Ukradli příliš mnoho peněz. Co s nimi?

rst, ČTK
26. 2. 2006 12:40
Londýn - Jak se zbavit 50 milionů liber (přes dvě miliardy korun)? Je to snadné, když jsou peníze legální. Jenže když jde o lup, může to být problém.

Infobox

PŘEČTĚTE SI VÍCE O LOUPEŽI

Našla se část lupu z bankovní loupeže

Rekordní loupež v Anglii: 25 mil. liber 

A začne z toho bolet hlava, když peníze pocházejí ze zřejmě největší loupeže v Británii, při níž v úterý šest lupičů převlečených za policisty přepadlo objekt bezpečnostní služby v Kentu.

Ale spíš než by nyní plánovali luxusní život, má gang možná starosti, jak naložit s hotovostí, které si odnesl víc, než asi je s to zvládnout, řekl agentuře Reuters expert Peter Lilley, jenž se soustřeďuje na problematiku praní peněz.

Experti: Lupiči mají tři možnosti

Podle něj mají lupiči v zásadě tři možnosti: peníze ukrýt, snažit se je utrácet, nebo je vyprat. Žádná z možností není jednoduchá. A tak je možné, že zločinci by museli nakonec část svého lupu zničit, řekl Lilley.

"Myslím, že ukradli příliš mnoho peněz," tvrdí. "Kdyby měli pět, deset nebo 15 milionů, bylo by to mnohem snadnější než 50 milionů."

I když v každodenním životě lze utrácet hotovost, nákup luxusních věcí nebo nemovitostí by byl takřka nemožný. "Zní to hloupě, ale 50 milionů liber v bankovkách nemá ve skutečnosti hodnotu, dokud je v nějakou hodnotu neproměníte," prohlásil Lilley.

"Když budete chtít koupit ferrari a přijdete do obchodu s více než 10 000 librami v hotovosti, musí obchod dodržet pravidla o praní peněz, která požadují prokázání jejich původu."

Řešení: dostat peníze ze země

Jedním řešením je dostat peníze z Británie někam, kde by je bylo možné vyprat. Ale to by hodně záviselo na tom, jak profesionální gang lupičů je.

Profesionální zločinci by byli připraveni zaplatit až 30 procent z ukradené hotovosti tomu, kdo by jim s tím pomohl. Existovaly organizované gangy schopné vyprat najednou mimo Británii sumy kolem pěti milionů liber prostřednictvím off-shore společností, nákupů zlata a nemovitostí.

Podle Lilleyho by finanční společnosti bez skrupulí v Africe, bývalých sovětských státech, na Blízkém východě nebo v Jižní Americe mohly rovněž hotovost přijmout, aniž by kladly otázky.

Další možností by mohl být diamantový trh v Antverpách, kde se tradičně obchoduje v hotovosti.

Rozdělit na malé dílky

"Možnost, že v Británii úspěšně vyperete 50 milionů liber, je dosti minimální. Pokud ovšem lup nerozdělíte na dílky o 2000, 3000 nebo 5000 librách," dodal Lilley.

V pátek policie zatkla ženu, která si podle médií chtěla v Londýně otevřít účet u pobočky stavební společnosti s vkladem 6000 liber. Žena byla později propuštěna.

"Kdyby to nějak souviselo s loupeží, bylo by to k neuvěření stupidní. Právě to byste vůbec neměli dělat," řekl Lilley.

Podle něj je ale možné, že gang nemá vůbec žádné zahraniční konexe. Nejdříve si mysleli, že mají nejbohatší Vánoce v životě a nyní nevědí, co s hotovostí udělat.

"O loupeži se mluví ve všech médiích a oni třeba vůbec nevědí, co dál," řekl Lilley. "Myslíte si, že jste neuvěřitelně bohatý, ale dokud s penězi nemůžete něco udělat, jsou to jen papíry."

 

Právě se děje

Další zprávy