Nejdříve to naznačil na úterním videozáznamu sám Prigožin. Obvinil v něm vojáky ruské armády, že utekli z Bachmutu a umožnili Ukrajincům vstoupit na území, které před tím s velkými ztrátami na životech dobyli Prigožinovi wagnerovci.
Ve středu velení ukrajinské armády potvrdilo, že k průlomu v Bachmutu skutečně došlo. Andrej Bileckij, velitel ukrajinské 3. útočné brigády, řekl, že jeho vojáci vytlačili příslušníky 72. motostřelecká brigády ruské armády z území, které má rozlohu zhruba šest kilometrů čtverečních.
"Zajali jsme mnoho nepřátelských vojáků. Šestá a osmá rota ruské 72. brigády jsou kompletně zničeny, včetně techniky. Ztráty utrpěli i wagnerovci," oznámil Bilevskij. Další ukrajinský velitel Dmytro Kucharčuk řekl serveru Cenzor.net, že jde o území, které wagnerovci dobyli na začátku ledna a padlo jich tam více než tisíc.
Úspěšný ukrajinský protiútok je zvrácením trendu posledních týdnů a měsíců, kdy se Rusové sice velmi pomalu, ale přece jen "prokousávali" Bachmutem.
Dálnice života
Polský lékař Damian Duda, který v Bachmutu působí jako dobrovolný zdravotník ukrajinských sil, ještě o víkendu informoval o tom, že většina města je v ruských rukách a Ukrajinci se drží jen na okraji.
Obránci stále měli kontrolu nad klíčovou silnicí 0506 na západ od Bachmutu, kudy dostávali do města zásoby a munici.
"Silnici do Chromova, které se říká dálnice života, v jeden moment wagnerovci téměř ovládli, ale naši ji znovu dobyli a nyní ji kontrolují," cituje server RBK Ukraine příslušníka 67. ukrajinské mechanizované brigády Grigorije, který bojuje v řadách praporu, zvaného Da Vinciho vlci (Da Vinci byla přezdívka nedávno zabitého ukrajinského velitele Dmytra Kocjubalja - pozn. red.).
Podle tohoto vojáka Rusové útočí ve skupinách zhruba sedmi až deseti lidí za podpory dělostřelectva a dronů. Ztráty mají nadále obrovské. "Nemohu říci, že jsme je porazili, ale vyčerpali jsme je," tvrdí Grigorij.
Nejdelší bitva od konce druhé světové války
Podobně v nedávném rozhovoru pro Aktuálně.cz hovořil také ukrajinský voják Vadim Adamov, který v okolí Bachmutu obsluhuje výzvědné drony.
"(Rusové) mají několikanásobně víc lidí než my. Ale mají starou techniku a starou strategii z druhé světové války. K našim pozicím posílají dvacet třicet lidí s cílem dobýt je, většinou je ale zničíme palbou. Pořád se to opakuje znovu a znovu. Vrhají na nás další a další lidi," uvedl v rozhovoru.
Bitva o Bachmut je v tuto chvíli nejen nejdelší bitvou této války, ale nejdelší bitvou v Evropě od konce druhé světové války. Rusové začali město ostřelovat loni v srpnu. Dobytí Bachmutu by pro ně mělo především symbolickou a propagandistickou váhu, protože od léta se ruské síly nemohou vykázat žádným významným postupem nebo úspěchem na bojišti.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zdůvodňuje pokračující obranu Bachmutu snahou co nejvíce okupanty vyčerpat a zabránit jim v postupu dál na západ k větším městům Slavjansk a Kramatorsk.