bohumila Hrabala.
"Od České republiky očekávám mnoho. Během jejího předsednictví vyvrcholí jednání o zásadních institucionálních změnách Unie," shrnul očekávání Maďarska.
Zároveň dodal, že díky dlouhodobému kontaktu s českými vládními představiteli ví, že Česko předsednictví zvládne.
Oba premiéři se nechali slyšet, že je jistá podpora zpětným směrem, tedy z Českých zemí do Maďarska během jeho předsednictví. Stejnou podporu obě země očekávají od dalšího člena Visegrádu - Polska.
"Po nás budou předsednickou zemí Poláci. Je to vůbec poprvé, co můžeme takovým způsobem ovlivnit Evropu, a prosadit tak svá specifika," shrnul spolupráci v rámci EU Gyurcsány.
Pokud se slova obou naplní, půjde zřejmě o nejaktivnější spolupráci zemí Visegrádu od začátku přístupových snah do Evropského společenství v polovině 90. let minulého století.
Slovensko, zbylý člen Visegrádského uskupení, má Evropské unii předsedat nejpozději.