Musíme Ukrajince vyzbrojit, ozývá se ve Washingtonu

Přenos skončil
Nedělní dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Konec bojů je v nedohlednu. Armáda v posledních dnech ztrácí pozice.
Konec bojů je v nedohlednu. Armáda v posledních dnech ztrácí pozice. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva - Zatímco Evropská komise má do týdne navrhnout podobu dalšího přitvrzení protiruských sankcí, z Washingtonu se ozývají ostřejší výzvy.

Podle některých amerických senátorů by měly USA poslat na Ukrajinu zbraně, aby se tamní armáda mohla účinně bránit "ruské invazi".

Ruský prezident Vladimir Putin mezitím volá po jednání o statusu povstaleckých oblastí na východě Ukrajiny.

Nedělní dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

_____

Máte rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Nominujte nás v anketě českého internetu Křišťálová Lupa. Hlasovat můžete zde. Za Váš hlas děkujeme!

Rusko-ukrajinská krize online:

Přenos skončil
22:44

Prominentní američtí senátoři vyzývají k vyzbrojení ukrajinské armády, aby se mohla účinněji bránit "ruské invazi".

Podle demokrata Roberta Menendeze, předsedy vlivného senátního výboru pro zahraniční vztahy, musí ruský prezident Vladimir Putin čelit následkům jeho agrese.

"Tohle není vpád, ale invaze," prohlásil pro změnu republikán John McCain. Veterán z Vietnamu patří k jestřábům na washingtonském Capitol Hillu. V minulosti například volal po vyzbrojení opozice v Sýrii.

Police dog "Echo" of the Lakeland, Florida, police force, has his picture taken by his handler at the U.S. Capitol in Washington October 3, 2013. Echo is competing in the annual United States Police Canine Association (USPCA) Field Trials in nearby Maryland. REUTERS/Kevin Lamarque (UNITED STATES - Tags: MILITARY SOCIETY ANIMALS) Published: Říj. 3, 2013, 6:22 odp. Odstranit
Police dog "Echo" of the Lakeland, Florida, police force, has his picture taken by his handler at the U.S. Capitol in Washington October 3, 2013. Echo is competing in the annual United States Police Canine Association (USPCA) Field Trials in nearby Maryland. REUTERS/Kevin Lamarque (UNITED STATES - Tags: MILITARY SOCIETY ANIMALS) Published: Říj. 3, 2013, 6:22 odp. Odstranit | Foto: Reuters
22:27

Ukrajinský ministr obrany Valerij Heletej oznámil vstup ruských vojáků do Doněcku.

"Informace, že ruští vojáci jsou v pohybu, byla vskutku potvrzena zpravodajskou službou i svědky," prohlásil.

Podle něj je ruská armáda i v jiných městech Donbasu. Svádí prý mimo jiné boj o letiště v Luhansku.

20:32

K ráznějším sankcím proti Rusku a k větší "odvaze a vůli" ze strany premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) v souvislosti s děním na východní Ukrajině na Staroměstském náměstí v Praze vyzvali účastníci shromáždění Zachraňme Ukrajinu - Maidan International Prague.

Shromáždění za účasti necelé stovky lidí zahájilo nepřetržité protesty a činnost stanové osady zorganizované v historickém centru metropole skupinou Kaputin.

Podle pořadatele Michala Majznera je akce povolena až do 18. listopadu. Povolení se však netýká nocování na Staroměstském náměstí, k němuž si pořadatelé povolení teprve vyřizují. Dnešní akci označují za "testovací".

20:23

"Máme svobodu a demokracii v Evropě, kterou je třeba před agresory chránit. Bohužel nám chybí státníci, kteří by si to plně uvědomovali," napsal na Twitteru lidovecký ministr Marian Jurečka.

19:21

Prohlášení předsedy Asociace krajů ČR Michala Haška:

"Emoce a vzájemné politické napadání, nebo dokonce obviňování se ze zbabělosti, musí dnes v České republice ustoupit. Je správné, že premiér Sobotka odmítá za naši zemi souhlasit s dalšími ekonomickými sankcemi vůči Rusku, aniž by je předtím vůbec viděl a mohl je v rámci Rady EU, ale i ve vládě, projednat. Svět musí najít mírové řešení situace na Ukrajině. Přilévat dnes olej do ohně je krátkozraké a může se zle vymstít."

Foto: Vojtěch Marek
19:15

"Český premiér je rozervanec. Na jednu stranu mluví o ruské invazi na Ukrajině, na druhou stranu se zdráhá Vladimira Putina brzdit. V duchu nejhorších českých tradic," píše Martin Fendrych v komentáři AtomPutin hrozí jadernými zbraněmi. Sobotka zbaběle kličkuje.

18:53

K odpovědnosti za útok se podle agentury Reuters přihlásili proruští separatisté. Ti rovněž uvedli, že se jim podařilo obklíčit doněcké letiště, které bylo dosud pod kontrolou armády.

18:49

Mluvčí Národní bezpečnostní rady Andrij Lysenko oznámil, že loď ukrajinské pobřežní stráže zasáhl dělostřelecký granát. Nezmínil se, zda si útok vyžádal zraněné a ani neřekl, kolik lidí bylo na palubě. Oznámil jen, že na místě probíhá záchranná operace.

Portál newsru.ua s odvoláním na své zdroje ale tvrdí, že na palubě jsou mrtví.

17:42

Z přístavu Mariupol přicházejí doposud nepotvrzené zprávy, že se v Azovském moři potopila loď ukrajinské pobřežní stráže.

Údajně se tak stalo po ruském leteckém útoku. Na serveru YouTube se objevily záběry dýmu z hladiny moře, na Twitteru pro změnu kolují fotografie.

17:36

Ukrajinská armáda tvrdí, že ostřelování z Ruska neutichá. Podle mluvčího Národní bezpečnostní rady Andrije Lysenka dopadlo na pozice prokyjevských jednotek několik protitankových raket.

17:27

Západní sankce se ruského ropného gigantu Rosněfť prozatím příliš nedotýkají. Německému magazínu Der Spiegel to řekl šéf společnosti Igor Sečin. Na sankčním seznamu figuruje i on sám. Restrikce ale označuje za protizákonné.

17:00

Kyjev za propuštění deseti ruských výsadkářů získal 63 svých vojáků. Dalších víc než 220 zajatců propustili proruští povstalci z neuznané Doněcké lidové republiky.

Ruští výsadkáři, které Ukrajinci zadrželi v Donbasu, na tiskové konferenci v Kyjevě.
Ruští výsadkáři, které Ukrajinci zadrželi v Donbasu, na tiskové konferenci v Kyjevě. | Foto: Reuters
15:45

Mluvčí Kremlu odmítl, že by prezident Vladimir Putin hovořil o vytvoření samostatného státu na východě Ukrajiny. Výroky, jež Putin pronesl v rozhovoru pro ruský První kanál, prý byly dezinterpretovány.

"Východ by měl součástí Ukrajiny, jde o vnitropolitický problém," prohlásil Dmitrij Peskov.

15:26

"Jasně, pokyn Evropské komisi dali, ale jednota v řadách Unie nebyla, ani není. Přinejmenším tři země - soudě podle veřejných prohlášení - se proti zavedení dalších sankcí postavily: Maďarsko, Slovensko a Kypr. Slovenský premiér prohlásil, že je připraven dokonce uplatnit právo veta," zhodnotil případné uvalení sankcí ruský velvyslanec při EU Vladimir Čižov.

14:45

Během letní sezóny přijelo do Prahy více turistů ze zemí Dálného východu či Indie.

Pokles počtu ruských, ukrajinských nebo izraelských turistů se podařilo hotelům a cestovním kancelářím nahradit.

 

13:29

"V čem spočívají takzvané evropské hodnoty?" ptal se ruský prezident Putin v televizním rozhovoru.

"Podpora státního převratu (na Ukrajině), uchopení moci se zbraněmi v ruce a potlačování těch, kteří nesouhlasí, za pomoci ozbrojených sil - co to je? Moderní evropské hodnoty? Zdá se, že našim kolegům je třeba připomenout jejich vlastní ideály."

13:03

Ruský postup na východě Ukrajiny je podle premiéra Bohuslava Sobotky invazí.

"Bohužel na jedné straně probíhala jednání a současně pokračovala invaze ruské vojenské techniky a také ruských vojáků na východ Ukrajiny. To znamená, zdá se, že diplomatická jednání zatím nedosáhla očekávaného efektu," řekl v Otázkách Václava Moravce.

Jediná cesta, jak se dostat z ukrajinské krize, je podle něj realizovat mírový plán ukrajinského prezidenta Petra Porošenka. Další sankce, které chystá Evropská unie, Česko zváží příští týden.

Foto: Ludvík Hradilek
12:37

"Měli bychom okamžitě začít vážně debatovat (...) o otázkách týkajících se politické organizace společnosti a vytvoření státu pro jihovýchodní Ukrajinu, aby ochránil legitimní zájmy tamních obyvatel," nechal se slyšet Putin.

12:34

Ruský prezident Vladimir Putin vyzval k rozhovorům o statusu východní Ukrajiny. "Je nemožné předpovědět konce krize," citovala ho ruská média.

Podle šéfa Kremlu Rusko "nemůže stát stranou, když se střílí do lidí".

12:28

Kolik ukrajinských vojáků je vlastně obklíčeno, není zcela jasné. Ministr obrany Valerij Heletej oznámil, že armáda nebude informace o stahování zveřejňovat do té doby, než budou vojáci v bezpečí.

Vysvětlil to tím, že separatisté by mohli tyto informace zneužít, jak se prý již v minulosti stalo.

12:24

Z obklíčení proruskými separatisty u východoukrajinského města Ilovajsk vyšli další vojáci, napsala agentura Interfax-Ukrajina s odvoláním na ministra vnitra Arsena Avakova.

"Velitel praporu Mírotvůrce je naživu, ačkoli ho už pochovávali! Bude žít dlouho! Zrovna přišel k našim i se skupinou bojovníků! Přišel s ním i velitel praporu Dněpr-1 s vojáky," uvedl Avakov.

12:12

Nové základny, které mají být podle generálního tajemníka Aliance Anderse Fogha Rasmussena odpovědí na ruskou politiku na Ukrajině, budou jedním z témat nadcházejícího summitu NATO.

"Abychom takovéto opatření mohli uskutečnit, budeme potřebovat podporu v hostitelských zemích. Přijmeme plán, abychom v tomto zcela novém bezpečnostním prostředí v Evropě mohli jednat rychle," prohlásil před pár dny.

Foto: anders fogh rasmussen, Reuters
12:07

NATO plánuje ve východní Evropě pět základen, napsal německý list Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung. Podle něj by měly být v Litvě, Lotyšsku, Estoncku, Rumunsku a Polsku. Na každé by mělo působit až 600 vojáků.

11:51

Více než 100 ukrajinských vojáků se vzdalo armádě Novorossije, informovalo vedení samozvané "Doněcké lidové republiky". Podle prohlášení se tak stalo u města Starobeševo, kde v posledních dnech probíhaly těžké boje.

"Váleční zajatci byli odesláni do záchytných center. Zraněným byla poskytnuta lékařská pomoc," informovali separatisté prostřednictvím své tiskové kanceláře Novorossija.

Dobrovolníci, kteří nastoupili do ukrajinské armády.
Dobrovolníci, kteří nastoupili do ukrajinské armády. | Foto: Reuters
10:00

Podobně zdrženlivý jako český premiér je i slovenský předseda vlády Robert Fico, který podle listu Sme bude další postup koordinovat právě se svým českým kolegou. Také Fico si vyhradil právo odmítnout sankce, pokud by poškozovaly národní zájmy.

"Nesouhlasím s touto sankční válkou. Sankce nikam nevedou," řekl. "Zdá se, že dosavadní sankce vůbec nezměnily postoj Ruska, právě naopak. A další sankce mohou situaci na Ukrajině ještě zhoršit," varoval.

Robert Fico ve svém volebním štábu. (29. března 2014)
Robert Fico ve svém volebním štábu. (29. března 2014) | Foto: Reuters
9:33

Německá kancléřka Angela Merkelová uvedla, že sankce budou spuštěny, pokud nepřijdou "kvalitativní změny nynější situace". Postiženy podle ní mohou být oblasti, na které se komise už zaměřila před měsícem, možné jsou tedy podle ní další omezení ve finanční či energetické oblasti.

"Všichni jsme souhlasili, že není možné vojenské řešení tohoto problému," poznamenala Merkelová na tiskové konferenci po summitu zemí EU. To prý je také jeden z důvodů, proč dnes Merkelová odmítla možnost dodávek vojenské techniky Kyjevu.

