Ubráníme vás, slíbila Riceová Japoncům

pat
18. 10. 2006 15:56
Tokio - Proměnit papír v akci, s takovým cílem přicestovala na Dálný východ šéfka americké diplomacie Condoleezza Riceová. Uvnitř: VIDEO
Foto: Reuters

Nejsnazší úkol si Condoleezza Riceová dala na úvod. V Tokiu se se svým japonským kolegou Tarém Aso shodla na tom, že sankce schválené Radou bezpečnosti je třeba co nejrychleji uvést v život.

Riceová potvrdila, že Spojené státy jsou připraveny svého japonského spojence bránit, pokud by mu ze strany Severní Koreje disponující jadernou zbraní hrozilo jakékoli riziko. Toto ujištění vyslovila navzdory tomu, že si dle svého vyjádření nepřeje eskalaci konfliktu.

Japonci: Jaderný arzenál teď budovat nezačneme

"Nejlepší způsob, jak čelit hrozbě z Pchjongjangu, je opřít se o velmi silné spojenectví, které máme s Jižní Koreou a Japonskem. Pokud jde o jejich bezpečnost, mohou se na nás naprosto spolehnout," řekla Riceová.

Japonský ministr zahraničí na slova Riceové reagoval prohlášením, že Japonci v tuto chvíli nevidí důvod pro vývoj vlastní jaderné zbraně. Rozpoutání závodů ve zbrojení v reakci na severokorejský jaderný test se Spojené státy obávají.

Američané a Japonci by rádi dosáhli toho, aby byly kontrolovány všechny náklady dopravované po moři do Severní Koreje. Obě země se obávají, že Čína tuto pasáž rezoluce Rady bezpečnosti nevyužije.

Riceová bude tlačit na Jižní Koreu, aby kontroly lodí důsledně prováděla.

Bude druhý test?

Americká ministryně zahraničí přijela do do východní Asie krátce poté, co americké zpravodajské služby zveřejnily podezření, že Severokorejci se chystají na druhý jaderný test. Špionážní letadla zaznamenala na jednom ze sledovaných míst zaznamenala aktivitu podobnou té, která předcházela první nukleární zkoušce minulé pondělí.

Riceová o možnosti dalšího testu odmítla spekulovat, uvedla pouze, že americká administrativa je touto alternativou znepokojena.

Někteří experti dnes podle agentury Reuters uvedli, že Severní Korea může svou svéhlavost prokázat i jinak než přímo dalším jaderným výbuchem. Mohla by třeba dočasně uzavřít svůj jediný funkční reaktor v Yongbyonu, aby z něj získala další štěpný materiál.

Po návštěvě Japonska se šéfka americké diplomacie vydá do Jižní Koreje a na závěr její asijské cesty ji čekeají nejtěžší jednání s čínskými představiteli v Pekingu.

 

Právě se děje

Další zprávy