Ukrajinští ústavní soudci: Čelíme politickému tlaku

Pavel Vondra
11. 4. 2007 13:21
Urovnání politické krize v zemi je v nedohlednu
Ukrajinský Ústavní soud drží klíč k řešení krize. Tomu ale odpovídá i tlak, pod jaký se soudci dostali
Ukrajinský Ústavní soud drží klíč k řešení krize. Tomu ale odpovídá i tlak, pod jaký se soudci dostali | Foto: Aktuálně.cz

Kyjev - Ukrajinský Ústavní soud se měl dnes začít zabývat prezidentským výnosem z 2. dubna, v němž prezident Viktor Juščenko rozpustil parlament a vypsal předčasné volby na konec května.

Zasedání bylo ale na poslední chvíli odloženo na příští týden, a to bez udání důvodu. Mnohé však naznačilo včerejší oznámení pětice členů soudu, kteří si postěžovali, že čelí "otevřenému tlaku ze strany některých politických sil, jež se snaží ovlivnit rozhodnutí soudu ve svůj prospěch".

Žádný z pěti soudců, kteří podepsali společné prohlášení, nechtěl specifikovat, kdo za údajnými výhrůžkami stojí, Viktor Šiškin ale naznačil, že jde o parlamentní síly.

Infobox
Autor fotografie: Reuters

Infobox

Proč Juščenko rozpustil parlament?

  • Prezident obviňuje premiéra, že se snaží nelegálními prostředky získat v parlamentu ústavní většinu, která by mu mimo jiné umožnila přehlasovávat prezidentská veta. Podle ústavy smí v parlamentu měnit strany pouze frakce, nikoli jednotlivci. Minulý měsíc ale do vládního tábora přešlo 11 poslanců, kteří předtím podporovali prezidenta. Mocenský souboj mezi Juščenkem a Janukovyčem se navíc odehrává na pozadí snah o celkovou reformu politického systému v zemi.

Jeho kolega Petro Stecjuk zároveň upřesnil, že se nemohou případem zabývat, dokud "nebudou zajištěny podmínky pro nezávislé posouzení věci". Všem pěti soudcům už byla přidělena osobní stráž.

Čekání na verdikt 

I bez "stávkující" pětky je přitom Ústavní soud usnášeníschopný. K tomu mu stačí přítomnost 12 z celkového počtu 18 soudců. Jen čtyři z nich byli jmenováni před oranžovou revolucí, zbytek se funkcí ujal loni v srpnu. Rovným dílem je nominovali prezident, parlament a soudcovská unie.

Rozhodnutí soudu se v současné chvíli jeví jako jediné východisko ze zablokované situace, kdy se premiér Viktor Janukovyč a jeho parlamentní většina odmítají Juščenkovu výnosu podřídit. Nic na tom nezměnila ani včerejší schůzka obou Viktorů, kteří byli také hlavními protivníky v již zmiňované oranžové revoluci na sklonku roku 2004.

Situace v Kyjevě je momentálně velice napjatá. Na centrálním Náměstí nezávislosti, hlavním dějišti oranžové revoluce, se dnes podle sdělení ministerstva vnitra očekává na tři čtvrtě milionu lidí z obou táborů - oranžového (stoupenci parlamentní opozice a prezidenta Juščenka) i modrobílého (barvy Janukovyčovy Strany regionů).

Obavy z ekonomického dopadu

Mluvčí prezidenta sice zástupce médií ujišťoval, že pořádkové síly v žádném případě nebudou proti demonstrantům zasahovat a trval na tom, že situace je pod kontrolou, kabinet Viktora Janukovyče ale neskrývá obavy z dalšího vývoje.

Teď patří Majdan nám! Příznivci premiéra Janukovyče po vzoru svých oranžových protivníků vyšli do ulic a dokonce si postavili stanové městečko
Teď patří Majdan nám! Příznivci premiéra Janukovyče po vzoru svých oranžových protivníků vyšli do ulic a dokonce si postavili stanové městečko | Foto: Reuters

Jak uvádí agentura ITAR-TASS, ministr financí Nikolaj Azarov varuje, že pokud se momentální patová situace do dvou týdnů nevyřeší, mohou zemi vzniknout vážné ekonomické problémy.

I proto dnes do Kyjeva míří zprostředkovatelé z Evropské unie a z Ruska. Místopředseda Evropského parlamentu Marek Siwiec by se měl ještě dnes sejít s ukrajinskými politickými špičkami.

A na návštěvu ukrajinského parlamentu přijíždí také dvacetičlenná delegace ruské Státní dumy v čele s poslancem Alexandrem Lebeděvem z prokremelské frakce Jednotné Rusko.

 

Právě se děje

Další zprávy