Rusové se nám smějí. Ukrajince deptá nařízení Američanů, situaci berou do svých rukou

lis lis
4. 7. 2024 10:00
USA dodaly Ukrajině střely dlouhého doletu ATACMS, přesto je ale obránci před ruskou agresí nemohou používat tak, jak by chtěli. Administrativa Joea Bidena jim totiž tyto účinné zbraně zakazuje nasadit pro útoky na území Ruska. Kyjev si poradil - začal využívat svoji zbraň původně určenou k potápění lodí.
Takto Ukrajina zničila oceňovaný ruský protiletadlový systém S-400 svoji střelou Neptun. | Video: Asociated Press

"USA nedovolily Ukrajincům používat americké zbraně pro údery na legitimní cíle na ruském území v plném rozsahu. A stále zakazují používat střely dlouhého doletu ATACMS kdekoli v Rusku," napsali analytici z washingtonského think-tanku Institut pro studium války (ISW) . 

K tomu, že Ukrajina smí americké zbraně používat pouze na okupovaných územích, se vyjádřil i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. "Je absolutně nelogické, aby Ukrajina měla západní zbraně a jen přihlížela vrahům a teroristům, kteří nás zabíjejí z ruské strany. Mám pocit, že se někdy této situaci jen smějí," řekl Zelenskyj v rozhovoru pro deník The Guardian.

I když má Ukrajina k dispozici zbraně dlouhého doletu, které ale nesmí na ruská území použít, poradila si. Protilodní střely Neptun domácí výroby upravila pro pozemní útok, aby mohly zasáhnout zranitelná energetická zařízení v Rusku. 

R-360 Neptun je podzvuková střela dlouhého doletu, kterou vyvinula kyjevská obranná firma Luch Design Bureau. Ukrajina tyto zbraně v minulosti použila k potopení raketového křižníku Moskva, který byl kdysi vlajkovou lodí ruské černomořské flotily.

Ukrajina nyní pracuje na úpravě Neptunů tak, aby je mohla využít k dalším úderům na pozemní cíle. Už v minulosti se objevily zprávy, že Kyjev s takto upravenou zbraní zaútočil na okupované oblasti Krymského poloostrova. 

Koncem května ukrajinské síly zase těmito střelami trefily na ruském území sklad ropy, přístav v Černém moři nebo ropný terminál v Čušce, který dělí od okupovaného Krymu Kerčská úžina. 

"Ukrajina poprvé debutovala s protilodními střelami Neptun proti ruským námořním cílům v dubnu 2022 a musela tyto střely dále vyvíjet a upravovat, aby mohla podnikat hloubkové údery na ruské území," uvedl americký think-tank.

Modifikované Neptuny jsou jednou z vícero ukrajinských inovací z nutnosti. Kyjev například vyvíjí a používá výbušné námořní drony, aby jimi nahradil neexistenci pravidelného námořnictva.

Vyvinul také levné bezpilotní letouny s dlouhým doletem, které mají zasahovat vojenské a energetické cíle hluboko v Rusku, kde má zakázané použít zbraně dodané Západem.

"Pryč odsud, náš vůdce přijde první." Severokorejci ponížili Lavrova s ruskou vládou (celý článek s videem zde)

"Pryč odsud, náš vůdce přijde první." Severokorejci ponížili Lavrova i s ruskou vládou. | Video: Reuters, Aktuálně.cz/X/Wetranslated (Dmitri)
 

Právě se děje

Další zprávy