Gruzínský exprezident Saakašvili nečekaně pronikl na Ukrajinu. Chci zpět občanství, tvrdí

Zahraničí Zahraničí
10. 9. 2017 19:20
Bývalý gruzínský prezident a gubernátor ukrajinské oděské oblasti Michail Saakašvili se v neděli pokusil proniknout vlakem na Ukrajinu. Chce znovu získat ukrajinské občanství, které mu tamní úřady nedávno odebraly. Pohraničníci nejdříve Saakašvilimu, kterého doprovázela i ukrajinská expremiérka Julia Tymošenková, vstup do země nepovolili. V kruhu svých příznivců ale nakonec bývalý gruzinský prezident na Ukrajinu pronikl pěšky.
Michail Saakašvili usiluje o znovuzískání ukrajinského občanství.
Michail Saakašvili usiluje o znovuzískání ukrajinského občanství. | Foto: Reuters

Medyka-Šehyni - Bývalý gruzínský prezident a guvernátor ukrajinské Oděsy Michail Saakašvili v neděli nečekaně pronikl zpět na Ukrajinu, jejíž úřady ho nedávno - po ostrém sporu s prezidentem Petrem Porošenkem - zbavily občanství.

Z Polska vyrazil Saakašvili v doprovodu bývalé ukrajinské premiérky Julije Tymošenkové nejprve autem.

Kvůli obavám z možných potíží ale později přesedli na vlak, mířící do ukrajinského města Lvov.

Ukrajinští pohraničníci na přechodu Medyka-Šehyni nejdříve vlakovou soustavu zadrželi s tím, že se v ní nachází "osoba bez povolení ke vstupu na území státu". Saakašviliho i jeho doprovod nakonec přinutili vystoupit.

Gruzínského exprezidenta ale nakonec na ukrajinské území pěšky doslova protlačili jeho tamní příznivci. Jak na situaci zareaguje ukrajinská pohraniční stráž nebo policie, není zatím jasné.

"Spousta Ukrajinců stojí na mé straně," prohlásil Saakašvili a ostře se vymezil proti svému někdejšímu blízkému spojenci, ukrajinském prezidentovi Petro Porošenkovi.

"Způsob, jakým zmobilizoval celý státní aparát je projevem toho, že cítí existenciální hrozbu," dodal gruzínský exprezident, který na Ukrajině studoval a má k ní dlouholeté vazby. 

Michail Saakašvili už v roce 2015 přišel i o gruzínské občanství. Ve své vlasti je navíc stíhán za údajné zneužití majetku a pravomocí.

Tomáš Fiala z investiční skupiny Dragon Capital je největším zahraničním investorem na Ukrajině. Podle něj se země ještě s korupcí nerozloučila. | Video: Josef Pazderka

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

KLDR odpálila další střelu, dopadla do Japonského moře

Severní Korea odpálila východním směrem další balistickou střelu, dopadla zřejmě do Japonského moře. Informují o tom zahraniční tiskové agentury. Pchjongjang tak učinil krátce před návštěvou americké viceprezidentky Kamaly Harrisové v Jižní Koreji.

Tento týden Jižní Korea pořádá u svých břehů námořní vojenské cvičení spolu s americkou armádou a ve čtvrtek se viceprezidentka Harrisová chystá do Soulu a do demilitarizované zóny mezi KLDR a Jižní Koreou. V úterý se Harrisová v Tokiu účastnila státního pohřbu japonského expremiéra Šinzóa Abeho.

Severní a Jižní Korea zůstávají od války z let 1950-1953 technicky ve válečném stavu. Jejich konflikt ukončilo totiž jen příměří, nikoliv mírová smlouva.

Severní Korea provedla test balistické rakety i před několika dny, o víkendu odpálila střelu krátkého doletu rovněž směrem k Japonskému moři. Od začátku roku Severní Korea uskutečnila řadu raketových testů, čímž porušuje rezoluce OSN.

Zdroj: ČTK
Další zprávy