Úlovek už neskončí mrtvý v moři, Unie mění pravidla

Radim Klekner Radim Klekner
13. 7. 2011 16:30
Tři čtvrtiny všech druhů mořských ryb trpí nadměrným výlovem
Nový plán předložila v Bruselu eurokomisařka pro otázky rybolovu Maria Damanakiová.
Nový plán předložila v Bruselu eurokomisařka pro otázky rybolovu Maria Damanakiová. | Foto: Reuters

Brusel - Nadměrný výlov ničí početní stavy mořských ryb už několik desetiletí. Dosavadní opatření přijatá Evropskou unií nezabírají, a tak se Brusel odhodlal k radikálnímu kroku.

Rybáři už napříště nebudou muset házet úlovek překračující stanovené kvóty, stejně jako podměrečné ryby - navíc zpravidla polomrtvé - zpět do moře. Naopak vše, co chytí, dopraví na břeh a zde se teprve rozhodne o tom, co se s bohatstvím, jež bylo vyrváno oceánu, stane.

Část úlovku budou moci rybáři prodat konkurenci, která kvóty nepřekročila. Zbytek bude neprodleně zpracován či zlikvidován v souladu s přísně stanovenými unijními pravidly.

Země zabývající se rybolovem navíc vytvoří rybářům systém takových finančních pobídek, aby si napříště opatřovali náčiní umožňující selektivní výlov, jako jsou kupříkladu sítě s většími oky.

Plán, jehož cílem je skoncovat s bezuzdným plundrováním moří a který od zásady mění dosavadní Společnou rybolovnou politiku EU, předložila ve středu v Bruselu eurokomisařka Maria Damanakiová.

Osm ze 136 druhů ryb má budoucnost

Poslední čísla, která má Evropská komise k dispozici, udávají, že tři čtvrtiny lovišť jsou v mořích, do nichž vyjíždějí unijní rybáři, vyčerpány. Ve Středozemním moři je to dokonce 82 procent rybích zásob.

"Vypočetli jsme, že pokud nic nepodnikneme, bude do deseti let jen osm ze 136 druhů ryb v evropských mořích v dobrém stavu," citovala Damanakiovou stanice BBC.

"Vydali jsme z peněz daňových poplatníků miliony eur, aby si rybáři mohli pořídit větší lodě," řekla Damanakiová. "Pak jsme vydali další miliony na to, aby tyto rybářské flotily přežily. Jak dlouho to ale ještě budeme moci dělat?"

Dosavadní Společná rybolovná politika, přijatá před 28 lety, tak v podstatě zkrachovala.

Neosvědčil se ani systém kvót uplatňovaný pro lov jednotlivých druhů ryb, ani praxe, která vedla k tomu, že rybáři různým způsobem upravovali své lodi, aby se vešly do jednotlivých kategorií, definovaných především délkou plavidla.

Hrozí privatizace oceánu?

Nový plán okamžitě narazil na kritiku ze strany rybářských svazů, zejména ve Francii a Španělsku, které se obávají o ztrátu části ze 400 tisíc pracovních míst, jež rybolov v EU zajišťuje.

Zatímco organizace na ochranu životního prostředí Greenpeace nová opatření vítá, jiná sdružení je kritizují s tím, že povedou k "privatizaci oceánu".

Mají tím na mysli skutečnost, že velké společnosti budou moci snadno odkupovat úlovek rybářů, kteří vyjíždějí na moře samostatně, protože zbavit se podměrečných ryb či těch, které chytili nad stanovené kvóty, pro ně bude příliš nákladné.

Od nového systému, který stanoví rybolovné kvóty na příštích patnáct let, si Evropská komise slibuje, že do čtyř let zastaví úbytek početních stavů nejvíce ohrožených ryb.

Patří k nim v podstatě všechny, na něž se rybáři při své činnosti zaměřují.

Počínaje rokem 2014 začnou nové kvóty platit pro tuňáky, makrely a sledě. V roce 2016 dojde na tresky, štikozubce a platýsy.

Ekology na druhé straně rozhodně nepotěšilo oznámení Japonska, které je letos odhodláno pokračovat v lovu velryb v Jižním (ledovém) oceánu. A to navzdory kampani ochranářské organizace Sea Shepherd, s jejímiž členy se rybáři ze země vycházejícího slunce loni několikrát tvrdě střetli na otevřeném moři.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Fotbalová jednadvacítka rozdrtila v kvalifikaci San Marino 6:0

Čeští fotbalisté do 21 let zvítězili ve čtvrtém utkání kvalifikace mistrovství Evropy nad San Marinem 6:0. "Lvíčata" dala v Chomutově v každém z poločasů tři góly, dvakrát se trefili Adam Hložek, Dominik Janošek a Ladislav Krejčí. Mladíci mají po čtyřech zápasech šestičlenné skupiny na kontě dvě výhry a dvě remízy a posunuli se o skóre do čela neúplné tabulky.

Po sérii čtyř domácích utkání se svěřenci trenéra Karla Krejčího v pondělí poprvé představí venku, od 18:00 nastoupí v Chorvatsku. Přímý postup na šampionát v Maďarsku a Slovinsku si zajistí vítězové skupin a nejlepší celek z druhých míst bez zápasů s šestým týmem tabulky. Zbylých osm mužstev na druhých příčkách si zahraje baráž a úspěšná čtveřice zkompletuje 16 účastníků mistrovství.

Mladíci proti outsiderovi skupiny ze San Marina, který ještě v této kvalifikaci nedal gól, od úvodu jasně kralovali. Skóre otevřel v 11. minutě hlavičkou po rohu Hložek, ve 14. minutě poslal k tyči odražený míč Janošek a skóre první půle uzavřel na zadní tyči po centru Krejčí. V tu chvíli už bylo jasné, že "Lvíčata" bodově napraví říjnové domácí remízy s Řeckem a Skotskem.

Krejčí, který hrál netradičně na pozici stopera, v 67. minutě z podobné pozice přidal čtvrtý gól a poté se podruhé v utkání trefil i další sparťan Hložek. Osm minut před koncem pak po dalším odraženém balonu zamířil podruhé přesně k tyči také plzeňský Janošek.

Utkání skupiny 4 kvalifikace mistrovství Evropy fotbalistů do 21 let v Chomutově:

ČR - San Marino 6:0 (3:0)

Branky: 11. a 69. Hložek, 14. a 82. Janošek, 38. a 66. L. Krejčí. Rozhodčí: Jónasson - Gudmundsson, Árnason (všichni Isl.). ŽK: Franciosi, Ceccaroli, Moretti, Conti (všichni San Marino).

Sestava ČR: Trmal - Holík (76. Souček), Chaluš, L. Krejčí, Sadílek - Janošek, Havelka (85. Granečný) - Bucha (76. Hlavatý), Šulc (64. Vaníček), Žitný (64. Kohút) - Hložek. Trenér: K. Krejčí.

Vilnius: Litva - Chorvatsko 1:3 (0:1).

1. ČR 4 2 2 0 9:1 8
2. Skotsko 4 2 2 0 4:1 8
3. Řecko 3 2 1 0 7:1 7
4. Chorvatsko 3 2 0 1 11:3 6
5. Litva 5 1 1 3 4:6 4
6. San Marino 5 0 0 5 0:23 0
před 1 hodinou

Fotbalisté Bulharska před zápasem s Čechy prohráli s Paraguayí

Fotbalisté Bulharska prohráli v přípravném utkání v Sofii s Paraguayí 0:1. Nedělního posledního soupeře českých reprezentantů v kvalifikaci mistrovství Evropy poprvé vedl trenér Georgi Dermendžiev, který po říjnovém debaklu 0:6 s Anglií vystřídal na lavičce Krasimira Balakova.

Bulhaři zatím v kvalifikaci ani jednou nevyhráli, ze sedmi zápasů třikrát remizovali. Neuspěli ani v přípravě s jihoamerickým protivníkem, kterou rozhodl po hodině hry gól Miguela Almirona.

před 1 hodinou

Fotbalisté Turecka jsou na Euru a pomohli na šampionát i Francii

Fotbalisté Turecka si dnešní bezbrankovou remízou s Islandem v Istanbulu zajistili postup na Euro. Výsledek současně na šampionát posunul i mistry světa Francouze, kteří k utkání předposledního devátého kola skupiny H proti Moldavsku nastoupí od 20:45.

Turecko s Francií rozšířily počet jistých účastníků ME na osm. Už dříve si místo na turnaji zajistily Belgie, Itálie, Polsko, Rusko, Španělsko a Ukrajina. Ještě dnes se k nim můžou připojit Česko, Portugalsko a Anglie, kterou navíc čeká jubilejní 1000. zápas.

Euro se uskuteční příští rok na přelomu června a července ve dvanácti evropských zemích.

Kvalifikace fotbalového mistrovství Evropy 2020:

Skupina H:

Turecko - Island 0:0

20:45 Francie - Moldavsko, Albánie - Andorra.

1. Turecko 9 6 2 1 16:3 20
2. Francie 8 6 1 1 21:5 19
3. Island 9 5 1 3 12:10 16
4. Albánie 8 4 0 4 14:10 12
5. Andorra 8 1 0 7 1:16 3
6. Moldavsko 8 1 0 7 2:22 3
Další zprávy