Orbán nařídil rozsáhlou kontrolu občanů a firem kvůli kauze Panama Papers

ČTK ČTK
8. 4. 2016 20:00
Maďarský premiér Viktor Orbán v souvislosti s kauzou kolem Panama Papers nařídil rozsáhlou kontrolu maďarských občanů a firem. V dokumentech se zatím objevila jen dvě jména z maďarské politické scény. Jedním z nich je bývalý pokladník opoziční Maďarské socialistické strany (MSZP) a do roku 2014 poslanec László Boldvai. Druhý je bývalý poslanec Fideszu Zsolt Horváth.
Viktor Orbán
Viktor Orbán | Foto: Reuters

Budapešť - Maďarský premiér Viktor Orbán nařídil provedení rozsáhlé kontroly maďarských občanů a firem zapletených do kauzy takzvaných Panamských dokumentů (Panama Papers).

Informovala o tom agentura MTI. V souvislosti s únikem dat panamské právní firmy Mossack Fonseca o klientech ukrývajících majetek v daňových rájích se objevila i jména dvou maďarských politiků.

Do kontroly by se podle Orbána měl zapojit úřad pro daně a cla, ministerstva hospodářství a vnitra i tajné služby. Lidé se musí dozvědět, zda ti, kteří mají kapitál, dodržovali pravidla, uvedl premiér. Podle něj se ale kauza Panamských dokumentů týká v Maďarsku spíše bankéřů než vysoce postavených politiků.

V dokumentech se zatím objevila jen dvě jména z maďarské politické scény. Jedním z nich je bývalý pokladník opoziční Maďarské socialistické strany (MSZP) a do roku 2014 poslanec László Boldvai.

Boldvai už přiznal, že jeho manželka investovala do dvou offshoreových firem na ostrově Samoa a že vlastní i konto v curyšské bance. Následně složil všechny své stranické funkce a členství v MSZP dočasně pozastavil.

Bývalý poslanec Fideszu je zapleten

Kauza Panamských dokumentů se ale nevyhnula ani vládní straně Fidesz premiéra Orbána. Její bývalý poslanec Zsolt Horváth investoval podle uniklých informací do dvou schránkových firem na Seychelách. Horváth ve Fideszu nadále zůstává.

Podle uniklých dokumentů ukrývají desítky prominentních politiků a byznysmenů z řady zemí světa své bohatství v daňových rájích, aby předešli jeho zdanění úřady svých vlastních států. Na únik zpráv reagovalo oznámením o zahájení vyšetřování už několik hlav států a vlád.

Offshorová témata už nejsou v praní špinavých peněz trendy, to se používalo někdy v 90. letech, říká bývalý policejní vyšetřovatel Kamil Kouba. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 22 minutami

Nový majitel Aera už ve Vodochodech neplánuje mezinárodní letiště

Nový majitel výrobce letecké techniky Aero Vodochody nepočítá s vybudováním mezinárodního civilního letiště pro osobní ani nákladní přepravu. Letiště bude sloužit hlavně pro firemní potřeby. Uvedl to mluvčí Aera Vodochody Tobiáš Tvrdík. Vytvořit ve Vodochodech mezinárodní letiště, které by mohlo konkurovat Ruzyni, plánoval předchozí majitel Aera, investiční skupina Penta.

Majitelem Aera Vodochody je od září společnosi HSC Aerojet, v níž má většinu maďarský finančník Szalay-Bobrovniczky. Menší podíl vlastní česká skupina Omnipol. "Po změně majitelů Aera Vodochody se s vybudováním mezinárodního civilního letiště pro osobní ani nákladní přepravu už nepočítá. Noví vlastníci společnosti jsou přesvědčení, že letiště ve Vodochodech má sloužit zejména potřebám Aera," uvedl Tvrdík.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 31 minutami

Obrat e-shopů během Black Friday byl podle Heureka.cz o 12 procent nižší proti loňsku

Obrat e-shopů na slevovou akci Black Friday, která letos připadla na pátek 26. listopadu, byl podle nákupního rádce Heureka.cz o zhruba 12 procent nižší oproti loňsku, ale asi o 30 procent vyšší ve srovnání s předpandemickým rokem 2019. V letošním roce se zatím jednalo o nejsilnější nákupní den. Mezi nejprodávanější zboží patřily notebooky, mobilní telefony a dále třeba investiční zlato. Vyplývá to z dat portálu Heureka.cz.

Pro internetové prodejce byl loňský rok podle ředitele nákupního rádce Heureka.cz Jana Mayera rekordní. V době konání akce Black Friday neboli černého pátku musela být většina obchodů kvůli šíření nákazy koronaviru zavřená. Lidé tak nákupy přesunuli na internet, letos měli možnost nakupovat i fyzicky v kamenných obchodech. Experti ze společnosti vshosting~ a Shopsys jako další důvod meziročně horších výsledků e-shopů uvádějí vysokou míru inflace, v důsledku které Češi začali šetřit.

E-shopy na portálu Heureka.cz v pátek při letošní akci Black Friday nabízely podle Mayera 430 000 produktů s přibližně desetiprocentní slevou oproti běžné ceně na internetu. Taková výše slevy odpovídá podle dat Heureky standardu, mírně se zvýšil počet zlevněných produktů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy