EU slibuje Ukrajině podporu. Ale ne plné členství

mih, Reuters
9. 9. 2008 16:45
Nejstarší členové nechtějí zvyšovat napětí s Ruskem
Předseda Evropské komise José Manuel Barroso (vlevo), francouzský prezident Nicolas Sarkozy (uprostřed) a ukrajinský prezident Viktor Juščenko
Předseda Evropské komise José Manuel Barroso (vlevo), francouzský prezident Nicolas Sarkozy (uprostřed) a ukrajinský prezident Viktor Juščenko | Foto: Reuters

Paříž - Lídři Evropské unie nabízejí Ukrajině dohodu o těsnějších vztazích. Plné členství v unii jí však slíbit nechtějí.

Takové jsou závěry dnešního summitu EU-Ukrajina v Paříži.

Navzdory obavám plynoucím z posledních kroků Ruska v Gruzii a z toho, že by Západ na Ukrajině mohl ztratit vliv není ochotna řada států EU přislíbit Ukrajině plné členství, píše agentura Reuters.

EU členství Ukrajiny nevylučuje

"Tato asociační dohoda je bezpochyby velmi vážným, dalekosáhlým projevem toho, že v této obtížné době za Ukrajinou stojíme," prohlásila k nabízené takzvané "asociační dohodě" o těsnějších vztazích eurokomisařka pro vnější vztahy Benita Ferrero-Waldnerová.

"Výhled plného členství není na stole, ale zároveň to nechceme do budoucna předem vyloučit," řekla již před pařížským jednáním.

Užití termínu "asociační dohoda" nicméně může naznačovat možnost budoucího členství v EU, píše Reuters. Navíc v nejbližší době začnou jednání o bezvízovém styku EU s Ukrajinou.

Summitu EU-Ukrajina se zúčastnili vrcholní představitelé EU a ukrajinský prezident Viktor Juščenko, který o členství své země v Unii usiluje. Po jednání Juščenko prohlásil, že Ukrajina podepíše asociační dohodu v roce 2009.

"Jsme přesvědčeni, že v roce 2009 podepíšeme tento velmi symbolický dokument upevňující vztahy mezi Ukrajinou a EU," řekl ukrajinský prezident.

Německo, Itálie a Benelux proti členství

Polsko, Česko, pobaltské státy nebo Švédsko integraci Ukrajiny do evropských struktur podporují.

Proti jednoznačnému prohlášení o vyhlídce na plné členství Ukrajiny v Unii se ale postavily země Beneluxu, Německo a Itálie, které se chtějí vyhnout dalšímu zvyšování napětí mezi Moskvou a Bruselem. Vztahy jsou nyní narušeny rusko-gruzínským konfliktem a možným členstvím Gruzie a Ukrajiny v NATO, proti čemuž se staví právě Rusko.

Ukrajinský velvyslanec při EU, Andrij Veselovskij, v reakci na unií nabízenou stabilizační dohodu prohlásil, že je Kyjev obětí nejednotnosti Evropské unie. "V současné době EU není připravena dát nám to, co chceme, protože stejně jako v mnoha dalších oblastech není schopna zaujmout společné stanovisko," prohlásil ukrajinský diplomat.

Na Ukrajině nyní právě kvůli postoji k Rusku vznikla politická krize, kdy prozápadní strana prezidenta Viktora Juščenka oznámila odchod z vládní koalice.

Ukrajina je tranzitní zemí energetických dodávek z Ruska do Evropy a je tak klíčovým státem pro energetickou bezpečnost Evropy.

Čtěte podrobnosti o ukrajinské vládní krizi: Ukrajina se blíží k novým volbám. Kvůli postoji k Rusku

 

Právě se děje

Další zprávy