"Cherson je tikající bomba." Ukrajinský sniper varuje před Rusy u bran města

Associated Press Michaela Lišková Associated Press, Michaela Lišková
22. 11. 2022 15:23
Ukrajinská armáda se připravuje na příval útoků na Cherson a další oblasti, které kdysi okupovalo Rusko. Frontové linie na jihu se po ústupu Ruska z Chersonské oblasti pomalu posunuly. Klíčovou roli hraje řeka Dněpr a přehrada Kachovka s vodní elektrárnou. Odstřelovači míří na cíle vzdálené i kilometr od nich.
Den ukrajinského odstřelovače | Video: Associated Press

Když Ukrajina znovu získala město Cherson, které Rusko obsadilo v březnu na počátku invaze, panovala mezi ukrajinskými vojáky a civilisty radostná nálada. Nyní ji ale vystřídala střízlivá realita. Rusové se totiž město snaží zoufale proměnit ve válečnou zónu. Cherson je pro obě strany hlavním cílem kvůli klíčové průmyslové infrastruktuře a hlavnímu říčnímu a námořnímu přístavu.

V bitvě hraje významnou roli také řeka Dněpr. Slouží jako přechod pro zásobování, vojáky a civilisty i jako zdroj pitné vody pro jižní Ukrajinu a anektovaný Krym. Její vodní elektrárna působí jako zdroj energie. Velká část Chersonské oblasti, včetně Kachovské přehrady s elektrárnou, která přivádí vodu na Krym, je stále pod ruskou kontrolou.

Přehrada i elektrárna jsou mezitím dál terčem útoků. Nedá se ale nezávisle ověřit, z jaké strany přicházejí. Rusové tvrdí, že na ni ukrajinské síly cílí částečně proto, aby přerušily dodávky vody na Krym. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zase říká, že ruské jednotky plánují vyhodit do povětří přehradu a elektrárnu, aby vypustili 18 milionů metrů krychlových vody a zaplavili Cherson a desítky dalších oblastí, kde žijí statisíce lidí.

Útoky zesilují

Rusové se podle velitele vojenské ukrajinské jednotky Kurta pohybují na východní straně Dněpru. "Každý den dochází k dalšímu a dalšímu ostřelování města. Zejména nábřeží a předměstí ostřelují stále více. A dříve nebo později tato 'bomba' vybuchne. Bude se bojovat v plném nasazení, protože nepřítel stáhne zálohy ke své obranné linii. To dělají vždycky. A pak začnou město ničit," vysvětlil Kurt. Rusové navíc do Chersonské oblasti povolali další až dva tisíce mužů, kteří byli donuceni odejít k armádě na základě vyhlášené mobilizace.

Už tak přitom útoky zesílily. V sobotu byl v Chersonu zasažen sklad pohonných hmot. Minulý týden město dvakrát během dne zasáhly rakety, které zabily jednoho člověka a poškodily obytný dům. 

Cíl vzdálený tisíc metrů

Zatímco se ukrajinská armáda rozhoduje o dalších krocích, snaží se způsobit ruským pozicím na druhé straně řeky co největší škody. Velitel Kurt a jeho odstřelovačská jednotka vyslala na ruské pozice dron. "Kulka zasáhla cíl," popsal voják, zatímco ležel na stole a po hodinách čekání zaměřil ruského vojáka vzdáleného více než kilometr.

V současné době se ruská operace v regionu stala podle několika analytiků a vojenských expertů obrannou. Vojáci budují nové zákopové systémy v blízkosti krymských hranic a také v oblastech mezi těžce zasaženou Doněckou a Luhanskou oblastí. Na některých místech jsou tyto zákopy podle britského ministerstva obrany až 60 kilometrů za současnou frontovou linií, což naznačuje, že se připravují na další ukrajinské průlomy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Stržená trolej přerušila provoz tramvají v Holešovicích

Porucha trakčního vedení přerušila v Praze kolem 21:30 provoz tramvají mezi zastávkami Výstaviště a Nádraží Holešovice. Provoz je ale omezen téměř v celých Holešovicích. Podle webu dopravního podniku by provoz pěti tramvajových linek mohl být v postiženém úseku obnoven zhruba hodinu po půlnoci.

Poruchu na troleji způsobil podle dopravního podniku nadměrný náklad. "Náhradní doprava není zavedena z důvodu neprůjezdnosti úseku," uvedl dopravce. Zároveň vyzval cestující, aby využili linku metra C do stanice Vltavská.

Tramvaje linek 1, 6, 17, 25 a 36 jezdí odklonem. Linky 1, 6 a 25 jsou odkloněny přes Těšnov a Invalidovnu, linka 17 přes Karlín a dále na Palmovku a Vychovatelnu. Linka 36 jezdí přes Florenc, Invalidovnu, Palmovku a Vychovatelnu.

před 5 hodinami

Dubovská se poprvé v sezoně nevešla do dvacítky

Lyžařka Martina Dubovská obsadila ve slalomu v americkém Killingtonu dvaadvacátou příčku a poprvé v této sezoně Světového poháru se nevešla do první dvacítky. První výhru ve slalomu v elitním seriálu mohla oslavit Švýcarka Wendy Holdenerová, která byla před dnešním závodem už třicetkrát na stupních vítězů, ale nikdy nezvítězila. Tentokrát se podělila o první příčku se Švédkou Annou Swennovou Larssonovou, pro niž to byla rovněž vítězná slalomová premiéra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy