reklama
 
 

Brána knihoven zabouchnutá. Europeanu stihl kolaps

20. 11. 2008 16:16
Digitální knihovna EU se zhroutila hned v den premiéry

Brusel - Listování partiturou Mozartova Rekviem nebo virtuální procházka Benátkami. To jsou jen dva příklady z projektu Europeana, který dnes oficiálně odstartovala Evropská komise.

Největší evropská digitální knihovna obsahuje na dva miliony záznamů - zdigitalizovaných textů, obrazů, fotografií, map i filmových ukázek.

„Europeana má potenciál sehrát ještě trvalejší roli, než kdysi Alexandrijská knihovna," nešetřil chválou v článku pro Frankfurter Allgemeine Zeitung předseda EK José Manuel Barroso.

Jenže v den, kdy měl být digitální projekt spuštěn, zůstaly brány k archivům a knihovnám zemí EU zabouchnuté. Dopoledne se na adrese europeana.eu zobrazovala jen úvodní stránka, krátce po poledni pak pravděpodobně přetížený server vypověděl službu zcela.

Podle architektů Europeany jde jen o „dětské nemoci", s nímž se musí potýkat každý velký digitální projekt.

Jenže ani účastníci evropského rozcestníku digitálních materiálů, tedy archivy a knihovny, které do ústředí databáze dodávají knihovnická metadata a odkazy na umístění svých záznamů na webu, nadšením neoplývají. Své sbírky totiž v rámci mnoha evropských projektů sdílejí už dlouho a Europeana nic zásadně nového nepřináší.

"Prozatím to vidím jako politicko-kulturní počin a příslib toho, jak by to jednou mohlo vypadat, až se databáze zaplní a nabídka bude větší," řekl Aktuálně.cz Adolf Knoll, expert Národní knihovny pro digitalizaci.

Z české strany podpořila projekt Europeana Národní knihovna přístupem ke svému Manuskriptoriu, v jehož rámci se digitalizují staré tisky a rukopisy.

Konkurenti: Google, ale i Francouzi

Evropská digitální knihovna, která by na plný provoz měla najet do dvou let, má navíc mocné konkurenty. Největším je sbírka Google Book Search, která obsahuje sedm milionů titulů.

Paralelně s Europeanou běží také Gallica, projekt francouzské Národní knihovny. Ve své digitální databázi má zhruba 150 tisíc záznamů, většinou naskenovaných rukopisů a obrazových souborů .

autor: Blahoslav Hruška | 20. 11. 2008 16:16

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama