Ohrožené druhy rychle mizí. Jiné jsou ale objevovány

Radim Klekner Radim Klekner
27. 10. 2010 15:00
Pětina živočišných a rostlinných druhů je ohrožena vyhynutím
Díky ochranářským opatřením se podařilo navýšit stavy plejtváka dlouhoploutvého.
Díky ochranářským opatřením se podařilo navýšit stavy plejtváka dlouhoploutvého. | Foto: Reuters

Nagoja - Živočišné a rostlinné druhy vymírají neztenčeným tempem. Některé se však podařilo zachránit, a dokonce navrátit do volné přírody.

Každým rokem je zároveň objeveno několik tisíc druhů nových, byť především v oblastech tradičně bohatých na ptacto a zvířenu. Shodli se na tom účastníci pravidelného summitu OSN, zasvěceného otázkám biodiverzity, který byl letos svolán do japonské Nagoje.

Podle zprávy předložené na jednání je i nadále pětina všech dosud známých druhů rostlin a živočichů ohrožena vyhynutím. U ptáků je to třináct procent, u obojživelníků dokonce čtyřicet jedna procent.

Nejvyšší ztráty na biodivezitě byly v posledních letech zaznamenány v jihovýchodní Asii. Může za to extenzivní lov a rybolov, nekontrolovatelné šíření invazních druhů, kácení pralesa a výsadba palmy olejné.

Červený seznam ohrožených druhů

Na tzv. Červeném seznamu ohrožených druhů, zveřejňovaném pravidelně Mezinárodní unií pro ochranu přírody a přírodních zdrojů (IUCN), je v současnosti zaneseno 55 926 položek.

"Jeden malý krůček na Červeném seznamu znamená obrovský krok ve směru vyhynutí (daného druhu)," říká profesor Edward O. Wilson z Harvardovy univerzity.

Jedním z kriticky ohrožených druhů je ibis skalní. Pět set kusů tohoto ptáka žije v jižním Maroku.
Jedním z kriticky ohrožených druhů je ibis skalní. Pět set kusů tohoto ptáka žije v jižním Maroku. | Foto: Reuters

Celkem 791 živočišných a rostlinných druhů je vedeno jako vyhynulých, 63 z nich se ve volné přírodě už nevyskytuje.

Kriticky ohroženo je 3565 druhů. Znamená to, že 80 procent jedinců takového druhu již vyhynulo, nebo vyhyne v příštích třech generacích.

Zbývající druhy byly zařazeny podle stupně ohrožení, jemuž jsou v souvislosti s nebezpečím vyhynutí vystaveny, do dalších pěti kategorií. 

Ochranářská úsilí slaví úspěch

Účastníci summitu v Nagoji ale také vyzdvihli výsledky ochranářského úsilí, díky němuž se podařilo zachránit - a v řadě případů dokonce navrátit do volné přírody - některé ohrožené druhy.

Je to mimo jiné případ severoamerického tchoře černonohého, kondora kalifornského či koně Przewalského, původem z Mongolska, na jehož záchraně se významně podílí i zoologická zahrada v Praze.

Zákaz lovu velryb, vyhlášený Evropskou unií a OSN, vedl zase k tomu, že se podařilo zásadním způsobem navýšit početní stavy plejtváka obrovského.

Důsledný boj s invazními druhy, zejména s potkanem východním, vedl k tomu, že byly obnoveny populace řady ptáků na ostrovech v Indickém oceánu, jako je šáma seychelská či poštulka mauricijská.

Majna Rothschildova přebývá v počtu několika desítek kusů na indonéském Bali.
Majna Rothschildova přebývá v počtu několika desítek kusů na indonéském Bali. | Foto: Reuters

V roce 1965 bylo na Seychelském souostroví napočítáno 15 kusů šámy. Dnes zde žije několik stovek těchto ptáků. 

"Soustředěné ochranářské úsilí jednoznačně nese ovoce, když je prováděno důsledně," citovala stanice BBC předsedu komise pro přežití druhů, zřízené při IUCN, Simona Stuarta.

Kožní infekce, která se šíří zejména ve Střední Americe a Austrálii, na druhé straně způsobila, že vyhynutím jsou dnes v těchto oblastech ohroženy dvě pětiny obojživelníků.

Nové druhy v Amazonii

Odpůrcům ochranářských snah, kteří kritizují "neuvážené zásahy do přirozeného koloběhu přírody", dávají částečně za pravdu objevy tisíců nových druhů zvířat, rostlin a ptáků, k nimž v poslední době došlo v amazonských pralesích, na Borneu či ve východní části Himálaje.

Jen v Amazonii bylo mezi lety 1999 a 2009 objeveno 637 druhů nových rostlin, 257 druhů ryb, 216 druhů obojživelníků, 55 druhů plazů, 39 druhů savců a 16 druhů ptáků.

Patří sem mimo jiné pestře zbarvená žabka Ranitomeya amazonica, sladkovodní delfín Inia boliviensis či anakonda Eunectes beniensis.

Ochranáři připouštějí, že počet nově objevených druhů mnohonásobně převyšuje počet druhů vyhynulých. Upozorňují však na skutečnost, že především díky ekonomickým aktivitám člověka jsou každým rokem nenávratně ztraceny jedinečné druhy živočichů a rostlin, které se již nikdy nepodaří nahradit. 

Ztráty, které člověk způsobí svým neodpovědným počínáním v přírodě, vyčíslila OSN na dvě až pět bilionů dolarů ročně.

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. Brabec to řekl novinářům.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy