Generál Volodymyr Ruban: NATO nás obelhalo a zradilo

Jan Gazdík Jan Gazdík
1. 9. 2014 13:10
Pokračování exkluzivního rozhovoru Aktuálně.cz s generálplukovníkem Rubanem, který osvobozuje ukrajinské vojáky ze zajetí proruských separatistů.
Poškozená budova ve Snižném
Poškozená budova ve Snižném | Foto: Reuters

Kyjev/Praha - Na Ukrajině mimořádně respektovaný generálplukovník Volodymyr Ruban obviňuje v druhé části exkluzivního rozhovoru s Aktuálně.cz státy Severoatlantické aliance z nedodržování slibu a zrady. Ukrajina se totiž po pádu sovětského impéria zřekla jaderných zbraní výměnou za to, že ji Západ ochrání, když bude ohrožena.

"Má vlast je okupována a rozebírána a jsme v tom - vzdor slibům - sami," říká zklamaně Volodymyr Ruban. Generál kromě toho už více než před rokem varoval ukrajinské politiky, že jejich nečinnost a úplatnost vede zemi do zkázy... k rozpadu.

Aktuálně.cz: Když jsem se připravoval na náš rozhovor, tak jsem s údivem zjistil, že jste před více než rokem - tedy ještě za pevné vlády uprchnuvšího prezidenta Janukovyče - varoval politiky před občanskou válkou a rozpadem země. Vůbec nikdo vás ale neposlouchal. Jaké byly tehdy vaše argumenty?

Volodymyr Ruban: Všechna tato naše tehdejší varování jsou v agenturních archivech lehce dohledatelná. A proč jsme varovali marně? Janukovyčova vláda cílevědomě decimovala strukturu i jednotky národní bezpečnosti, ale také zkušené experty, kteří se obraně země léta věnovali.

Registrovali jsme to, analyzovali a varovali, co se může stát. Respektive že se stane právě to, čeho jsme nyní svědky. Vzrůstal tehdy počet protivládních demonstrací a protestů nespokojenosti. Nazval bych je protioligarchistickými projevy nespokojenosti. Ukrajinský národ stále více trpěl a strádal. Byla v něm téměř hmatatelná zlost.

Říkali jsme také, že je nutné velmi rychle jednat, aby se udržela celistvost Ukrajiny. Jinak se spustí nevratné a pro náš stát nebezpečné společenské procesy, nastane katastrofa. Nic se proti tomu ale nepodnikalo a nás dnes reálně pohlcuje před rokem předpovídaná katastrofa.

Možná si vzpomenete, že Ukrajina vlastnila jaderné zbraně. Zřekla se jich - avšak s podmínkou či výměnou za to, že Západ zajistí bezpečnost a celistvost Ukrajiny. A výsledek? Ztrácíme území a ještě musíme prosit jen přihlížející NATO, aby nám teď pomohlo.

Žijeme v postsovětském prostoru, a všichni se tedy učili či víme, co znamenala v roce 1917 bolševická revoluce. Z čeho vzešla a jak drastické, nelidské, absurdní a společensky devastující jevy ji doprovázely. Jenomže se dnes zdá, že jsme se nepoučili.

A.cz: Proč vás před rokem nikdo neposlouchal, nic nepodnikal?

Všichni, kteří byli tehdy u moci, byli zaujati a oslepeni jediným: jak co nejvíce a nejrychleji rozkrást Ukrajinu. A co bude po nich či někdy potom až za rok, to zcela ignorovali.

A.cz: Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk žádá NATO o pomoc v podobě zbrojních dodávek. Zatím ale ne jednotek. Měl to udělat už dříve, anebo mu i tohle zazlíváte (generál Ruban označil v první části rozhovoru pro Aktuálně.cz Jaceňuka za neschopného a slabého)?

To jsme to dopracovali! Ukrajinský premiér prosí NATO a Evropskou unii o pomoc. Cožpak by se takto choval silný vůdce?

Možná si vzpomenete, že Ukrajina vlastnila jaderné zbraně. Zřekla se jich - avšak s podmínkou či výměnou za to, že Západ zajistí bezpečnost a celistvost Ukrajiny. A výsledek? Ztrácíme území a ještě musíme prosit jen přihlížející NATO, aby nám teď pomohlo. A je tomu tak mimo jiné i proto, že ukrajinský premiér je málo vídaný slaboch.

