U tábora v Calais létaly kameny a lahve. Policie se chystá na evakuaci uprchlíků

ČTK ČTK
23. 10. 2016 4:26
V táboře v Calais na severu Francie se v noci na neděli střetli uprchlíci s pořádkovými službami v sérii potyček. Na policisty létaly vzduchem lahve a kameny, strážci zákona se snažili nastolit pořádek kouřovými granáty. Rozsáhlý tábor zvaný džungle, ve kterém žije podle odhadů na 10 tisíc lidí, se má začít evakuovat v pondělí.
Jeden z migrantů opouští uprchlický tábor v Calais
Jeden z migrantů opouští uprchlický tábor v Calais | Foto: Reuters

Paříž - Uprchlíci z tábora u Calais se v noci na neděli střetli s pořádkovými silami v sérii potyček, během kterých na policisty házeli lahve a kameny. Policie v snaze nastolit pořádek odpovídala kouřovými granáty, uvedla britská zpravodajská stanice BBC na svém webu. Rozsáhlý uprchlický tábor v Calais na severu Francie se má v pondělí začít evakuovat.

Podle odhadů v táboře zvaném džungle žije na 10 tisíc lidí. Na policisty házela kameny asi padesátka migrantů, uvedla BBC. Oficiálně zde bylo spočteno 6486 migrantů, z toho 1291 nezletilých, kteří mají být rozvezeni do 454 uprchlických center rozsetých po celé Francii.

V táboře se mají rozdávat tisíce letáků s upozorněním, že jej lidé musí opustit, ještě než tábořiště srovnají se zemí buldozery. Úřady ujišťují, že nechtějí tábor vyklidit násilí, ale připouštějí, že mohou být nuceny zasáhnout, pokud část běženců odmítne tábor opustit.

Mezitím již do Británie dorazily první dětí, které v táboře zůstaly bez rodičů. Děvčata má v pondělí podle BBC následovat 39 chlapců, kteří také mají v Británii příbuzné.

Otázka migrace patří k ústředním tématům v kampani před prezidentskými a parlamentními volbami, které se budou ve Francii konat příští rok na jaře. Před socialistou Françoisem Hollandem navštívil tábor v Calais také bývalý konzervativní prezident Nicolas Sarkozy. Hollandeova vláda čelí delší dobu kritice, že není schopna vyřešit situaci s tisícovkami migrantů, kteří v oblasti Calais žijí ve velmi špatných podmínkách.

Hollande tehdy připustil, že podmínky v táboře jsou "velice těžké" a "nepřijatelné", a to zvlášť pro ty, kteří se tam uchýlili před válkou. Takové tábory podle něj ve Francii nesmějí existovat a země musí ukázat, že je "důstojná, lidská a odpovědná".

Plány na uzavření tábora vyvolaly i silné protesty mnoha konzervativních a krajně pravicových lokálních politiků, kteří se obávají důsledků pobytu migrantů ve svých městech.

V uprchlickém táboře v Calais není jediný sociální pracovník, nikdo s těmi lidmi nemluví, frustrace stoupá, říká šéf Lékařů bez hranic Pavel Gruber. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy