Anglické víno už není k smíchu

man, Reuters
22. 2. 2006 0:01
Londýn - Anglie se asi nikdy nepropracuje mezi největší evropské exportéry vín. Přesto svět s překvapením zjišťuje, že i Angličané "umějí" dobrá vína. Uvnitř: INFOGRAFIKA.
Foto: Aktuálně.cz

V minulosti vyvolávalo anglické vinařství v Evropě spíše pobavené úsměvy. Výrazy "Anglie a víno" se k sobě v obecném povědomí Evropanů hodily asi jako "Sahara a zmrzlina". Británie byla asi tou poslední evropskou zemí, s níž by si laik kvalitní vína spojil. Možná s výjimkou Islandu.

Angličané získávají ocenění

Časy se ale mění. V posledních třech letech získala anglická vína - hlavně šumivá - několik mezinárodních ocenění. A to v široké konkurenci. Naposledy na konci loňského roku.

Anglické víno se zkrátka zlepšuje. Uznává to i vinařská supervelmoc Francie. Někteří francouzští výrobci šampaňského začali investovat do anglických vinohradů.

"Nikdy odsud nebude šampaňské, to může být pouze z Francie. Ale můžeme nabízet velmi dobré víno z Anglie," řekla agentuře Reuters Imogen Piersonová, spolumajitelka francouzského podniku Pierson Whitaker.

Klima se zlepšilo, tvrdí vinaři

Sami angličtí vinaři tvrdí, že oproti minulosti si počínají mnohem profesionálněji. A nahrává jim i počasí. Několik posledních let bylo na ostrovech výrazně teplých a suchých.

Foto: Tomáš Daněk

"Klima je jedním z důvodů. Tím druhým je, že pěstujeme odrůdy, které se lépe hodí do anglických podmínek," tvrdí Mardi Roberts, manažer úspěšného a rychle se rozvíjejícího vinařství Ridge View.

Právě jeho šumivé víno loni zvítězilo v mezinárodní soutěži v konkurenci 55 produktů z celého světa.

U premiérů Blair s vínem neuspěl

Nedůvěra na kontinentě ale přece jen přetrvává. Když loni na summitu Evropské unie servíroval hostitel Tony Blair čtyřiadvaceti státníkům anglické červené a bílé velšské, byly reakce podle svědků rozpačité.

Vyhlášený žertéř a italský premiér Silvio Berlusconi pak poslal svému švédskému protějšku Göranu Perssonovi bednu se čtyřiadvaceti lahvemi italského vína, aby si prý spravil chuť.

"Anglická a velšská vína rychle získávají na kvalitě. Některé značky, hlavně v šumivých vínech, už patří mezi světovou špičku," tvrdí odvážně v knize Vína Británie a Irska degustátor Stephen Skelton.

Angličané se "zlepšují" i v pití vína

Většina vinic je soustředěna na jihozápadě země v hrabstvích Kent a Sussex. Nejdále na severu jsou vinice poblíž Leedsu - 320 kilometrů severně od Londýna.

Angličané se kromě větších - a jak věří i lepších - pěstitelů stávají i pilnějšími konzumenty vína. Ve Spojeném království roste spotřeba vín ročně přibližně o tři procenta. Domácí vína ale hrají na trhu stále malou roli.

Na britských ostrovech zavedli víno původně Římané, později pěstování a výroba zcela zanikly. K oživení došlo až po druhé světové válce. Vážně ale začíná brát svět anglické víno až teď.#reklama

 

Právě se děje

Další zprávy