Vojáci Aliance měli být na Ukrajině s prvním ruským vojákem. Místo toho se ale jen donekonečna mluví o jakýchsi sankcích. Jenomže v naší zemi umírají a strádají lidé - v jejich situaci je nezajímají sankce. Nezajímá je to, ani co by se za nehet vešlo. Jediné, co nás, všechny Ukrajince, teď zajímá, je ochrana celistvosti naší země... a možná i demokracie.

Anebo se snad máme vrátit k jaderným zbraním?! Nevím, zda si Západ vůbec uvědomuje, že nás k tomu svým chováním nutí. Jaderné nosiče stále máme - ještě jsme je naštěstí všechny nerozřezali - anebo je umíme vyrobit.

Ukrajina je země velkých možností, takže ani jaderné know-how nezapomněla. A řekl bych dokonce, že jaderný statut Ukrajiny můžeme obnovit velmi lehce... i tohle je scénář, o němž musíme uvažovat, pokud nám nebude pomoženo tak, jak bylo před léty závazně slíbeno.

A.cz: Vy, ukrajinský generál s mimořádnou autoritou ve své zemi, mi tu říkáte, že NATO vaši vlast obelhalo a podvedlo?

Děkuji - předběhl jste mě a řekl to za mě. A jak jinak to mají Ukrajinci chápat?

Měli jsme jednu z nejsilnější evropských armád. Dnes je ale v troskách. A my musíme najednou prosit o pomoc?! A navíc prosit ústy slabounkého předsedy vlády?

Vojáci Aliance měli být na Ukrajině s prvním ruským vojákem. Místo toho se ale jen donekonečna mluví o jakýchsi sankcích. Jenomže v naší zemi umírají a strádají lidé - v jejich situaci je nezajímají sankce. Nezajímá je to, ani co by se za nehet vešlo.

Žádná pomoc proti silnému Rusku proto nepřijde. A přitom by to mělo být právě naopak: vy - země NATO - byste nás měli prosit a přemlouvat, zda nám vůbec můžete pomoci. A my bychom měli zvažovat, zda tuto vaši nabízenou pomoc přijmeme.

Nic se ale neděje a nás pomalu zabíjejí. Sliby Aliance nic neplatí, nikdo tu už NATO nebere pomalu vážně. Pokud bych například já při jednání se separatisty o propuštění rukojmích jedinkrát porušil slovo, tak s vámi nehovořím, protože by mě separatisté při nejbližší příležitosti zastřelili.

A.cz: Opakovaně říkáte, že nevidíte zájem, aby válka na Ukrajině skončila. Kdo je podle vás zainteresován na této válce? Kdo v ní chce pokračovat?

Na tuto otázku nemohu zatím odpovědět. Dříve či později budou jména lidí, kteří mají z války výhody a ohromné zisky, známa. Zatím lze říci následující: stále více mých krajanů si myslí, že zde Rusko bojuje se Spojenými státy až do posledního Ukrajince. Jakkoliv vás to možná bude v teple vašeho pražského domova šokovat. Jakkoliv s tím asi nebudete souhlasit.

A.cz: Proč nemůžete být konkrétní?

Zatím jsem neměl čas po těch jménech systematičtěji pátrat. Zcela mě pohlcuje práce na válečném poli - lidské životy jsou pro mě teď absolutní prioritou. Síly či skupiny, které se snaží rozbít Ukrajinu, jsem si sám pro sebe nazval "třetí stranou".

Zatím řeknu jen tolik: mohou to být diverzní skupiny jedné z bojujících stran. A řídí je ti, kteří jsou zainteresováni v eskalaci a rozdmýchávání konfliktu, ale také na rostoucí nenávisti v lidech. Pro tuhle "třetí stranu" je válka finančně i mocensky nesmírně výhodná. Doslova se modlí, aby nenastalo příměří. Omlouvám se, ale na všechny otázky vám nemohu anebo zatím ještě nechci odpovědět.

A.cz: Jak vnímáte obsazení Novoazovska a možný pád Mariupolu na jihu Ukrajiny? Může jít o pokus Moskvy vytvořit most na již okupovaný Krym?

Řekl jste to přesně. O nic jiného samozřejmě nejde.

A.cz: Vedle té horké se na Ukrajině vede i nekompromisní propagandistická válka. Jedna strana obviňuje druhou z podlostí či lží. Ať už jde o sestřelení malajsijského boeingu, či narušování hranic armádou.

