Americký soud obvinil ruské diplomaty z podvodů

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 12. 2013 22:25
Způsobená škoda dosáhla údajně v přepočtu 31 milionů korun.
ilustrační foto.
ilustrační foto. | Foto: Reuters

New York/Moskva - Newyorská prokuratura obvinila několik desítek bývalých i nynějších ruských diplomatů z podvodů při sjednávání amerického zdravotního pojištění. Oznámila to ve čtvrtek v Moskvě ruská agentura ITAR-TASS, která se odvolává na mluvčí prokuratury Julii Bolsterovou. Ruští diplomaté a jejich manželky podle ní způsobili v USA škodu za 1,5 milionu dolarů (31 milionů korun).

Podle amerických žalobců se Rusové s využitím nepravdivých údajů zapojili do státního programu zdravotního zabezpečení Medicaid, který je určen pro osoby s nízkými příjmy. Zatajovali své skutečné výdělky a lživě uváděli, že jejich děti mají americké občanství. Chtěli tak dosáhnout vyplácení příspěvků v těhotenství a porodného.

Šéf newyorské kanceláře FBI George Venizelos na tiskové konferenci v New Yorku prohlásil, že o podvodech ruských diplomatů a jejich manželek mohly být informovány oficiální ruské diplomatické mise v USA.

"Některé ruské úřední osoby dovolovaly svým pracovníkům obelhávat americké daňové poplatníky a zneužívat zdravotní program, který jim nebyl určen," řekl Venizelos. Mezi obviněnými je 25 nynějších a bývalých diplomatů a 24 jejich manželek. Ze 49 obviněných se 11 v současné době nachází na území USA.

Manhattanský soudce Preet Bharara na tiskové konferenci prohlásil, že cílem diplomacie je "nabízet v hostitelské zemi podanou ruku, nikoli plnit si kapsy". Soudce připustil, že kvůli imunitě nemohou být diplomati trestáni. Vyhošťováni ale v takových kauzách "většinou bývají".

K podvodům podle FBI docházelo v letech 2004 až 2013. V této době se ruským diplomatům v New Yorku narodilo 63 dětí, z nichž na 58 vyplácel program Medicaid neoprávněnou podporu. Na pomoc v rámci programu Medicaid dosáhne v USA zhruba třetina rodin.

Podle agenta FBI Jeremyho Robertse, na něhož se odvolává agentura AP, vyšetřování kauzy trvalo půldruhého roku. Příjmy svých domácností podle něj Rusové podhodnocovali tak, aby se dostali do kategorie potřebných. Desetitisíce podvodně získaných dolarů pak utráceli za šperky, elektroniku a drahé značkové oděvy.

Ruští diplomaté čelí obviněni ze spolčení za účelem podvodu, z obelhávání úřadů a z krádeže státních prostředků. Zatčen podle AP nikdo z Rusů nebyl.

Podle Bharary nebylo vyšetřování ukončeno a může se týkat i pracovníků diplomatických zastoupení jiných států. "Všechny státy si musejí uvědomit, že podobná schémata budou odhalena a následovat budou obvinění. Nic podobného nestrpíme," řekl Bharara.

Nad postupem amerických úřadů se pozastavil náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov. Je podle něj nepochopitelné, proč Američané "roztroubili" kauzu na veřejnosti místo toho, aby ji s Ruskem "předběžně posoudili prostřednictvím diplomatických kanálů". Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Marie Harfová v reakci na skandál prohlásila, že kauza by neměla negativně ovlivnit rusko-americké vztahy.

Případ ruských diplomatů ale podle agentury Reuters tyto vztahy nepochybně ovlivní, protože vzájemná obvinění jsou v posledních letech stále častější. Spojené státy loni v prosinci sestavily seznam ruských soudců, policistů, novinářů a státních úředníků, kteří se podle nich dopouštějí porušování lidských práv. Zablokovaly jejich konta, pokud je měli v amerických bankách, a zakázaly jim vstup na americké území. Moskva vzápětí odpověděla svým černým seznamem, na který se dostal i manhattanský soudce Bharara.

 

Právě se děje

Další zprávy