Umřel Nelson Mandela. Ve světě zhaslo velké světlo

Martin Novák ČTK Martin Novák, ČTK
Aktualizováno 6. 12. 2013 5:15
Exprezidentu Jihoafrické republiky selhaly ledviny. Trpěl plicní infekcí.
Foto: Reuters

Pretorie - Nelson Mandela, první černošský prezident Jihoafrické republiky, je mrtvý. Zemřel ve věku 95 let. Jihoafrické republice a světu to oznámil ve čtvrtek večer současný prezident JAR Jacob Zuma.

Mandela zemřel  doma v Johannesburgu. Bude pohřben příští týden ve svém rodišti Qunu na jihovýchodě Jižní Afriky. Na pohřeb se sjedou státníci z celého světa.

"Náš národ přišel o svého největšího syna," prohlásil Zuma v projevu přenášeném televizí. "Nelson Mandela nás sjednotil a společně se s ním i rozloučíme," řekl Zuma.

Poslední dlouhý boj

Mandela zemřel jen několik dní poté, co měl v jihoafrických kinech premiéru film o jeho životě "Mandela: Long Walk to Freedom".

Jeho vnuk Ndaba Mandela už ve středu večer řekl televizi SABC, že "to vypadá špatně." V posledních týdnech už Mandela nebyl schopen mluvit.

Život legendy v obrazech:

O jeho smrti se spekulovalo už v srpnu, kdy mu selhaly ledviny. Rodina už připravovala Jihoafričany na jeho smrt, dýchal jen s pomocí přístroje. Exprezident se ale tehdy ještě dokázal z kritického stavu dostat.

Jeho stav byl vážný už na konci roku 2012, kdy Štědrý den strávil v nemocnici. Poté musel být hospitalizován s plicní infekcí i v březnu a znovu na začátku června.

"Zhaslo velké světlo"

Americký prezident Barack Obama prohlásil, že Mandela dosáhl více, než by se dalo očekávat od kteréhokoli člověka.

"Podle britského premiéra Davida Camerona "zhaslo ve světě velké světlo". "Nelson Mandela byl hrdinou naší doby," uvedl Cameron na Twitteru.

Mandela byl do funkce zvolen v prvních svobodných volbách roku 1993. Tehdy také získal společně s odstupujícím prezidentem Frederikem De Klerkem Nobelovu cenu míru.

Po skončení svého mandátu v roce 1999 z politiky odešel. Zasloužil se o klidný přechod země od režimu apartheidu k systému, který zaručuje obyvatelům všech ras stejná práva.

Přesvědčil bělochy, že nebudou pronásledováni, nikdo se jim nebude mstít a brát jim jejich majetek. Stejně tak i černochy, že je v zájmu všech, aby vztahy mezi jednotlivými komunitami byly dobré.

Symbolem jeho postoje se stala fotografie z roku 1991. Mandela na ní promlouvá ke stovkám bílých studentů, shromážděných na školním hřišti, a usmívá se.

27 let za mřížemi

Mandela patřil k nejdéle vězněným disidentům ve světě po druhé světové válce. Strávil za mřížemi více než sedmadvacet let.

Poprvé uvězněn byl v roce 1952. O osm let později se Africký národní kongres (ANC) radikalizoval po masakru ve Sharpeville, kde policie 21. března 1960 zastřelila devětašedesát lidí.

Mandela se zapojil do vyhlášení třídenní generální stávky, režim ale veškeré protesty potlačoval násilím a zatýkáním. Tehdy budoucí prezident dospěl k názoru, že ke změně je potřeba zbraní a sabotáží s cílem vládu apartheidu ekonomicky vyčerpat.

Mandelu zatkla policie v roce 1962, několik měsíců se skrýval na různých místech a v přestrojení. Dostal doživotí za terorismus.

Osmnáct let strávil na samotce na ostrově Robben, kde dříve žili lidé nakažení leprou. Dnes je jeho cela turistickou atrakcí.

Později ho přesunuli do věznice Polmsmoor, kde s ním v osmdesátých letech vláda opatrně začala komunikovat a vyjednávat o budoucnosti země. Na Štědrý den roku 1986 mu dovolil prezident Botha opustit na čtyřiadvacet hodin vězení.

Mandela se mohl projet autem s řidičem po Kapském Městě, najíst se v restauraci na pobřeží, krátce se setkat s rodinou. Po čtvrt století ve vězení jej nikdo nepoznal, protože všichni si ho pamatovali mladšího.

5. července 1989 se tehdejší prezident Botha a stále ještě vězeň Mandela tajně setkali v prezidentské rezidenci. Prezident, který Mandelu označoval za komunistického teroristu, nalil hostu čaj a ptal se ho na jeho názory.

Na svobodu vyšel Mandela 11. února 1990. Dva měsíce poté se na londýnském stadionu Wembley konal velký koncert za účasti rockových hvězd z celého světa na oslavu jeho propuštění. Přímým přenosem vysílaly koncert televize více než šedesáti zemí.

Nehlásal pomstu, ale usmíření. "Nikdy jsem nechoval nenávist k bílým obyvatelům Jižní Afriky. Jen k systému, který tady existoval," prohlásil později.

Byl ale pověstný tím, že nerad hovořil o svých pocitech a nerad se komukoliv svěřoval. Ani po odchodu do důchodu nerad mluvil o minulosti, zejména ne o svém věznění. Paměti nenapsal.

Obama ho označil za velkou inspiraci. "Když přemýšlíte o jednom člověku, který ztělesňuje kvality politického vůdce, kterým se podle mého názoru chceme přiblížit, první jméno, které člověka napadne, je Nelson Mandela."

V posledních letech se už Mandela stáhl do ústraní. Oproti očekávání se ani neobjevil v hledišti na žádném zápase fotbalového mistrovství světa v roce 2010, které se konalo v Jihoafrické republice.

 

Právě se děje

Další zprávy