Pro sesazení kabinetu se ve 450členné jednokomorové Nejvyšší radě poslanci vyslovili poměrem hlasů 250 ku 50. Dva poslanci se zdrželi. Parlament nicméně požaduje, aby vláda pokračovala v práci až do jmenování nového kabinetu po volbách.
Msta bývalé premiérky?
Podle agentury Reuters byla hlavní postavou v poslaneckém hlasování o nedůvěře vládě Julia Tymošenková, kterou Jechanurov vystřídal v premiérském křesle loni v září. Tymošenková byla vedle prezidenta Viktora Juščenka jednou z hlavních postav takzvané oranžové revoluce.
Tymošenková bude ve volbách 26. března kandidovat proti Juščenkovým spojencům a využívá v poslední době každé příležitosti ke kritice vlády a prezidenta.
Prezident chce jít k ústavnímu soudu
Prezident Juščenko, který Jechanurova v září dosadil místo Tymošenkové, chce rozhodnutí parlamentu napadnout ústavní stížností. Uvedla to mluvčí prezidenta Larisa Mudraková v kazašském hlavním městě Astaně, kde je Juščenko na návštěvě.
Důvodem odvolání vlády je dohoda mezi Ruskem a Ukrajinou o cenách dodávek zemního plynu, ke které obě země dospěly minulý týden po ostrém sporu. Ukrajina má Rusku podle kontraktu na příštích pět let platit za plyn více než dvakrát víc.
Premiér o něco dříve dohodu s Ruskem obhajoval s tím, že jde o "kompromis", který má zabránit tomu, aby Ukrajina zůstala bez dodávek přírodního plynu.
Vláda pokračuje do březnových voleb
Jechanurov v rozhovoru s novináři uvedl, že rozhodnutí zákonodárného sboru není závazné a slíbil, že jeho vláda bude pokračovat v činnosti až do té doby, než nový parlament, který vzejde z březnových voleb, jmenuje nový kabinet.
Podle nového zákona, který výrazně zvýšil pravomoci parlamentu, mohou poslanci vládní ministry odvolat, pokud se pro tento krok vysloví prostá většina zákonodárného sboru. Premiér však být odvolán nemůže, píše agentura AP.
Politici a analytici se liší v názoru na to, zda má rozhodnutí právní platnost. Podle některých expertů může parlament odvolat jen určité ministry, nikoliv však celý kabinet.