Vojska Ruské federace jsou reálně tu, máme i jejich zajatce a Moskva stále tvrdí, že jde o mylné či náhodné přechody hranic zbloudivšími ruskými vojáky. Řeknu to takhle: ruská vojska "bloudí a překračují naše hranice už po celém frontu".

Žádná pomoc proti silnému Rusku proto nepřijde. A přitom by to mělo být právě naopak: vy - země NATO - byste nás měli prosit a přemlouvat, zda nám vůbec můžete pomoci. A my bychom měli zvažovat, zda tuto vaši nabízenou pomoc přijmeme.

A.cz: Čeká vás tedy i výměna ruských zajatců za ty vaše?

Počítáme s tím a pracujeme na tom.

A.cz: Dříve či později válka ustane. Ale jaká to bude Ukrajina? Jak ji tahle válka změní? Jaké budou vztahy Ukrajiny s Ruskem?

Ukrajina nebude zpočátku dlouho šťastnou zemí. Prolilo se totiž až příliš mnoho krve. Mezi lidi byla zaseta nenávist na velmi dlouhou dobu.

Ukrajina může být šťastnou, pokud využije své bohatství. A tato země je bohatá i vzdělanými a vyspělými lidmi. Nechce se mi stále věřit, že Ukrajina přestane existovat jako stát. Ale jestli je to součástí velkých geopolitických plánů..., tak možná budeme spolu příště hovořit jen o národě, který žije na území někoho...

A.cz: Do Walesu se na summit NATO začínají sjíždět představitelé členských zemí Severoatlantické aliance. Co byste jim vzkázal?

Nechci jim vzkazovat vůbec nic... Sami musí pochopit, co se na Ukrajině děje. A jestli to nechápou, tak - jak se říká na Ukrajině - Bůh raději s nimi.

První díl rozhovoru s Volodymyrem Rubanem čtěte ZDE.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 46 minutami

Česká pošta zruší až 2269 pracovních pozic, propuštěným pomůže s hledáním práce

Česká pošta od 1. července zruší 2269 pracovních pozic. Některé z nich jsou ale neobsazené. Propuštěným lidem podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) podnik pomůže s hledáním práce. Konkrétní pracovníky, kterých se to bude týkat, zatím pošta neurčila. Propouštění souvisí s připravovaným rušením asi 300 poboček pošty z celkového počtu 3200.

Mladá fronta Dnes s odkazem na dokument o hromadném propouštění, který Česká pošta adresovala úřadu práce, napsala, že pošta v létě propustí 1388 lidí na přepážkách, 511 doručovatelů a 320 pracovníků nižšího managementu. Podle mluvčího pošty Matyáše Vitíka jde o maximální možný počet typových pozic, kterých se propouštění může týkat. "Řada pozic je neobsazená, tak tato místa budou zrušena, ale nebudou se z nich propouštět zaměstnanci," uvedl.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

V odpadních vodách V Brně nalezli odborníci poprvé stopy ketaminu

V brněnských odpadních vodách nalezli odborníci stopy ketaminu. Ukazuje to zpráva Evropského monitorovacího centra pro drogy a závislosti (EMCDDA) za rok 2022. V průzkumu stop omamných látek v odpadních vodách se ketamin, jehož spotřeba v Evropě stoupá, objevil poprvé. Nejvyšší koncentrace této drogy, která se mimo jiné používá pro donucení k sexu, odborníci naměřili na Pyrenejském poloostrově či v Dánsku. Podle zprávy se v Praze mezi lety 2021 a 2022 více než zdvojnásobila koncentrace kokainu v kanalizační vodách. Česká města vykazují nejvyšší hodnoty ve čtyřech ze šesti druhů sledovaných omamných látek.

V Brně naměřili v průměru za den v odpadních vodách 1,28 miligramu ketaminu na 1000 lidí. To byl 11. nejvyšší údaj v celoevropském srovnání. I tak ale byla koncentrace zaznamenaná v Brně mnohonásobně nižší než ve městech v čele hodnocení. Nejvyšší koncentraci ketaminu vykázaly Barcelona se zhruba 30 miligramy na 1000 lidí, Lisabon s 19 miligramy na 1000 osob a Kodaň se 17 miligramy na 1000 osob. V Český Budějovicích, které byly dalším městem na území Česka, kde se měření uskutečnilo, byla zaznamenána nulová hodnota

Zdroj: ČTK
Další zprávy