Brána knihoven zabouchnutá. Europeanu stihl kolaps

Blahoslav Hruška
20. 11. 2008 16:16
Digitální knihovna EU se zhroutila hned v den premiéry

Brusel - Listování partiturou Mozartova Rekviem nebo virtuální procházka Benátkami. To jsou jen dva příklady z projektu Europeana, který dnes oficiálně odstartovala Evropská komise.

Největší evropská digitální knihovna obsahuje na dva miliony záznamů - zdigitalizovaných textů, obrazů, fotografií, map i filmových ukázek.

„Europeana má potenciál sehrát ještě trvalejší roli, než kdysi Alexandrijská knihovna," nešetřil chválou v článku pro Frankfurter Allgemeine Zeitung předseda EK José Manuel Barroso.

Jenže v den, kdy měl být digitální projekt spuštěn, zůstaly brány k archivům a knihovnám zemí EU zabouchnuté. Dopoledne se na adrese europeana.eu zobrazovala jen úvodní stránka, krátce po poledni pak pravděpodobně přetížený server vypověděl službu zcela.

Podle architektů Europeany jde jen o „dětské nemoci", s nímž se musí potýkat každý velký digitální projekt.

Jenže ani účastníci evropského rozcestníku digitálních materiálů, tedy archivy a knihovny, které do ústředí databáze dodávají knihovnická metadata a odkazy na umístění svých záznamů na webu, nadšením neoplývají. Své sbírky totiž v rámci mnoha evropských projektů sdílejí už dlouho a Europeana nic zásadně nového nepřináší.

"Prozatím to vidím jako politicko-kulturní počin a příslib toho, jak by to jednou mohlo vypadat, až se databáze zaplní a nabídka bude větší," řekl Aktuálně.cz Adolf Knoll, expert Národní knihovny pro digitalizaci.

Již žádné papírové katalogy, rukopis nebo knížka bude na jeden proklik. Zatím to ale nefunguje.
Již žádné papírové katalogy, rukopis nebo knížka bude na jeden proklik. Zatím to ale nefunguje. | Foto: Blahoslav Hruška

Z české strany podpořila projekt Europeana Národní knihovna přístupem ke svému Manuskriptoriu, v jehož rámci se digitalizují staré tisky a rukopisy.

Konkurenti: Google, ale i Francouzi

Evropská digitální knihovna, která by na plný provoz měla najet do dvou let, má navíc mocné konkurenty. Největším je sbírka Google Book Search, která obsahuje sedm milionů titulů.

Paralelně s Europeanou běží také Gallica, projekt francouzské Národní knihovny. Ve své digitální databázi má zhruba 150 tisíc záznamů, většinou naskenovaných rukopisů a obrazových souborů .

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

V Česku se nakazily covidem přes čtyři miliony lidí, tempo výrazně zpomalilo

V pondělí bylo potvrzeno 2958 nových případů covidu, o 482 méně než o týden dřív. Počty nakažených v mezitýdenním srovnání klesají 12. den v řadě.

Počet potvrzených případů covidu-19 v Česku od začátku epidemie na jaře 2020 přesáhl čtyři miliony. V dalších více než 291 tisících případech mají hygienici podezření na opakovanou nákazu novým typem koronaviru. Vyplývá to ze statistik na webu ministerstva zdravotnictví. Od začátku epidemie zemřelo v Česku 40 587 lidí pozitivně testovaných. Podle dříve zveřejněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) byl covid v loňském roce nejčastější příčinou úmrtí.

První případy nákazy covidem byly v Česku potvrzeny 1. března 2020. Od té doby testy odhalily 4,002.616 nakažených, z nichž zhruba 3,95 milionu se již uzdravilo. V téměř 291 500 případech existuje podezření na opakovanou nákazu. Takzvané reinfekce ministerstvo eviduje zvlášť, a nejsou proto zahrnuty v souhrnném počtu více než čtyř milionů nově potvrzených případů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy