Mluvčí ukrajinské armády Natalia Humeňjuková potvrdila, že na Kinburnské kose probíhá vojenská operace, a požádala média o informační klid.
Na četné dotazy ukrajinských novinářů o tom, kdo strategicky důležitý pás písečné stepy a mokřin kontroluje, odpověděla: "Musím říci, že tam jsou stále ruští okupanti. Proto jsme spustili bojovou operaci. Další zprávy zveřejníme, až skončí." Humeňjuková následně dodala, že počasí nahrává ukrajinské straně, neboť v posledních dnech vane prudký vítr a moře je rozbouřené.
Agentura Ukrinform o víkendu zveřejnila zprávu, že ukrajinské dělostřelectvo zasáhlo na Kinburnské kose ruskou základnu a že během tohoto úderu Rusové přišli o sedm tanků. Objevila se také fotografie zasaženého místa pořízená z dronu.
Kinburnská kosa je západním výběžkem Kinburnského poloostrova. Je dlouhá čtyřicet kilometrů. Jde o chráněnou přírodní rezervaci se vzácnými druhy rostlin, kterou využívají ptáci k hnízdění a migraci. Povrch tvoří písečná step a rozsáhlé mokřady.
Kdo bude kontrolovat výběžek území
Gubernátor Mykolajivské oblasti Vitalij Kim (kosa je součástí této oblasti) v úterý odpoledne řekl, že ukrajinští vojáci zde osvobodili tři osady a pokračují v operaci.
Řídce obydlená je také centrální a východní část Kinburnského poloostrova, před válkou tam ve čtyřech vesnicích žilo asi 1500 lidí. Mnozí ale uprchli po příchodu ruských vojáků.
🇺🇦 Кінбурнська коса - заповідник України.
— жозефина бонапард (@gozefinagold) November 20, 2022
🔸️ З одного боку коса омивається солоною морською водою Чорного моря, а з іншого - прісними водами Дніпро-Бузького лиману.
Довжина коси - 8,5 км, ширина - 3,8 км.
🔸️ На півострові росте багато ялин, сосен, дубів. Загалом - близько 500 pic.twitter.com/I5QlFSGIVt
Kontrola Kinburnské kosy umožnila Rusům ostřelovat přístavy Mykolajiv a Očakiv. Ovládali také ústí řek Dněpr a Jižní Bug do Černého moře. Pokud kosu osvobodí Ukrajinci, budou moci vyplouvat jejich lodě z Mykolajivu i Chersonu. Navíc získají možnost ohrozit svým dělostřelectvem ruské pozice na východním břehu Dněpru.
"Kinburnská kosa je vzdálená vzdušnou časou jen čtyři kilometry od přístavu Očakiv na pevnině a umožňuje kontrolovat námořní provoz v ústí Dněpru a Jižního Bugu do Černého moře. Kosa je také mimo dosah ruského dělostřelectva, umístěného na východním břehu Dněpru. Proto její ovládnutí Ukrajincům usnadní případné budoucí operace na východním břehu, pokud se rozhodnou dobýt zbývající část Chersonské oblasti," uvádí ve své analýze Institut pro studium války (ISW).
Strategický pás území
Ačkoliv je Kinburnská kosa malým neobydleným územím, její strategický význam je nyní velký - srovnatelný s malým Hadím ostrovem v Černém moři. Ten Rusové také několik měsíců využívali k bombardování ukrajinské pevniny a kontrole námořních tras, dokud nad ním ukrajinská armáda 30. června nezískala kontrolu.
Na Kinburnské kose kdysi stávala turecká pevnost a v roce 1855 byl tento úzký pruh země svědkem bitvy o Kinburn, která byla součástí Krymské války. Kosu a poloostrov tehdy bránili Rusové, zatímco v roli útočníků bylo společné britsko-francouzské vojsko.
Rusové se z Chersonu a západního břehu Dněpru stáhli v pátek 11. listopadu. Stále však kontrolují zhruba tři čtvrtiny Chersonské oblasti.