Novým islandským premiérem je Sigurdur Ingi Jóhansson, na podzim budou předčasné volby

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 4. 2016 21:05
Po rezignaci dosavadního islandského premiéra Sigmundura Davída Gunnlaugssona nastoupil na jeho místo ministr rybolovu a zemědělství Sigurdur Ingi Jóhansson. Předchozí premiér odstoupil kvůli kauze takzvaných panamských dokumentů, jejichž únik odhalil jeho firmu na Britských Panenských ostrovech. Na podzim na Islandu proběhnou předčasné volby, opoziční strany také uvažují o vyslovení nedůvěry současné vládě.
Odstoupivší islandský premiér Sigmundur Davíd Gunnlaugsson
Odstoupivší islandský premiér Sigmundur Davíd Gunnlaugsson | Foto: Reuters

Reykjavík - Novým islandským premiérem se stal dosavadní ministr rybolovu a zemědělství a místopředseda vládní Pokrokové strany Sigurdur Ingi Jóhansson. Do funkce ho jmenoval prezident poté, co ve středu pozdě večer jeho předchůdce Sigmundur Davíd Gunnlaugsson v souvislosti s kauzou takzvaných Panamských dokumentů rezignoval. Na podzim, tedy půl roku před koncem stávajícího volebního období, jsou naplánovány předčasné volby.

Ještě v úterý večer Gunnlaugsson své ohlášené odstoupení vysvětloval tak, že se postu vzdá jen dočasně. Po středečním jednání parlamentních stran ale nakonec rezignoval.

Opoziční strany ve čtvrtek předložily nový návrh na vyslovení nedůvěry vládě a vyzvaly k co nejrychlejšímu uspořádání voleb. První návrh na vyslovení nedůvěry premiérovi Gunnlaugssonovi a jeho kabinetu podala opozice již v pondělí. V novém návrhu není uvedeno Gunnlaugssonovo jméno, ale vztahuje se k celé vládě, napsal server Iceland Review. Podle něj opozičním stranám vadí především to, že vláda se rozhodla setrvat u moci v prakticky nezměněném složení a že volby by se měly konat až za půl roku.

Do čela vlády se místo Gunnlaugssona postavil někdejší farmář a veterinář Jóhansson. Krize se zdá být pro ni prozatím zažehnána, protože vládní koalice má v parlamentu pohodlnou většinu a hlasování o nedůvěře tak podle všeho přečká.

Vládní krizi na Islandu vyvolalo v neděli zveřejnění takzvaných Panamských dokumentů (Panama Papers). Podle nich koupili Gunnlaugsson a jeho manželka Anna Sigurlaug Pálsdóttirová firmu v daňovém ráji na Britských Panenských ostrovech, kterou využívali k investicím milionů dolarů. Když se Gunnlaugsson stal v roce 2009 poslancem, svůj 50procentní podíl ve firmě zamlčel. O osm měsíců později tento podíl prodal manželce za jeden dolar.

Společnost měla významný podíl ve třech velkých islandských bankách, které v důsledku finanční krize zkrachovaly. Gunnlaugsson je z toho důvodu obviňován ze střetu zájmů. Poté, co se v roce 2013 stal islandským premiérem, vedl jednání o budoucnosti těchto bank s věřiteli.

Ve středu večer demonstrovaly třetí den po sobě v Reykjavíku proti vládě tisíce Islanďanů. Protestující házeli na budovu parlamentu vajíčka a banány.

Na Panama Papers je 12 prezidentů, třeba Vladimir Putin měl podivný fond, přes který získával miliony dolarů, říká Pavla Holcová. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 57 minutami

Zastupitelé západoněmecké obce z vedení sesadili člena neonacistické strany

Západoněmeckou obec Waldsiedlung již nevede člen krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD) Stefan Jagsch, v úterý ho zastupitelé odvolali a ve funkci ho vystřídala zástupkyně křesťanských demokratů (CDU). Informovala o tom agentura DPA.

Jagsch byl do funkce zvolen v září, a to i s pomocí hlasů CDU, sociálních demokratů (SPD) a liberálů (FDP), což vyvolalo na celoněmecké úrovni tvrdou kritiku. NDP je totiž označována za neonacistickou a zavedené strany s ní spolupracovat odmítají.

Ačkoli CDU, FDP a SPD oficiálně s NPD nespolupracují, zastupitelé těchto tří stran v hesenského Waldsiedlungu, kde žije asi 2600 lidí a který je součástí obce Altenstadt, to nerespektovali. Následnou kritiku odmítali s tím, že nikdo jiný o tuto funkci, která byla volná od června, zájem neměl a že stranická příslušnost nehrála žádnou roli.

Další zprávy