Udělal jsem chybu, ale neporušil zákon. Cameron se vrátil ke kauze Panama Papers

ČTK ČTK
9. 4. 2016 13:48
Premiér a předseda Konzervativní strany nejprve tvrdil, že žádný podíl v offshorové firmě svého otce nevlastnil. Pak otočil a přiznal se. "No, nebyl to moc dobrý týden. Vím, že jsem se k tomu měl postavit lépe, a mohl jsem se k tomu postavit lépe," řekl britský premiér.
Příjezd britského premiéra Camerona na summit EU-Turecko.
Příjezd britského premiéra Camerona na summit EU-Turecko. | Foto: Reuters

Britský premiér David Cameron v sobotu připustil, že pochybil při vysvětlování kauzy kolem takzvaných Panamských dokumentů (Panama Papers).

Odmítl, že by se dopustil něčeho nezákonného. Cameron původně tvrdil, že žádný majetek ve firmách v daňových rájích nevlastní. Ve čtvrtek pak přiznal, že spolu s manželkou vlastnil akcie v offshoreové společnosti svého zesnulého otce. V roce 2010 prý ale všechny prodal.

"No, nebyl to moc dobrý týden. Vím, že jsem se k tomu měl postavit lépe, a mohl jsem se k tomu postavit lépe," řekl Cameron na jarním fóru své Konzervativní strany s tím, že vina za způsob, jakým se ke kauze uniklých dokumentů panamské právní společnosti Mossack Fonseca postavil, padá na jeho hlavu.

Cameron také přislíbil, že později zveřejní svá daňová přiznání za posledních několik let, což prý ještě žádný britský premiér nikdy neudělal.

Předseda britské vlády ve čtvrtek uvedl, že s manželkou Samanthou vlastnili 5000 akcií v offshoreové společnosti svého zesnulého otce. V roce 2010 je ale prodali za zhruba 30 000 liber (zhruba milion českých korun).

Cameron také zdůraznil, že nemá co skrývat a že v Británii zaplatil veškeré daně ze zisku.

Jeho zesnulý otec Ian řídil podle Panamských dokumentů investiční fond se sídlem na Bahamách. Zisky z tohoto fondu nebyly 30 let daněny v Británii, což umožnil složitý mechanismus, na jehož vytvoření se podílela společnost Mossack Fonseca sídlící v Panamě.

Podle uniklých dokumentů ukrývají desítky prominentních politiků, byznysmenů a sportovců z řady zemí světa svůj majetek v daňových rájích, aby se vyhnuly jeho zdanění ve své zemi. Na únik zpráv reagovalo oznámením o zahájení vyšetřování už několik hlav států a vlád.

První velkou obětí kauzy Panamské dokumenty se stal islandský premiér Sigmundur Davíd Gunnlaugsson, který kvůli kauze v čele vlády ve středu večer skončil.

Offshorová témata už nejsou v praní špinavých peněz trendy, to se používalo někdy v 90. letech, říká bývalý policejní vyšetřovatel Kamil Kouba. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy