Ukrajinští zbrojaři hrozí, že předají NATO ruské kódy

Martin Novák Martin Novák
2. 9. 2014 5:30
Snaha získat vojenskou pomoc v Evropě nebo USA zatím Ukrajincům nevychází.
Ruská kolona u hranic s Ukrajinou.
Ruská kolona u hranic s Ukrajinou. | Foto: Reuters

Kyjev/Praha - Nejen zbraněmi nebo propagandou se vede válka mezi Ukrajinou a separatisty podporovanými Ruskem.

V ukrajinských médiích se objevují - zatím nepotvrzené - zprávy, že do "boje" vstoupil výrobce hlavic do mezikontinentálních raket Južmaš.

Velká továrna sídlí v Dněpropetrovsku a už od dob Sovětského svazu produkuje i mezikontinentální balistické střely. Včetně raket SS-18, nazývaných Satan. Podnik kdysi vedl bývalý ukrajinský prezident Leonid Kučma.

Šíří se informace, že vedení Južmašu hrozí Moskvě. Pokud do pěti dnů nestáhne svá vojska z východní Ukrajiny, předá Spojeným státům a NATO tajné informace a kódy o ruské raketové obraně.

Otázka je, nakolik je hrozba pro Rusko vážná, zda Južmaš jako dodavatel disponuje údaji, které by mohly ruskou jadernou obranu výrazně narušit. Rusko je každopádně na Južmašu závislé, co se týká hlavic do mezikontinentálních raket.

Ukrajinci po NATO žádají zbraně, zatím ale žádné nedostávají.

"Ne, bohužel ne,“ odpověděl velvyslanec Ukrajiny při Severoatlantické alianci Ihor Dolhov na otázku, zda nějaké členské státy zbraně už dodávají.

Ukrajinské ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení kvitovalo alespoň fakt, že Evropská unie uznala informace o přímé ruské vojenské agresi za pravdivé.

Skupina amerických senátorů v neděli vyzvala prezidenta Baracka Obamu, aby ukrajinské armádě výzbroj poskytl. Především účinné protitankové střely.

Výzvu inicioval známý jestřáb, dlouholetý Putinův kritik a bývalý kandidát na prezidenta John McCain, který rovněž prosazuje bombardování Sýrie.

Obama je však od počátku krize velmi zdrženlivý k jakékoliv angažovanosti USA nad rámec hospodářských sankcí.

V Evropě vyzvala k dodávkám výzbroje Kyjevu nahlas zatím jen litevská prezidentka Dalia Grybauskaiteová. Podle ní je Rusko "prakticky ve válce s Evropou.“

Ukrajinský prezident Petro Porošenko na summitu v Bruselu řekl, že některé státy zvažují "vojensko-technickou" pomoc jeho zemi. Což znamená, že se nemá jednat přímo o zásilky munice nebo zbraní.

Německá kancléřka Angela Merkelová v neděli řekla, že Berlín zbraně Ukrajině neposkytne. Uvedla to krátce poté, co vláda oznámila dodávky výzbroje a munice Kurdům v Iráku proti extremistům z organizace Islámský stát.

Proruský separatista poblíž zničeného památníku u Doněcku
Proruský separatista poblíž zničeného památníku u Doněcku | Foto: Reuters

Dodávky francouzských zbraní vyloučil prezident François Hollande. Paříž naopak dokončuje prodej a předání výsadkové lodě řady Mistral Rusku za 1,2 miliardy eur.

Český premiér Bohuslav Sobotka váhá kývnout i na zpřísnění sankcí vůči Rusku, sotva tak podpoří vyzbrojování ukrajinské armády zvenčí.

Ukrajina má rozsáhlý zbrojní průmysl a sama vyvážela zbraně do celého světa, ale výzbroj armády je nedostatečná a zastaralá. V posledních letech výdaje na armádu na Ukrajině klesaly, naopak v Rusku strmě rostly.

Na vojenské přehlídce v Kyjevě u příležitosti Dne nezávislosti Porošenko před dvanácti dny slíbil masivní přezbrojení armády v hodnotě 40 miliard hřiven (přes 60 miliard korun). "Nakoupíme letadla, vrtulníky, lodě. A to je jen skromný začátek," prohlásil.

Zatím ale ukrajinští vojáci a příslušníci dobrovolnických praporů zápolí s nedostatkem zbraní i posil. V posledních dnech se stáhli z několika měst a vesnic, v Luhansku neudrželi letiště při tankové ofenzívě nepřítele.

"Sousední stát zahájil přímou a otevřenou agresi proti Ukrajině. To radikálně změnilo situaci v zóně konfliktu," prohlásil Porošenko v projevu na vojenské akademii v Kyjevě.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Výrobce letadel Boeing vykázal první čtvrtletní zisk od roku 2019

Americký výrobce letadel Boeing hospodařil ve druhém čtvrtletí s čistým ziskem 567 milionů dolarů (přes 12 miliard korun) po ztrátě 2,4 miliardy dolarů před rokem. Vykázal tak první čtvrtletní zisk od roku 2019. Firma to oznámila v tiskové zprávě. Šéf podniku David Calhoun navíc uvedl, že Boeing se rozhodl omezit plánované snižování počtu pracovních míst.

Čtvrtletní tržby Boeingu se meziročně zvýšily o 44 procent na téměř 17 miliard dolarů. Firma ve druhém čtvrtletí dodala zákazníkům 79 letadel, zatímco před rokem jich bylo 20.

Boeing se nyní zotavuje z negativních dopadů pandemie covidu-19 na leteckou dopravu i z dočasného pozastavení provozu letadel Boeing 737 MAX. Tato letadla nemohla do vzduchu od jara 2019, kdy je úřady po celém světě po dvou tragických nehodách nařídily odstavit z provozu. Americký Federální úřad pro letectví (FAA) zákaz zrušil loni v listopadu.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Pfizer zvýšil čtvrtletní zisk o 60 procent, čeká vyšší tržby z vakcíny

Americká farmaceutická společnost Pfizer ve druhém čtvrtletí zvýšila čistý zisk meziročně zhruba o 60 procent na téměř 5,6 miliardy dolarů (121,6 miliardy korun). Tržby se díky prodej vakcíny proti covidu-19 skoro zdvojnásobily na 19 miliard USD. Firma ve zprávě o hospodaření také zvýšila výhled tržeb z prodeje tohoto přípravku, který vyvinula ve spolupráci s německou společností BioNTech.

Pfizer zvýšil letošní výhled tržeb za vakcínu o 28,8 procenta na 33,5 miliardy dolarů (727 miliard korun). Směrem nahoru upravil i celoroční výhled.

Vakcína proti covidu-19 se stala nejprodávanějším výrobkem Pfizeru. Letos má firma celosvětově dodat 2,1 miliardy dávek. Očekávané celoroční tržby jen za vakcínu jsou jen o dvě miliardy nižší než celkové tržby v loňském druhém čtvrtletí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy