Ruští velitelé v pasti na kraby. Jak Ukrajinci likvidují Černomořskou flotilu

Martin Novák Martin Novák
26. 9. 2023 5:30
Místo ani čas úderu na velitelství ruské Černomořské flotily nebyly zvoleny náhodně, uvádí ukrajinská vojenská rozvědka. Budovu velitelství v Sevastopolu zdemolovala v pátek v poledne britská raketa Storm Shadow "v ukrajinských službách". Kyjevské síly podnikly na Krym, který Rusko anektovalo v roce 2014, kombinovaný útok s nasazením dronů a raket.
Ruský admirál Viktor Sokolov | Video: Aktuálně.cz

Rusové se omezili pouze na konstatování, že útok mířil na velitelství. Zároveň informovali o jednom pohřešovaném. Na videozáznamech a fotografiích je vidět, že z místa stoupal hustý dým a sjelo se na něj mnoho sanitek.

V pondělí oznámila ukrajinská vojenská rozvědka GUR to, o čem se spekulovalo už o víkendu na sociálních sítích. Při útoku zemřel velitel ruské flotily, viceadmirál Viktor Sokolov. Do budovy přišel na poradu, které se zúčastnili další důstojníci. 

Kreml sice smrt Sokolova nepotvrdil, dřívější zkušenosti jsou ale takové, že při podobně závažných událostech Ukrajinci obvykle sdělují pravdu. Loni v létě například uváděli, že potopili křižník Moskva, vlajkovou loď Černomořské flotily. Zpráva se rychle šířila do celého světa, Rusové ji potvrdili až o několik dní později.

Stejně se tak ukázala být pravdivá informace o smrti zástupce velitele Jižního vojenského okruhu generálplukovníka Olega Cokova. Zahynul po dopadu rakety Storm Shadow na hotel v Berďjansku u Azovského moře. Tedy na budovu, ze které si Rusové udělali místní armádní velitelství.

Šéf ukrajinské armádní rozvědky Kyrylo Budanov označil páteční úder na srdce ruské flotily za součást operace s názvem Past na kraby. Odkázal tak na pasti vyrobené z pletiva, do kterých mohou zvířata vlézt na mnoha místech, nejsou ale schopná najít východ a dostat se ven. To má symbolizovat ruskou situaci na Krymu: odříznutí okupantů na poloostrově a cílené údery na velitelství a základny.

Už v červnu zahájila ukrajinská armáda protiofenzivu v Záporožské a Chersonské oblasti, jejímž cílem je odříznout Krym od ruské a Ruskem okupované pevniny ze severu. Zároveň Ukrajinci bombardují mosty vedoucí na Krym. Kerčský z Ruska a Čonharský z okupované části Chersonské oblasti. Kyjevská vláda i armádní vedení slibuje obyvatelům, že válka neskončí, dokud Krym nebude osvobozen a nevrátí se pod kontrolu Ukrajiny.

Zatímco Rusové ohlásili jednu pohřešovanou osobu, podle ukrajinské rozvědky zahynulo v Sevastopolu při pátečním útoku 34 ruských vojáků. Mezi raněnými jsou vysoce postavení důstojníci, mimo jiné zástupce velitele ruského Jižního vojenského okruhu generálplukovník Alexandr Romančuk. Podle webu Ukrajinska pravda je po útoku v bezvědomí a v kritickém stavu.

"Ruská Černomořská flotila má dvě možnosti. Buď se neutralizuje sama, nebo ji zničíme my. Můžeme ji krájet jako salám," prohlásil šéf ukrajinské Národní bezpečnostní rady Oleksij Danilov, která má velké slovo při určování válečné strategie.

"Útoky na vojenské cíle na okupovaném Krymu umožňují nejen ničit zásobování nepřítele, ale také ho dezorganizovat, což je důležitá součást úspěšné ofenzivy," uvedl velitel ukrajinských sil na jihu země Oleksandr Tarnavskyj.

Admirál Viktor Sokolov se podílel v roce 2016 na ruské vojenské intervenci v Sýrii. Velel námořnictvu, včetně jediné ruské letadlové lodi Admirál Kuzněcov a raketového křižníku Petr Veliký. O čtyři roky později jej jmenovali v Moskvě ředitelem Námořní vojenské akademie, ale jeho osud změnila agrese proti Ukrajině.

Satelitní fotografie Sevastopolu, na které je vidět dým, stoupající z komplexu velitelství ruské Černomořské flotily.
Satelitní fotografie Sevastopolu, na které je vidět dým, stoupající z komplexu velitelství ruské Černomořské flotily. | Foto: Reuters

Náčelník generálního štábu ruské armády Valerij Gerasimov odvolal 17. srpna 2022 velitele Černomořské flotily Igora Osipova po dvou "průšvizích". Prvním bylo ukrajinské potopení křižníku Moskva. Druhým ukrajinský úder na vojenské letiště Saky u Sevastopolu, při kterém shořelo osm ruských letadel. Za Osipova přišel do Sevastopolu právě Sokolov.

Útok na velitelství Černomořské flotily se odehrál jen devět dní poté, co v sevastopolských docích zasáhla 13. září střela Storm Shadow ruskou výsadkovou loď Minsk. Na palubě zahynulo podle serveru RBK Ukrajina několik desítek ruských vojáků.

Bez ohledu na to, zda Sokolov skutečně zemřel, či nikoliv, se jedna věc potvrzuje opakovaně. Rusové nejsou schopni účinně čelit britským raketám Storm Shadow.

Video: Říkají, že se ocitli v pekle. Rusové o ukrajinské ofenzivě v Bachmutu

"Je to otázka času, není pochyb, že vyhrajeme," uvádí v reportáži ukrajinský voják Jaroslav. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy