Kyjev – Jmenování gruzínského exprezidenta Michaila Saakašviliho do funkce regionálního šéfa vyvolalo na Ukrajině senzaci.
Přestože již delší dobu radí ukrajinským politikům, jak se vypořádat se současnou krizí, jeho povolání do čela oblastní správy se nečekalo.
Pověřen byl přitom mimořádně těžkým úkolem: bojem s korupcí. Není však sám. V ukrajinské vládě na tom už od loňského roku pracuje celý tým gruzínských expertů.
Vzestup gruzínských reformátorů
Gruzínští reformátoři byli do Kyjeva povoláni hned po svržení exprezidenta Viktora Janukovyče. Jedním z prvních poradců Petra Porošenka se hned po jeho zvolení prezidentem stal Kacha Bendukidze, označovaný jako "otec gruzínského zázraku".
Úspěšný podnikatel, který dlouhodobě působil v Rusku jako šéf velkých průmyslových podniků, se do své vlasti vrátil po "revoluci růží", když se Saakašvili stal v roce 2003 gruzínským prezidentem. Proslul liberální reformou, díky níž se prý v zemi podařilo vymýtit korupci.
Ukrajině radil, aby se zbavila ruského plynu a přebujelého byrokratického aparátu. Měl se stát členem vládního protikorupčního týmu. Loni v listopadu však náhle zemřel na selhání srdce.
V nové vládě, která vzešla z revolučního Majdanu, se Gruzínci stali jednou z hlavních zahraničních posil, na něž vsadil kabinet Arsenije Jaceňuka. Ačkoli tam působí také lidé z Pobaltí, Američané či Slováci, právě Gruzínci obsadili řadu klíčových státních funkcí.
Zdravotnictví pod taktovkou Gruzie
Ministrem zdravotnictví se například stal Alexandr Kvitašvili, který stejný post zastával v Gruzii. Na Ukrajině by měl zajistit zejména zpoplatnění státem hrazené zdravotní péče či privatizaci nemocnic.
Další výraznou posilou je náměstkyně ministra vnitra Eka Zguladzeová. I jí se připisují zásluhy za potlačení korupce v Gruzii.
Zguladzeová dostala na starost policejní reformu. Zkorumpovanou ukrajinskou milici by měla přeměnit ve funkční policii podle evropského vzoru. Další Gruzínci pak prosazují změny v justici. Do Kyjeva je přivedl právě Saakašvili.
Ukrajinskou metropoli zná již od dob studií v Ústavu mezinárodních vztahů, který absolvoval také Porošenko. Byl pak nadšeným stoupencem tzv. oranžové revoluce.
Exprezident Viktor Juščenko byl dokonce u křtu nejmladšího Saakašviliho syna.
V době revoluce na Majdanu byl Saakašvili jedním z nejaktivnějších zahraničních protagonistů politických změn. Tamní opozici radil a zároveň pro ni získával své kontakty v západních zemích, kde dlouhou dobu studoval. Místní politici mu však vytýkají, že sice brojí proti "kmotrovským" praktikám, avšak sám z nadstandardních vztahů s ukrajinskými politiky těží.
Ponížení ukrajinského lidu
Ne každému se navíc Gruzínci v čele Ukrajiny zamlouvají.
"Copak se v celé 45milionové Ukrajině nenašel občan, jenž by mohl důstojně řídit oděskou oblastní správu? Jmenováním cizinců do státní správy prezident ponižuje ukrajinský lid a před celým světem přiznává, že Ukrajinci nejsou schopni udělat si pořádek ve vlastní zemi. Co kdybychom si ze zahraničí objednali také prezidenta?" reagoval na Saakašviliho jmenování gubernátorem vůdce Radikální strany Oleh Ljaško.
Když se exprezident Gruzie stal na jaře oficiálním poradcem ukrajinského prezidenta, nabídky na funkce ve vládě odmítal s tím, že si chce ponechat gruzínské občanství.
Zázrak na objednávku
Přestože musel Saakašvili ze své vlasti prchnout a je stíhán za údajné zneužití pravomocí, tvrdí, že se jednou do gruzínské politiky vrátí. Teď se však kvůli působení v Oděse rozhodl přijmout ukrajinské občanství.
"Je to živá práce, region s velkým potenciálem. Začneme tady stavět novou Ukrajinu," prohlásil po svém jmenování.
Zlí jazykové v Kyjevě ale tvrdí, že nadšený gruzínský reformátor byl na jih odeslán "do vyhnanství". Je totiž jedním z nejtvrdších kritiků ukrajinské liknavosti - a tamní politiky prý svou aktivitou irituje.
"Ukrajina se stala nejchudší zemí v Evropě. Předběhla i Moldavsko. Copak je to normální? To je úplná katastrofa," řekl kupříkladu v jedné televizní diskusi.
"Musíte si pospíšit. Máte několik týdnů, maximum několik měsíců," nabádal ukrajinské politiky. Rozbujelý byrokratický aparát přitom děsí svými výzvami k hromadnému rozpuštění státní správy, podobně jako to provedl v Gruzii.
"Žijete v zemi, která má ohromný potenciál, ale který je neustále rozkrádán. Bendukidze říkal, že v Gruzii se prodává všechno, jen ne svědomí. Na Ukrajině se však prodává i svědomí," uvedl v diskusním pořadu Shuster Live.