Istanbul/Tunis - Nejméně 46 běženců přišlo o život, když se jejich člun v noci na neděli potopil u jižního pobřeží Tuniska. "Dalších 67 lidí zachránila pobřežní stráž," oznámilo tuniské ministerstvo obrany. Není to jediné dnešní neštěstí na moři, u tureckých břehů se utopilo dalších nejméně devět běženců, z toho šest dětí, informovala agentura AP.
Havárie se stalo necelých 30 kilometrů od tuniského přístavu Sfax a v oblasti nadále pokračuje pátrací operace. Podle ministerstva mohlo být na lodi okolo 180 lidí, z toho stovka Tunisanů a asi osm desítek uprchlíků z jiných afrických zemí, uvedla agentura Reuters. Připomněla, že obchodníci s lidmi stále častěji využívají Tunisko jako výchozí místo pro migranty mířící do Evropy, protože hlídky na pobřeží Libye, podporované ozbrojenými skupinami, zpřísnily kontroly.
Tunisané a další Afričané se často snaží překonat Středozemní moře a doplout do Itálie v touze po lepším životě. Podle nevládních informací to svědčí o přetrvávající svízelné situaci mladých lidí, dotčených nezaměstnaností.
Na jiném místě Středozemního moře, u tureckých břehů, přišlo dnes o život nejméně devět migrantů poté, co se potopil člun, ve kterém se pokoušeli doplout do Evropy. Ve člunu bylo celkem 15 lidí. Pět se jich podařilo zachránit, jedna osoba se stále pohřešuje, uvedla agentura AFP s odvoláním na místní média.
V květnu v Egejském moři utonulo sedm afghánských běženců, včetně tří dětí. Z Turecka se pokoušeli na lodi dostat na řecký ostrov Lesbos. Turecká pobřežní stráž, kterou zalarmovali rybáři, zachránila 13 osob.
Evropská unie a Turecko před dvěma lety uzavřely dohodu, která měla zastavit příliv běženců z tureckého pobřeží na blízké řecké ostrovy. Přesto se ale každý týden touto trasou vydávají desítky a někdy i stovky lidí. Často plují na nestabilních nafukovacích člunech a jiných nejistých plavidlech.
V letech 2015 a 2016 zahynulo při pokusu přeplout z Turecka do Řecka více než 1000 migrantů a uprchlíků. V roce 2015, kdy migrační krize vrcholila, se z Turecko do Řecka dostalo přes 857.000 migrantů.
Video: Evropa vyváží do Sýrie a Iráku více teroristů, než kolik jich odtamtud přichází, říká odborník