Kyjev – Dodávky plynu na zimu se Ukrajině podařilo s Ruskem za mezinárodního zprostředkování dohodnout, vyhráno ale nemá.
Plyn Rusko dodá, uhlí však ne. Vzhledem k tomu, že značnou část ukrajinské uhelné produkce mají v rukou na svém území separatisté, hrozí Ukrajině nedostatek. A výpadky světla i tepla.
Uhelné elektrárny zajišťují Ukrajincům přibližně čtyřicet procent elektřiny.
"Nedostatek uhlí se začne projevovat v prosinci a v dubnu může být situace kritická," předpověděl pro agenturu AFP Oleksandr Charčenko, ředitel Centra pro výzkum energetiky v Kyjevě.
Vláda se snaží nakoupit jinde. Typ uhlí, které místní elektrárny potřebují, je k mání například v Jihoafrické republice, Spojených státech nebo Austrálii.
Jednání s Jihoafričany však zkrachovala.
V září se sice Kyjev dohodl s jihoafrickou společností Steel Mont na nákupu milionu tun uhlí. Prezident Petro Porošenko ale zakázku zrušil jako nevýhodnou.
Kabinetu tak zbývá přesvědčit Rusko nebo se dohodnout s povstaleckými republikami. Doněckou a Luhanskou.
Do toho se ale premiérovi Arseniji Jaceňukovi vůbec nechce.
"Kdo nás bude považovat za normální, když dáme takový příkaz nakupovat uhlí? To by byl zločin a financování terorismu. Samozřejmě že by to byla levnější varianta, ale za peníze, které by od nás dostali, koupí zbraně a budou střílet na naše lidi," prohlásil Jaceňuk v ukrajinské televizi.
Z devadesáti uhelných dolů se nyní nachází pod kontrolou vlády v Kyjevě jen sedmatřicet. A z nich ne všechny jsou v plném provozu. Uhlí, těžené nyní na území separatistů, zčásti končí v Rusku.
Kyjev má ale při možných jednáních s povstalci o uhlí – pokud by k nim došlo – jeden trumf. Separatistické území je v dodávkách energie závislé na elektrárně ve městě Kurachovo. Nedaleko Doněcku, ale už v zóně kontrolované ukrajinskou armádou…
Jaceňuk řekl, že někteří zástupci ukrajinských firem lobbují v Rusku za obnovení dodávek uhlí nebo přímo elektřiny.
"Nevím, na jak dlouho se Rusko rozhodlo dodávky zastavit. Jasné je, že pokud to bude nadlouho, naše teplárny nemohou pracovat na plný výkon," říká ministr energetiky Jurij Prodan.
Od prosince do dubna potřebuje Ukrajina dovézt každý měsíc jeden až dva miliony tun uhlí, aby zimu bez problémů přečkala.