Londýn - Tři nejsilnější strany v britském parlamentu se dohodly na zpřísnění dohledu nad sdělovacími prostředky.
Vyjednaný kompromis počítá s novým regulačním úřadem nebo s vysokými pokutami v případě porušení zákona.
Zákonodárci mají o opatřeních přijímaných kvůli rozsáhlému skandálu s nelegálními odposlechy hlasovat ještě během pondělka, napsala agentura Reuters.
"Myslím, že máme dohodu, která chrání svobodu tisku, což je v demokracii nesmírně důležité, ale zároveň chrání práva lidí, aby (novináři) neotočili jejich život vzhůru nohama," uvedla dnes Harrieta Harmanová z opoziční labouristické strany, která se jednání účastnila spolu s vládními konzervativci a liberálními demokraty.
Za odposlechy stál bulvární nedělník News of the World, který po skandálu přestal vycházet, přestože šlo o nejčtenější list v zemi.
Podle dohody má být vytvořen například tiskový regulační úřad, zavedeny pokuty do výše až jednoho milionu liber (téměř 30 milionů korun) nebo povinnost otisknout v určitých případech jasnou omluvu novin.
Vláda premiéra Davida Camerona se dostala pod velký tlak, když před dvěma lety vyplulo na povrch, že některá média neodposlouchávala jen politiky a celebrity, ale také oběti zločinu, což pobouřilo velkou část obyvatel ostrovní země.
Kvůli nezákonným odposlechům bylo zatčeno množství novinářů. Následné vyšetřování odhalilo úzké vazby některých novinářů na přední politiky, včetně premiéra Camerona. Vedlo také k řadě doporučení, jak na média lépe dohlížet.