Orbán nařídil rozsáhlou kontrolu občanů a firem kvůli kauze Panama Papers

ČTK ČTK
8. 4. 2016 20:00
Maďarský premiér Viktor Orbán v souvislosti s kauzou kolem Panama Papers nařídil rozsáhlou kontrolu maďarských občanů a firem. V dokumentech se zatím objevila jen dvě jména z maďarské politické scény. Jedním z nich je bývalý pokladník opoziční Maďarské socialistické strany (MSZP) a do roku 2014 poslanec László Boldvai. Druhý je bývalý poslanec Fideszu Zsolt Horváth.
Viktor Orbán
Viktor Orbán | Foto: Reuters

Budapešť - Maďarský premiér Viktor Orbán nařídil provedení rozsáhlé kontroly maďarských občanů a firem zapletených do kauzy takzvaných Panamských dokumentů (Panama Papers).

Informovala o tom agentura MTI. V souvislosti s únikem dat panamské právní firmy Mossack Fonseca o klientech ukrývajících majetek v daňových rájích se objevila i jména dvou maďarských politiků.

Do kontroly by se podle Orbána měl zapojit úřad pro daně a cla, ministerstva hospodářství a vnitra i tajné služby. Lidé se musí dozvědět, zda ti, kteří mají kapitál, dodržovali pravidla, uvedl premiér. Podle něj se ale kauza Panamských dokumentů týká v Maďarsku spíše bankéřů než vysoce postavených politiků.

V dokumentech se zatím objevila jen dvě jména z maďarské politické scény. Jedním z nich je bývalý pokladník opoziční Maďarské socialistické strany (MSZP) a do roku 2014 poslanec László Boldvai.

Boldvai už přiznal, že jeho manželka investovala do dvou offshoreových firem na ostrově Samoa a že vlastní i konto v curyšské bance. Následně složil všechny své stranické funkce a členství v MSZP dočasně pozastavil.

Bývalý poslanec Fideszu je zapleten

Kauza Panamských dokumentů se ale nevyhnula ani vládní straně Fidesz premiéra Orbána. Její bývalý poslanec Zsolt Horváth investoval podle uniklých informací do dvou schránkových firem na Seychelách. Horváth ve Fideszu nadále zůstává.

Podle uniklých dokumentů ukrývají desítky prominentních politiků a byznysmenů z řady zemí světa své bohatství v daňových rájích, aby předešli jeho zdanění úřady svých vlastních států. Na únik zpráv reagovalo oznámením o zahájení vyšetřování už několik hlav států a vlád.

Offshorová témata už nejsou v praní špinavých peněz trendy, to se používalo někdy v 90. letech, říká bývalý policejní vyšetřovatel Kamil Kouba. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 3 hodinami

TOP 09 povede do voleb Pekarová Adamová, schválil výbor

TOP 09 v rámci koalice Spolu s ODS a KDU-ČSL povede do sněmovních voleb předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová, která bude zároveň v čele společné kandidátky v Praze. Výkonný výbor dnes večer schválil kandidáty pro všechny kraje, informovala strana po skončení jednání. Debata se podle informací ČTK vedla zejména o pražské kandidátce, kde členové výboru prohodili kandidáty na třetím a čtvrtém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy