Kyjev - Ukrajinská premiérka Julia Tymošenková se snaží přimět stranu prezidenta Viktora Juščenka, aby setrval ve vládě.
Prohlásila, že pokud Juščenkova strana Naše Ukrajina skutečně z vlády odejde, její strana Blok Julie Tymošenkové (BJuT) může sestavit koalici s pomocí Strany regionů bývalého premiéra, prorusky orientovaného Viktora Janukovyče.
Juščenko oznámil odchod z vlády minulý týden kvůli tomu, že Tymošenková v parlamentu prosadila zákony omezující pravomoci prezidenta.
Dalším důvodem rozpadu ukrajinské vlády jsou spory ohledně postojů k Rusku a rusko-gruzínskému konfliktu. Tymošenková totiž na rozdíl od prozápadního prezidenta tvrdě neodsoudila ruský zásah v Gruzii, za což ji Juščenko nařkl z velezrady.
Směrem k Rusku nebo k Západu?
Svým prohlášením o možnosti sestavení vlády s proruskou opozicí se premiérka snaží Juščenka přinutit k setrvání ve vládě. Opozice vedená Viktorem Janukovyčem totiž chce zemi směřovat k Rusku, proti čemuž se ostře staví právě Juščenkova strana.
"Současná situace má tři možnosti. Možností číslo jedna je obnovení demokratické koalice, a to je v rukou prezidenta," prohlásila Tymošenková s tím, že dalšími možnostmi jsou koalice s proruskými politiky nebo předčasné volby.
Podle ní však politici nejsou nadšení z možnosti dalších předčasných voleb, které by byly už třetí během tří let.
Tymošenková rovněž naznačila, že pokud by její Blok uzavřel vládní koalici se současnou opozicí, měla by nová vláda v parlamentu dostatečný počet hlasů pro případnou změnu ústavy.
Strana Naše Ukrajina návrat do vlády odmítá, podle některých analytiků však možnost zachování koalice nadále trvá. Předčasné volby ani koalice Tymošenkové s proruskými stranami totiž nejsou v zájmu prezidenta Juščenka, jehož strana má nízké volební preference a měla by problém se vůbec dostat do parlamentu.
Proti předčasným volbám je podle posledního průzkumu také veřejnost.
Bouřlivé vztahy prezidenta a premiérky
Juščenko s Tymošenkovou během takzvané "oranžové revoluce" v roce 2004 společně svrhli proruský režim tehdejšího prezidenta Leonida Kučmy. Po půl roce se však jejich společná vláda rozpadla.
Po volbách v roce 2007 se po složitém vyjednávání Juščenko s Tymošenkovou dohodli na další společné vládě, aby odstavili právě proruského Viktora Janukovyče. Nyní se koalice po řadě sporů opět hroutí.
Čtěte další souvislosti současné situace: