Islandská vláda přestála hlasování o vyslovení nedůvěry. Ministři se objevili v Panama Papers

ČTK ČTK
8. 4. 2016 22:15
Islandská vláda v parlamentu přestála hlasování o vyslovení nedůvěry, které vyvolaly opoziční strany v souvislosti s kauzou takzvaných Panamských dokumentů.
Sigurdur Ingi Johannsson čelí dotazům médií
Sigurdur Ingi Johannsson čelí dotazům médií | Foto: Reuters

Reykjavík - Kvůli aféře s převody peněz do tak zvaných daňových rájů tento týden rezignoval dosavadní islandský premiér Sigmundur Davíd Gunnlaugsson. Opozici se ale nelíbilo, že složení kabinetu se prakticky nezměnilo a že v něm nadále zůstávají ministři, jejichž jména se v Panamských dokumentech rovněž objevila.

Vláda sice čelí silné kritice veřejnosti, přesto bylo vzhledem k rozložení sil v parlamentu předem jasné, že vládní koalice se o svůj osud obávat nemusí. V 63členném parlamentu nakonec kabinet podpořilo 38 vládních poslanců, pro vyslovení nedůvěry zvedlo ruku 25 zástupců opozice.

V Panamských dokumentech, v nichž jde o převody peněz do daňových rájů, figurují kromě Gunnlaugssona také islandský ministr financí Bjarni Benediktsson a ministryně vnitra Ólöf Nordalová.

Novým islandským premiérem se ve čtvrtek stal místopředseda vládní Pokrokové strany Sigurdur Ingi Jóhansson. Vláda také slíbila vypsat na podzim předčasné volby, opozice ale požaduje volby co nejdříve. Podle posledních průzkumů veřejného mínění v nich má největší naději na vítězství opoziční Pirátská strana s rekordní 43procentní podporou.

Vládní krizi na Islandu vyvolalo v neděli zveřejnění Panamských dokumentů. Podle nich koupili Gunnlaugsson a jeho manželka Anna Sigurlaug Pálsdóttirová firmu na Britských Panenských ostrovech, kterou využívali k investování milionů dolarů. Když se Gunnlaugsson stal v roce 2009 poslancem, svůj 50procentní podíl ve firmě zamlčel. O osm měsíců později tento podíl prodal manželce za jeden dolar.

Společnost měla významný podíl ve třech velkých islandských bankách, které v důsledku finanční krize zkrachovaly. Gunnlaugsson je z toho důvodu obviňován ze střetu zájmů. Až se v roce 2013 stal islandským premiérem, vedl jednání o budoucnosti těchto bank s věřiteli.

Ve čtvrtek večer demonstrovaly proti vládě před budovou parlamentu v Reykjavíku davy Islanďanů. Protesty pokračovaly už čtvrtým dnem.

Politici vyzývají, že je potřeba zatočit s daňovými ráji, a my se dozvídáme, že v jejich okolí jsou lidé na daňové ráje napojení, říká Ondřej Kopečný. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 16 minutami

Světová zdravotnická organizace kvůli novému koronaviru stav globální nouze nevyhlásila

Světová zdravotnická organizace (WHO) usoudila, že je ještě příliš brzy, aby kvůli šíření nového koronaviru v Číně vyhlásila celosvětový stav zdravotní nouze. Oznámily to světové tiskové agentury. Koronavirem se nakazily stovky lidí a infekce si vyžádala přinejmenším 18 obětí. Rozhodnutí WHO následovalo poté, co se čínské úřady v snaze zarazit šíření nákazy rozhodly uzavřít tři města a zrušily hlavní oslavy lunárního Nového roku v hlavním městě.

Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus označil tato opatření za adekvátní. "Doufáme, že budou účinná a že potrvají krátce," řekl.

Zdravotnická agentura OSN oznámila své rozhodnutí poté, co nezávislí odborníci dva dny vyhodnocovali informace o šíření nového koronaviru.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Polský nejvyšší soud zpochybnil vládou nově dosazené soudce

Polský nejvyšší soud dnes dospěl k závěru, že soudci nominovaní novou Zemskou soudcovskou radou nemají rozhodovat soudní pře. I z dnešního neveřejného rozhodování, které podle médií trvalo sedm hodin, předsedkyně nejvyššího soudu vyloučila všechny soudce, které do této soudní instance nominovala soudcovská rada. Vysvětlila to zásadou, že soudce nesmí rozhodovat v případu, který se ho osobně týká.

Jde o další krok ve sporu s konzervativní vládou a vládnoucí stranou o nezávislost polské justice. Novou soudcovskou radu vytvořila parlamentní většina vládní strany Právo a spravedlnost (PiS), a ne sami soudci, jak tomu bylo dříve.

Jednání nejvyšší soudu se pokusila na návrh šéfky dolní komory parlamentu Elžbiety Witekové (PiS) zablokovat předsedkyně ústavního soudu Julia Przylembská. Ale nejvyšší soud se odmítl podřídit tomuto příkazu. Na ústavní soud se mezitím podle televize TVN 24 obrátili i noví členové nejvyššího soudu, kteří byli z dnešního rozhodování vyloučeni.

Prezident Andrzej Duda, pocházející z PiS, před novináři prohlásil, že jmenování soudců je výlučnou pravomocí hlavy státu, nepodléhá žádné kontrole a že nejvyšší soud se touto věcí neměl zabývat.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Praha ani v druhém výběrovém řízení ředitele magistrátu nevybrala

Komise nedoporučila žádného z přihlášených kandidátů. Magistrát o tom ve čtvrtek informoval v tiskové zprávě. Město vypíše nové výběrové řízení. Řízením úřadu, který zaměstnává zhruba 2300 úředníků, je nyní pověřena zástupkyně ředitele Zdena Javornická, a to od předloňského července, kdy minulá primátorka Adriana Krnáčová (ANO) odvolala tehdejší ředitelku Martinu Děvěrovou.

Podle informací serveru Seznam Zprávy do druhého kola konkurzu postoupili šéf magistrátního odboru legislativy Tomáš Havel, Marta Kopecká, Karel Bláha a Radka Říhová. Do výběrového řízení se přihlásila právě také bývalá primátorka Krnáčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy