Ukrajinští zbrojaři hrozí, že předají NATO ruské kódy

Martin Novák Martin Novák
2. 9. 2014 5:30
Snaha získat vojenskou pomoc v Evropě nebo USA zatím Ukrajincům nevychází.
Ruská kolona u hranic s Ukrajinou.
Ruská kolona u hranic s Ukrajinou. | Foto: Reuters

Kyjev/Praha - Nejen zbraněmi nebo propagandou se vede válka mezi Ukrajinou a separatisty podporovanými Ruskem.

V ukrajinských médiích se objevují - zatím nepotvrzené - zprávy, že do "boje" vstoupil výrobce hlavic do mezikontinentálních raket Južmaš.

Velká továrna sídlí v Dněpropetrovsku a už od dob Sovětského svazu produkuje i mezikontinentální balistické střely. Včetně raket SS-18, nazývaných Satan. Podnik kdysi vedl bývalý ukrajinský prezident Leonid Kučma.

Šíří se informace, že vedení Južmašu hrozí Moskvě. Pokud do pěti dnů nestáhne svá vojska z východní Ukrajiny, předá Spojeným státům a NATO tajné informace a kódy o ruské raketové obraně.

Otázka je, nakolik je hrozba pro Rusko vážná, zda Južmaš jako dodavatel disponuje údaji, které by mohly ruskou jadernou obranu výrazně narušit. Rusko je každopádně na Južmašu závislé, co se týká hlavic do mezikontinentálních raket.

Ukrajinci po NATO žádají zbraně, zatím ale žádné nedostávají.

"Ne, bohužel ne,“ odpověděl velvyslanec Ukrajiny při Severoatlantické alianci Ihor Dolhov na otázku, zda nějaké členské státy zbraně už dodávají.

Ukrajinské ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení kvitovalo alespoň fakt, že Evropská unie uznala informace o přímé ruské vojenské agresi za pravdivé.

Skupina amerických senátorů v neděli vyzvala prezidenta Baracka Obamu, aby ukrajinské armádě výzbroj poskytl. Především účinné protitankové střely.

Výzvu inicioval známý jestřáb, dlouholetý Putinův kritik a bývalý kandidát na prezidenta John McCain, který rovněž prosazuje bombardování Sýrie.

Obama je však od počátku krize velmi zdrženlivý k jakékoliv angažovanosti USA nad rámec hospodářských sankcí.

V Evropě vyzvala k dodávkám výzbroje Kyjevu nahlas zatím jen litevská prezidentka Dalia Grybauskaiteová. Podle ní je Rusko "prakticky ve válce s Evropou.“

Ukrajinský prezident Petro Porošenko na summitu v Bruselu řekl, že některé státy zvažují "vojensko-technickou" pomoc jeho zemi. Což znamená, že se nemá jednat přímo o zásilky munice nebo zbraní.

Německá kancléřka Angela Merkelová v neděli řekla, že Berlín zbraně Ukrajině neposkytne. Uvedla to krátce poté, co vláda oznámila dodávky výzbroje a munice Kurdům v Iráku proti extremistům z organizace Islámský stát.

Proruský separatista poblíž zničeného památníku u Doněcku
Proruský separatista poblíž zničeného památníku u Doněcku | Foto: Reuters

Dodávky francouzských zbraní vyloučil prezident François Hollande. Paříž naopak dokončuje prodej a předání výsadkové lodě řady Mistral Rusku za 1,2 miliardy eur.

Český premiér Bohuslav Sobotka váhá kývnout i na zpřísnění sankcí vůči Rusku, sotva tak podpoří vyzbrojování ukrajinské armády zvenčí.

Ukrajina má rozsáhlý zbrojní průmysl a sama vyvážela zbraně do celého světa, ale výzbroj armády je nedostatečná a zastaralá. V posledních letech výdaje na armádu na Ukrajině klesaly, naopak v Rusku strmě rostly.

Na vojenské přehlídce v Kyjevě u příležitosti Dne nezávislosti Porošenko před dvanácti dny slíbil masivní přezbrojení armády v hodnotě 40 miliard hřiven (přes 60 miliard korun). "Nakoupíme letadla, vrtulníky, lodě. A to je jen skromný začátek," prohlásil.

Zatím ale ukrajinští vojáci a příslušníci dobrovolnických praporů zápolí s nedostatkem zbraní i posil. V posledních dnech se stáhli z několika měst a vesnic, v Luhansku neudrželi letiště při tankové ofenzívě nepřítele.

"Sousední stát zahájil přímou a otevřenou agresi proti Ukrajině. To radikálně změnilo situaci v zóně konfliktu," prohlásil Porošenko v projevu na vojenské akademii v Kyjevě.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy