Úder v Libyi se vleče, Západ bude stát sedminásobek

Václav Viták
27. 9. 2011 6:30
Britové si spočítali, že operace může stát až 2,7 miliard dolarů
Premiér Cameron a prezident Sarkozy nejvíce prosazovali akci proti Libyi (ilustrační foto).
Premiér Cameron a prezident Sarkozy nejvíce prosazovali akci proti Libyi (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Londýn - Plukovník Muammar Kaddáfí už v Libyi prakticky ztratil moc, operace NATO na podporu libyjských povstalců ale stále pokračují. A tak rostou i náklady spojenců.

Suma, kterou už za úder v Libyi zaplatili, vysoce překračuje původní oficiální odhady.

Britští poplatníci za ni podle listu The Guardian zřejmě dají až sedmkrát víc, než vláda slibovala. Podle nezávislé studie může tato částka dosáhnout až 1,75 miliardy liber (cca 2,7 miliard dolarů). A to v čase, kdy je rozpočet ministerstva financí i obrany krajně napjatý a kdy vláda plánuje rozsáhlé škrty.

Kabinet v Londýně původně tvrdil, že náklady na účast v operaci Úsvit Odyssey nepřesáhnou 260 milionů liber.

Expert na vojenské otázky Francis Tusa ale detailně analyzoval údaje poskytované britským vojenským letectvem a odpovědi vládních přestavitelů na dotazy v parlamentu. Na jejich základě vypracoval dvě detailní finanční studie britských vojenských výdajů na akce v Libyi.

Při kalkulaci použil dvě metody výpočtu. V prvním případě mu vyšlo, že Británie vydala na vojenské operace v Libyi do konce srpna 1,4 až 1,6 miliardy liber, v druhém 850 až 1,75 miliardy.

Tusa uvedl, že do kalkulace nezahrnul značnou leteckou aktivitu RAF nad Libyí v prvních týdnech září, která podle něj celkovou částku ještě výrazně zvýší. Tusaovy detailní analýzy a výpočty jsou k dispozici na Datablogu listu The Guardian.

Když britská vláda v červnu řekla, že libyjská operace bude stát daňové poplatníky už zmiňovaných 260 milionů liber, důsledně nevysvětlila, jak k této částce došla.

Uvedla pouze, že provozní výdaje budou asi 120 milionů liber a náklady na munici 140 milionů.

Tak kolik?

Ani britské ministerstvo financí, ani ministerstvo obrany se nehodlají ke svým původním odhadům a k novým analýzám vyjadřovat.

Opoziční labouristé v souvislosti s libyjskou operací požadují, aby vládní koalice poskytla přesnější údaje o skutečných nákladech na ni. Ministerstvo obrany v září přiznalo, že britské vojenské letouny vzlétly nad Libyi více než 1600krát, což představuje asi pětinu všech leteckých misí, které provedli od začátku konfliktu všichni spojenci dohromady.

Do operace jsou zapojeny i britské útočné helikoptéry Apache, válečné i letadlové lodě, ponorky a minolovky.

"Labouristé podpořili (účast Británie) v konfliktu v Libyi, ale více než miliarda liber za ni vysoce přesahuje původní odhad. Pokud je to tak, budeme chtít znát detailní důvody tohoto selhání," prohlásil stínový ministr obrany Jim Murphy.

Britský kontraadmirál Chris Perry uvedl, že ministerstvo obrany bude muset započítat do celkového účtu za Libyi také "skryté náklady".

Ty podle něj zahrnují položky jako promeškaný výcvik a cvičení, spotřebování munice a náhradních dílů, které jsou potom nahrazeny jiným, dražším typem, a zátěž, kterou musí nést jednotky, jež se přímo neúčastní konfliktu, ale musí převzít část činnosti za ty útvary, které jsou zapojeny do bojových akcí.

Britské ministerstvo financí přitom armádě stále ještě neposkytlo fondy na obnovu nebo opravy zničené nebo opotřebované výstroje a výzbroje z války v Iráku.

Platí i Francie a USA

Žádná ze zemí účastnících se operace proti Libyi se ostatně výdaji na ni moc nechlubí. Francii údajně válčení stojí 1,4 milionu dolarů denně, Spojené státy ještě o 600 000 víc.

Muammar Kaddáfí stál britské poplatníky zřejmě sedmkrát více, než se čekalo.
Muammar Kaddáfí stál britské poplatníky zřejmě sedmkrát více, než se čekalo. | Foto: Reuters

Francouzské letouny provedly podle některých zdrojů do konce srpna 4500 letů nad Libyí a zaútočily na 2500 vojenských cílů včetně 850 logistických center.

Paříž tvrdí, že zatím vydala na vojenské akce v Libyi celkem asi 429 milionů dolarů, částka bude ale zřejmě výrazně vyšší.

Další více než 1,3 miliardy dolarů ji budou stát její jednotky rozmístěné v Adenském zálivu, Pobřeží slonoviny, Afghánistánu, Libanonu a Kosovu.

Výdaje Spojených států na operaci v Libyi dosáhnou koncem září asi jedné miliardy dolarů. Ve srovnání s devíti miliardami, které je měsíčně stojí válka v Afghánistánu, je to částka zdánlivě zanedbatelná.

Přesto je Bílý dům za její výši ostře kritizován. Spojené státy záhy po začátku konfliktu v Libyi omezily svou účast na leteckých úderech proti Kaddáfímu.

Jejich výdaje přesto rychle narůstaly, protože čtyři pětiny průzkumných letů - ať už pilotovaných, či bezpilotních - zajišťuje pro spojence nad Libyí právě Pentagon.

Americké ministerstvo obrany ale ujišťuje, že celkové náklady budou nižší, protože za prodej munice, náhradních součástek, paliva a za technickou podporu dostaly od spojenců zaplaceno od března již téměř 222 milionů dolarů.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů.

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy