Paříž chystá finanční summit. Natruc Česku v čele EU?

Blahoslav Hruška
19. 11. 2008 17:06
Sarkozy si chce svůj půlrok šéfování EU protáhnout. Vtipkují o tom už i Francouzi

Paříž - První velkou akcí, která v Evropě proběhne hned z kraje roku za českého unijního předsednictví, bude velký finanční summit. Praha ovšem přijde zkrátka - svolává ho totiž francouzský prezident Nicolas Sarkozy.

Jak na svých webových stránkách zveřejnil Elysejský palác, zve Paříž na 8. a 9. ledna světové ekonomy a politiky na konferenci na téma Nový svět: hodnoty, rozvoj a regulace.

"Více než kdy jindy musíme ukázat, že jsme schopni navrhovat řešení výzev, kterým čelíme," komentoval setkání Sarkozy.

Na konferenci by měli přijet také nositelé Nobelovy ceny za ekonomii Joseph Stieglitz a Amartya Sen, pozvání přijal britský expremiér Tony Blair, který chce společně se Sarkozym hledat "nový model kapitalismu".

Akce neproběhne pod hlavičkou předsednictví EU, a tak by se všechno mohlo zdát v pořádku. Jak ale poznamenává server euobserver.com, může jít také o konsekventní politiku Sarkozyho, který už vyjádřil pochyby nad tím, zda malé země jako právě Česko dokáží jménem EU finanční krizi "ukočírovat".

Topolánek bude od ledna předsedat Radě EU. V Sarkozyho stínu?
Topolánek bude od ledna předsedat Radě EU. V Sarkozyho stínu? | Foto: Ondřej Besperát

Premiér Topolánek k tomu na tiskové konferenci uvedl, že Sarkozyho názory zná lépe a že jde o mediální fabulace. "Jsou to standardní setkání," řekl stroze k tématu.

Poté však o slovo k tématu požádal ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas, který byl o poznání kritičtější.

"České předsednictví nebude ztrácet kufry hostům, ministři nebudou cestou na jednání bloudit, nebudeme na poslední chvíli měnit místa a data setkání," řekl Nečas v očividné narážce na nedostatky francouzského předsednictví. Následně to, že má skutečně na mysli Francii, sám potvrdil.

Právě brzký lednový termín pařížské konference dává tušit, že půjde o jakési prodloužení francouzského půlroku v čele EU. Paříž navíc svůj limit summitů vyčerpala: podle nepsaných pravidel každá země organizuje dvě formální a dvě neoficiální vrcholné schůzky.

Francie navrch přidala ještě mimořádné jednání euroskupiny a summit G4, a za jejího předsednictví se tak "schůzovalo" více než kdy jindy.

Státní tajemník Eric Besson ovšem v rozhovoru pro agenturu AP odmítl, že by šlo o tah, jak vzít Čechům vítr z plachet. "Je to konference, ne kolokvium, kde by se přijímala rozhodnutí."

Jeho slova potvrdil i Topolánek, podle něhož je důležité, že si Česká republika jako nečlenský stát vymohla účast na jednání euroskupiny, což je podle něj "precedenční".

Sarkozyho plánu užít si předsednictví ještě další půlrok si nicméně všimli i autoři televizního pořadu Les Guignols, obdoby někdejších Gumáků. Imitátor figuríny francouzského prezidenta tam vypráví o setkání s Mirkem Topolánkem. "Při odchodu jsem tomu Rumunovi šoupnul 200 eur. Za to si v Československu bude užívat čtyři roky," zaznělo mimo jiné v satirickém pořadu.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

Další zprávy