"Omg." Gesta německé kancléřky Angely Merkelové během předvolební kampaně v Soestu.
"Omg." Gesta německé kancléřky Angely Merkelové během předvolební kampaně v Soestu. | Foto: Reuters
7:55

Přípravu nových sankcí ze strany EU podporují Spojené státy. Mluvčí americké Národní bezpečnostní rady Caitlin Haydenová uvítala, že EU projevila "podporu ukrajinské svrchovanosti a územní celistvosti" a připravenost vyhlásit další sankce proti Rusku. Dodala, že USA na přípravě sankcí s EU spolupracují.

7:50

Do Ruska se podle ruského generála vrátili všichni ruští výsadkáři, zadržení nedávno na Ukrajině. "My své vojáky neopouštíme," řekl agentuře ITAR-TASS generálmajor Alexej Ragozin, který je zástupcem velitele výsadkových vojsk.

Ruské úřady zároveň podle Ragozina dnes ráno předaly na hraničním přechodu Nechotějevka v Belgorodské oblasti druhé straně 63 ukrajinských vojáků, kteří 27. srpna přešli ruskou hranici.

"Jednání byla velice složitá. Ale zdravý rozum zvítězil a vše dopadlo dobře. Hlavní je, že chlapci jsou teď s námi," řekl dále Ragozin. Považuje za nepřijatelné, že výsadkáře Ukrajinci tak dlouho zadržovali, zatímco ruské úřady prý promptně předávají ukrajinské vojáky, kteří se ocitli v Rusku.

Skupinu ruských výsadkářů podle serveru newsru.com zadržela ukrajinská tajná služba SBU 25. srpna; údajně dva parašutisté byli zabiti a deset zajato. Sami výsadkáři na tiskové konferenci v Kyjevě hovořili o tom, že zabloudili během nočního cvičení, kterého se zúčastnily asi dvě stovky vojáků.

1:50

"Vyhradil jsem si právo s některými částmi tohoto návrhu nesouhlasit, pokud se budeme domnívat, že není správné, aby Evropa šla tímto směrem," řekl novinářům po summitu český premiér Bohuslav Sobotka. Návrh komise podle Sobotky vláda prostuduje, zanalyzuje jeho dopady na českou ekonomiku a nejspíš ve středu projedná. Pak bude zřejmé, s jakými částmi bude moci ČR souhlasit a s jakými nikoliv, dodal premiér.

Předseda české vlády má hluboké pochybnosti o tom, zda přitvrzení sankcí může přispět k řešení prohlubující se ukrajinské krize. Podobně zdrženlivé jsou podle něj i další země, například Slovensko, Maďarsko či Rakousko. "Předpokládám, že připomínky k návrhu Evropské komise nepřijdou jen z České republiky," poznamenal Sobotka.

Foto: Vojtěch Marek
1:44

Summit EU podle Van Rompuye vyjádřil znepokojení nad prudkými boji, neustávajícími přesuny bojovníků i techniky přes hranici z Ruska a také z přítomnosti a akcí ruských ozbrojených sil na ukrajinském území.

EU rozhodnutím o přípravě dalších sankcí odpovídá na zhoršení situace na východě Ukrajiny z posledních dní. Podle západních zemí i ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, který v sobotu summit oslovil, se do bojů v posledních dnech přímo zapojili ruští vojáci a technika.

Předseda Evropské rady Herman Van Rompuy po jednání evropských lídrů v Bruselu.
Předseda Evropské rady Herman Van Rompuy po jednání evropských lídrů v Bruselu. | Foto: Reuters
1:20

Evropská unie navrhne další sankce proti Rusku během příštího týdne, řekl šéf Evropské rady Herman Van Rompuy s tím, že na summitu EU bylo domluveno zahájení přípravných prací souvisejících s návrhem nových sankcí. Není však jasné, od kdy by případné nové sankce platily.

Německá kancléřka Angela Merkelová novinářům v noci na neděli podle agentury Reuters řekla, že by EU uvalila nové sankce v případě, že v situaci na východní Ukrajině nedojde k žádné změně, nebo pokud se situace dál bude zhoršovat.

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás sledujeme vše důležité kolem dění na Ukrajině.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 31. 8. 2014 22:45
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Při střelbě na oslavě v americkém Colorado Springs zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs v neděli zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy