Ukrajina se blíží k novým volbám. Kvůli postoji k Rusku

mih
4. 9. 2008 15:45
Juščenko odmítá návrat do vlády
Prezident Viktor Juščenko a premiérka Julia Tymošenková
Prezident Viktor Juščenko a premiérka Julia Tymošenková | Foto: Reuters

Kyjev - Strana ukrajinského prezidenta Viktora Juščenka se rozhodla, že opustí vládu premiérky Julie Tymošenkové.

Na zasedání strany Naše Ukrajina hlasovala pro odchod z vlády většina představitelů. Prezident Juščenko následně potvrdil odchod z vlády a prohlásil, že pokud nebude sestavena nová vláda, rozpustí parlament a budou následovat předčasné volby.

Premiérka Tymošenková následně Juščenka vyzvala, aby v koalici zůstal. Podle premiérky má prezidentova strana deset dní na to, aby své rozhodnutí bez jakýchkoliv podmínek změnila. Jenže Juščenko ve čtvrtek odpověděl jasně: Ve vládě nezůstaneme. Podle agentury Reuters se touto odpovědí země přiblížila k předčasným volbám.

Dlouhodobé spory vyvrcholily v posledních týdnech kvůli sérii zákonů, jejichž schválením ukrajinský parlament přesunul některé pravomoci z prezidenta Juščenka na premiérku Tymošenkovou.

Oba politici se také přeli ohledně postoje Ukrajiny k situaci v Gruzii. Strana Julie Tymošenkové například odmítla podpořit rezoluci odsuzující uznání samostatnosti Jižní Osetie a Abcházie Ruskem.

Blok Julie Tymošenkové (BJuT) se v hlasování přiklonil k proruské opoziční Straně regionů Viktora Janukovyče.

Juščenko dokonce premiérku obvinil z vlastizrady, protože proti zásahu Ruska v Gruzii podle něj premiérka nepostupovala dostatečně tvrdě.

Juščenkova strana chce naopak Ukrajinu vymanit z ruského vlivu: prosazuje navázání těsných vztahů se Západem a vstup do Severoatlantické aliance. Prezident ostře odsoudil ruský postup během srpnového konfliktu s Gruzií.

Foto: Aktuálně.cz

Podle Juščenka si premiérka odmítnutím rezoluce a méně kritickým postojem k Rusku chce zajistit podporu etnických Rusů žijících na Ukrajině v prezidentských volbách plánovaných na rok 2010.

Ve východní části země totiž žijí miliony rusky hovořících obyvatel, kteří se přiklánějí spíše na stranu východního souseda a odmítají vstup Ukrajiny do NATO.

Agentura Bloomberg cituje analytika z organizace Eurasia Group, podle něhož mezi Juščenkem a Tymošenkovou probíhá "velmi tvrdá bitva" o voliče. "Oba se ucházejí převážně o stejnou voličskou skupinu," říká analytik Alex Brideau.

Po oficiálním odchodu Juščenkovy strany z vlády začne plynout měsíční lhůta, během které se parlamentní strany mohou dohodnout na nové koalici. Pokud se jim to nepodaří, prezident může rozpustit parlament a vypsat nové volby.

Juščensko s Tymošenkovou během takzvané "oranžové revoluce" v roce 2004 společně svrhli proruský režim tehdejšího prezidenta Leonida Kučmy. Po půl roce se však jejich společná vláda rozpadla.

Po volbách v roce 2007 se po složitém vyjednávání Juščenko s Tymošenkovou dohodli na další společné vládě, aby odstavili proruského Viktora Janukovyče. Nyní se koalice po řadě sporů opět rozpadá.

Čtěte také:

 

Právě se děje

Další zprávy