Kyjev - Sjednocená ukrajinská opozice formálně zahájila proces ústavního odvolání prezidenta Viktora Janukovyče. Opoziční vůdce Arsenij Jaceňuk předal nejvyššímu správnímu soudu žalobu, podle níž se Janukovyč dopustil "zločinů proti ukrajinskému národu". Vládní Strana regionů snahu o odvolání označuje za prázdný propagandistický tah a faktické zahájení kampaně k říjnovým parlamentním volbám.
Žalobu podepsalo podle místních médií přes 300.000 Ukrajinců, nespokojených s Janukovyčovým výkonem funkce a zejména s postupem úřadů proti vůdkyni opoziční strany Vlast, bývalé předsedkyni ukrajinské vlády Juliji Tymošenkové. Za údajné překročení služebních pravomocí si expremiérka odpykává sedm let vězení a čelí dalším nejméně třem žalobám.
Tymošenková byla původně delegována na první místo opoziční volební kandidátky. Protože ale ukrajinské zákony neumožňují trestaným osobám kandidovat, první místo po odsouzení Tymošenkové zaujal Jaceňuk.
Konkrétním důvodem ústavní žaloby ale kauzy Tymošenkové nejsou. Opozice Janukovyčovi vyčítá jeho podpis pod důchodovou reformou a zavedení nových daňových zákonů, které mají vyvést Ukrajinu z těžkého zadlužení a finanční krize. Důvodem "impeachmentu" má být i nový jazykový zákon, který umožňuje vyhlásit v ruskojazyčných regionech ruštinu za druhý oficiální jazyk.
Opozice v žalobě píše i o údajně protizákonném Janukovyčově nátlaku na vládu a na ústavní soud v době, kdy prezident rušil politické reformy předchozí vlády Julije Tymošenkové a bývalého prezidenta Viktora Juščenka. Podstatou Janukovyčových kroků byl návrat k prezidentskému systému vlády a omezení role parlamentu.
Jaceňuk prohlásil, že pokud nejvyšší správní soud jeho ústavní žalobu nepřijme, podá na prezidenta žalobu k Evropskému soudu pro lidská práva.
Ukrajinská vládní Strana regionů z procesu proti Janukovyčovi příliš obav nemá. Experti upozorňují, že ukrajinský právní systém neobsahuje přesné vymezení pojmu "impeachment" a nemá ani jasně popsané ústavní nástroje, jimiž by bylo možné prezidenta zbavit moci.