Generál Volodymyr Ruban: NATO nás obelhalo a zradilo

Jan Gazdík Jan Gazdík
1. 9. 2014 13:10
Pokračování exkluzivního rozhovoru Aktuálně.cz s generálplukovníkem Rubanem, který osvobozuje ukrajinské vojáky ze zajetí proruských separatistů.
Poškozená budova ve Snižném
Poškozená budova ve Snižném | Foto: Reuters

Kyjev/Praha - Na Ukrajině mimořádně respektovaný generálplukovník Volodymyr Ruban obviňuje v druhé části exkluzivního rozhovoru s Aktuálně.cz státy Severoatlantické aliance z nedodržování slibu a zrady. Ukrajina se totiž po pádu sovětského impéria zřekla jaderných zbraní výměnou za to, že ji Západ ochrání, když bude ohrožena.

"Má vlast je okupována a rozebírána a jsme v tom - vzdor slibům - sami," říká zklamaně Volodymyr Ruban. Generál kromě toho už více než před rokem varoval ukrajinské politiky, že jejich nečinnost a úplatnost vede zemi do zkázy... k rozpadu.

Aktuálně.cz: Když jsem se připravoval na náš rozhovor, tak jsem s údivem zjistil, že jste před více než rokem - tedy ještě za pevné vlády uprchnuvšího prezidenta Janukovyče - varoval politiky před občanskou válkou a rozpadem země. Vůbec nikdo vás ale neposlouchal. Jaké byly tehdy vaše argumenty?

Volodymyr Ruban: Všechna tato naše tehdejší varování jsou v agenturních archivech lehce dohledatelná. A proč jsme varovali marně? Janukovyčova vláda cílevědomě decimovala strukturu i jednotky národní bezpečnosti, ale také zkušené experty, kteří se obraně země léta věnovali.

Registrovali jsme to, analyzovali a varovali, co se může stát. Respektive že se stane právě to, čeho jsme nyní svědky. Vzrůstal tehdy počet protivládních demonstrací a protestů nespokojenosti. Nazval bych je protioligarchistickými projevy nespokojenosti. Ukrajinský národ stále více trpěl a strádal. Byla v něm téměř hmatatelná zlost.

Říkali jsme také, že je nutné velmi rychle jednat, aby se udržela celistvost Ukrajiny. Jinak se spustí nevratné a pro náš stát nebezpečné společenské procesy, nastane katastrofa. Nic se proti tomu ale nepodnikalo a nás dnes reálně pohlcuje před rokem předpovídaná katastrofa.

Možná si vzpomenete, že Ukrajina vlastnila jaderné zbraně. Zřekla se jich - avšak s podmínkou či výměnou za to, že Západ zajistí bezpečnost a celistvost Ukrajiny. A výsledek? Ztrácíme území a ještě musíme prosit jen přihlížející NATO, aby nám teď pomohlo.

Žijeme v postsovětském prostoru, a všichni se tedy učili či víme, co znamenala v roce 1917 bolševická revoluce. Z čeho vzešla a jak drastické, nelidské, absurdní a společensky devastující jevy ji doprovázely. Jenomže se dnes zdá, že jsme se nepoučili.

A.cz: Proč vás před rokem nikdo neposlouchal, nic nepodnikal?

Všichni, kteří byli tehdy u moci, byli zaujati a oslepeni jediným: jak co nejvíce a nejrychleji rozkrást Ukrajinu. A co bude po nich či někdy potom až za rok, to zcela ignorovali.

A.cz: Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk žádá NATO o pomoc v podobě zbrojních dodávek. Zatím ale ne jednotek. Měl to udělat už dříve, anebo mu i tohle zazlíváte (generál Ruban označil v první části rozhovoru pro Aktuálně.cz Jaceňuka za neschopného a slabého)?

To jsme to dopracovali! Ukrajinský premiér prosí NATO a Evropskou unii o pomoc. Cožpak by se takto choval silný vůdce?

Možná si vzpomenete, že Ukrajina vlastnila jaderné zbraně. Zřekla se jich - avšak s podmínkou či výměnou za to, že Západ zajistí bezpečnost a celistvost Ukrajiny. A výsledek? Ztrácíme území a ještě musíme prosit jen přihlížející NATO, aby nám teď pomohlo. A je tomu tak mimo jiné i proto, že ukrajinský premiér je málo vídaný slaboch.

Vojáci Aliance měli být na Ukrajině s prvním ruským vojákem. Místo toho se ale jen donekonečna mluví o jakýchsi sankcích. Jenomže v naší zemi umírají a strádají lidé - v jejich situaci je nezajímají sankce. Nezajímá je to, ani co by se za nehet vešlo. Jediné, co nás, všechny Ukrajince, teď zajímá, je ochrana celistvosti naší země... a možná i demokracie.

Anebo se snad máme vrátit k jaderným zbraním?! Nevím, zda si Západ vůbec uvědomuje, že nás k tomu svým chováním nutí. Jaderné nosiče stále máme - ještě jsme je naštěstí všechny nerozřezali - anebo je umíme vyrobit.

Ukrajina je země velkých možností, takže ani jaderné know-how nezapomněla. A řekl bych dokonce, že jaderný statut Ukrajiny můžeme obnovit velmi lehce... i tohle je scénář, o němž musíme uvažovat, pokud nám nebude pomoženo tak, jak bylo před léty závazně slíbeno.

A.cz: Vy, ukrajinský generál s mimořádnou autoritou ve své zemi, mi tu říkáte, že NATO vaši vlast obelhalo a podvedlo?

Děkuji - předběhl jste mě a řekl to za mě. A jak jinak to mají Ukrajinci chápat?

Měli jsme jednu z nejsilnější evropských armád. Dnes je ale v troskách. A my musíme najednou prosit o pomoc?! A navíc prosit ústy slabounkého předsedy vlády?

Vojáci Aliance měli být na Ukrajině s prvním ruským vojákem. Místo toho se ale jen donekonečna mluví o jakýchsi sankcích. Jenomže v naší zemi umírají a strádají lidé - v jejich situaci je nezajímají sankce. Nezajímá je to, ani co by se za nehet vešlo.

Žádná pomoc proti silnému Rusku proto nepřijde. A přitom by to mělo být právě naopak: vy - země NATO - byste nás měli prosit a přemlouvat, zda nám vůbec můžete pomoci. A my bychom měli zvažovat, zda tuto vaši nabízenou pomoc přijmeme.

Nic se ale neděje a nás pomalu zabíjejí. Sliby Aliance nic neplatí, nikdo tu už NATO nebere pomalu vážně. Pokud bych například já při jednání se separatisty o propuštění rukojmích jedinkrát porušil slovo, tak s vámi nehovořím, protože by mě separatisté při nejbližší příležitosti zastřelili.

A.cz: Opakovaně říkáte, že nevidíte zájem, aby válka na Ukrajině skončila. Kdo je podle vás zainteresován na této válce? Kdo v ní chce pokračovat?

Na tuto otázku nemohu zatím odpovědět. Dříve či později budou jména lidí, kteří mají z války výhody a ohromné zisky, známa. Zatím lze říci následující: stále více mých krajanů si myslí, že zde Rusko bojuje se Spojenými státy až do posledního Ukrajince. Jakkoliv vás to možná bude v teple vašeho pražského domova šokovat. Jakkoliv s tím asi nebudete souhlasit.

A.cz: Proč nemůžete být konkrétní?

Zatím jsem neměl čas po těch jménech systematičtěji pátrat. Zcela mě pohlcuje práce na válečném poli - lidské životy jsou pro mě teď absolutní prioritou. Síly či skupiny, které se snaží rozbít Ukrajinu, jsem si sám pro sebe nazval "třetí stranou".

Zatím řeknu jen tolik: mohou to být diverzní skupiny jedné z bojujících stran. A řídí je ti, kteří jsou zainteresováni v eskalaci a rozdmýchávání konfliktu, ale také na rostoucí nenávisti v lidech. Pro tuhle "třetí stranu" je válka finančně i mocensky nesmírně výhodná. Doslova se modlí, aby nenastalo příměří. Omlouvám se, ale na všechny otázky vám nemohu anebo zatím ještě nechci odpovědět.

A.cz: Jak vnímáte obsazení Novoazovska a možný pád Mariupolu na jihu Ukrajiny? Může jít o pokus Moskvy vytvořit most na již okupovaný Krym?

Řekl jste to přesně. O nic jiného samozřejmě nejde.

A.cz: Vedle té horké se na Ukrajině vede i nekompromisní propagandistická válka. Jedna strana obviňuje druhou z podlostí či lží. Ať už jde o sestřelení malajsijského boeingu, či narušování hranic armádou.

Vojska Ruské federace jsou reálně tu, máme i jejich zajatce a Moskva stále tvrdí, že jde o mylné či náhodné přechody hranic zbloudivšími ruskými vojáky. Řeknu to takhle: ruská vojska "bloudí a překračují naše hranice už po celém frontu".

Žádná pomoc proti silnému Rusku proto nepřijde. A přitom by to mělo být právě naopak: vy - země NATO - byste nás měli prosit a přemlouvat, zda nám vůbec můžete pomoci. A my bychom měli zvažovat, zda tuto vaši nabízenou pomoc přijmeme.

A.cz: Čeká vás tedy i výměna ruských zajatců za ty vaše?

Počítáme s tím a pracujeme na tom.

A.cz: Dříve či později válka ustane. Ale jaká to bude Ukrajina? Jak ji tahle válka změní? Jaké budou vztahy Ukrajiny s Ruskem?

Ukrajina nebude zpočátku dlouho šťastnou zemí. Prolilo se totiž až příliš mnoho krve. Mezi lidi byla zaseta nenávist na velmi dlouhou dobu.

Ukrajina může být šťastnou, pokud využije své bohatství. A tato země je bohatá i vzdělanými a vyspělými lidmi. Nechce se mi stále věřit, že Ukrajina přestane existovat jako stát. Ale jestli je to součástí velkých geopolitických plánů..., tak možná budeme spolu příště hovořit jen o národě, který žije na území někoho...

A.cz: Do Walesu se na summit NATO začínají sjíždět představitelé členských zemí Severoatlantické aliance. Co byste jim vzkázal?

Nechci jim vzkazovat vůbec nic... Sami musí pochopit, co se na Ukrajině děje. A jestli to nechápou, tak - jak se říká na Ukrajině - Bůh raději s nimi.

První díl rozhovoru s Volodymyrem Rubanem čtěte ZDE.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

Policie chce postavit nový hangár pro vrtulníky za 800 milionů

Policie chce nechat postavit na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni nový hangár pro vrtulníky a drony za 800 milionů korun. V pondělním vydání to píše deník E15.

Stavba by mohla začít v roce 2023 a trvala by asi dva roky. Policie podle deníku nyní provozuje devět vrtulníků EC-135 a šest vrtulníků Bell­ 412. Stávající ruzyňský hangár pro policejní vrtulníky je starý více než 100 let a během své existence byl podle policie jen částečně upraven. Policie má ještě druhý hangár, a to na letišti Brno-Tuřany.

Zdroj: ČTK
Další zprávy