Ugandské volby vyhraje pán v klobouku

Roman Staněk
24. 2. 2006 19:47
Kampala - Prezident Yoweri Museveni podle předpokladu drtivě vede v prezidentských volbách. GALERIE  
Hlasovací lístky v ústředí volební komise v Kampale.
Hlasovací lístky v ústředí volební komise v Kampale. | Foto: Reuters

Podle předběžných výsledků získal 65,5 % hlasů, zatímco opoziční kandidát Kizza Besigye pouze 31,9 %. Oficiální výsledky budou známy v sobotu.

"Vyhráli jsme volby," prohlásil dnes před novináři mluvčí vládní strany Národní hnutí odporu (NRM) Ofwomo Opondo. "Vyhráli jsme prezidentské i parlamentní volby," dodal.

Není známo, na základě čeho došlo NRM k těmto výsledkům. Státní volební komise totiž dnes oznámila, že má sečteny hlasy jen z asi 16 procent z celkem 20 000 volebních obvodů.

Prezidentem po 20 letech

Po dvou legálních termínech usiluje prezident Museveni o znovuzvolení i po třetí. Parlament totiž odhlasoval, že se prezident o místo může ucházet "věčně".

Nejprve Západem oblíben, poté odsouzen stejně jako všichni typičtí afričtí "velcí muži" po dvaceti letech u moci.

Museveni, který během předvolební kampaně jen málokdy odložil svůj klobouk, zvítězí pravděpodobně s více než 50 procenty hlasů, a vyhne se tak souboji se svým největším rivalem Kizzou Besigeym, tvrdí analytici, které cituje agentura Reuters.

Ugandský prezident Yoweri Museveni zdraví své příznivce během předvolebního mítinku na letišti Kololo v hlavním městě Kampale.
Ugandský prezident Yoweri Museveni zdraví své příznivce během předvolebního mítinku na letišti Kololo v hlavním městě Kampale. | Foto: Reuters

Prezident nabízí sociální reformy

Bývalý honák, kterého pětileté povstání vyneslo k moci v roce 1986, tvrdí, že je jediným, kdo může zachovat stabilitu v zemi zničené vládou diktátora Adi Amina a obklopované konflikty v okolních zemích.

Za svůj cíl si vytyčil trvalý ekonomický růst a sociální reformy, jako je například bezplatné základní vzdělání.

Jenže devětačtyřicetiletý Besigye, který byl Museveniho osobním lékařem během partyzánské války mezi lety 1981-1986 a nyní je vůdcem opozičního hnutí za demokratické změny (FDC), tvrdí, že jeho bývalý šéf se za léta u moci přeměnil v opravdového diktátora zoufale toužícího po moci.

Infobox

UGANDA:

  • Více než 80 % z 27 milionu Uganďanů žije v zemědělských oblastech. Hlavní etnickou skupinou jsou Bagandové na jihu a Ankolové na západě. Většina Uganďanů jsou křesťané, 16 % muslimů a mnoho lidí stále praktikuje animistické náboženství.
  • Rozloha: 241,139 km2,  Hlavní město Kampala,

  • HDP: 1700 $ v roce 2005. Zemědělství je nejvýznamnější složkou, zaměstnává až 80 % obyvatel. Vývozní artikly: káva, ryby, čaj, bavlna, tabák

  • Uganda se stala nejúspěšnější africkou zemí v boji proti AIDS. V roce 1990 tuto nemoc mělo 30 % obyvatel, v současné době pouze necelých 6%

    • Volby prý budou svobodné

      "Měl by získat přes 50 procent, ale myslím, že získá více. Tak 62," říká politický komentátor Andrew Mwenda.

      "Potřebuje silnou rezervu k tomu, aby legitimizoval svůj třetí volební termín," uvedl Mwenda s poukazem na statistickou analýzu, podle které by mohly být volební listiny nahuštěny o zhruba milion "voličů-duchů", aby zajistili Museveniho vítězství.

      Vláda, která po referendu v minulém roce povolila opět existenci více stran, odmítá, že má v plánu volby jakkoliv ovlivňovat, a obvinila opozici, že zbytečně vyhrocuje situaci.

      Volební úředníci v úterý svolali do hotelu Kampala stovky zahraničních pozorovatelů a ujistili je, že chtějí, aby volby byly svobodné a spravedlivé.

      "Ale jsme ani ne šest měsíců stará demokracie, tak nám prosím pomožte se učit," prohlásil na shromáždění předseda volební komise Badru Kiggundu.

      Přes deset a půl milionů Uganďanů je zaregistrováno u zhruba 20 000 volebních místností po celé Ugandě. Výsledky se očekávají o víkendu.

      Museveniho dvacet let u moci

      Když se Museveni dostal v roce 1986 k moci, efektivně zakázal ostatní strany. Obvinil je z šíření náboženské nesnášenlivosti a z toho, že Ugandu přivedly do krize v 70. letech, kdy byl u moci diktátor Idi Amin.

      Stranám bylo dovoleno účastnit se fungování regionálních úřadů, ale nesměly nasadit svého kandidáta do voleb. Všichni Uganďané byli prakticky členy Musaveliho hnutí Národního odporu a do funkcí byli voleni za zásluhy.

      Poté, co si minulý rok Uganďané zvolili v červencovém referendu, že chtějí návrat k systému více stran, nejhlasitěji se projevilo Fórum pro demokratické změny (FDC), Ugandský lidový kongres (UPC) a Demokratická strana (DP).

      Kritikové vlády tvrdí, že volby budou ovlivněny soudním stíháním lídra FDC Besigeyho za velezradu a znásilnění. Jeho stoupenci však toto obvinění považují za vykonstruované.

      Opoziční vůdce Kizza Besigye promlouvá k lidem během předvolební kampaně ve vesnici Rashonji v oblasti Mbarara, západně od hlavního města Kamapala.
      Opoziční vůdce Kizza Besigye promlouvá k lidem během předvolební kampaně ve vesnici Rashonji v oblasti Mbarara, západně od hlavního města Kamapala. | Foto: Reuters

      Po volbách vůbec není vyhráno

      Analytici předpokládají, že po volbách nastane skutečný důvod obávat se násilností. A to jak ze strany stoupenců prezidenta Museveniho, pokud by neočekávaně zvítězil jeho soupeř, tak ze strany opozice, bude-li prezidentem znovuzvolen Museveni, jak se předpokládá.

      V zemi je od roku 1986 relativní klid, nepočítáme-li aktivity Armády božího odporu, která na severu Ugandy bojuje od doby, kdy se Museveni dostal k moci.

      Příchod Besigyeho z jihoafrického exilu to však teď změnil. Když byl nedávno uvězněn, jeho stoupenci v hlavním městě vyvolali nejhorší nepokoje za posledních 20 let. Besigye byl sice propuštěn na kauci, ale soudní proces stále probíhá.

      Už předvolební kampaň byla velmi napjatá, když vojáci zastřelili dva stoupence opoziční FDC. "Snažili se nás zastrašit, ale nedali jsme se. Uganda potřebuje změnu," uvedl nezaměstnaný stoupenec opozice, devětadvacetiletý Kawanguzi Musa.

      Běžný provoz na "dálnici" v severougandském Kitgumu. Lidé musí urazit dalekou cestu pro potraviny, vodu a dřevo na topení.
      Běžný provoz na "dálnici" v severougandském Kitgumu. Lidé musí urazit dalekou cestu pro potraviny, vodu a dřevo na topení. | Foto: Reuters

      Museveniho stoupenci vyslovili loajalitu k muži, kterého nazývají "Mzee", což ve svahilštině znamená doslova "respekt ke staršímu". "Když porodíte dítě, vychováváte je, a tak je dobře znáte. A to je to, co cítíme k tomuto muži," uvedl dlouholetý Museveniho stoupenec Lilian Kazoora.

      K volbám v Ugandě se také vyjádřil známý irský rocker a organizátor humanitárního koncertu Live8 Bob Geldof: "Tvůj čas vypršel, Museveni! Odjedi!".

       

      Právě se děje

      Další zprávy